Můj příběh: „Jakmile jsem otěhotněla, přítel se úplně změnil. Vyčítal mi i cukrovku.“

Lenka se celý život potýkala s diabetem I. typu. Když se jí povedlo počít s dlouholetým partnerem Milanem vysněné dítě, ještě netušila, že jeho touha po vášnivých chvilkách během těhotenství ho vžene do náruče jiné. Lehkost, s jakou Milan Lence svou nevěru oznámil, ji donutila odejít. To však ještě netušila, jak se její partner zachová.

Můj příběh: „Jakmile jsem otěhotněla, přítel se úplně změnil. Vyčítal mi i cukrovku.“
Dítě je zkouška každého vztahu Zdroj: Shutterstock

Přála jsem si klidné těhotenství, být mámou byl vždy můj sen. S Milanem jsme šli společnou cestou už osm let, nečekala jsem tak žádná úskalí, která by mě měla překvapit. Čekala jsem, že se možná neshodneme na barvě výbavy, na dětské postýlce nebo jiném problému. To, co ale přišlo, zdaleka předčilo má očekávání. Milan se úplně změnil.

Gestační diabetes: Jaká je prevence jeho vzniku a co pomůže k psychické pohodě?

Těhotenská cukrovka neznamená, že se u vás musí okamžitě objevit všechny komplikace, které existují. Pečujte o svůj psychický stav a dostatečně ...

My ženy máme na nevěru instinkt

Skoro to až vypadalo, že ta tíha zodpovědnosti, která s dětmi přichází, nebyla nic pro něj. Ale to jen některé dny. Ty ostatní se těšil jako malý kluk a vyprávěl, jak pro něj naše nenarozená dcera bude princeznou, kterou bude na rukou nosit. Na mě už však citu nezbylo. Spíše ho stále víc a víc ubývalo. Další dny utíkal do hospody, usmíval se věčně do telefonu, nebo ho obracel displejem dolů. My ženy tohle prostě poznáme. Máme na to instinkt. „Měla by ses víc hýbat. Přibíráš moc, přece jen máš cukrovku,“ řekl mi. Byla jsem v šoku. Věděla jsem, že jde má váha strmě nahoru, nepřála jsem si to však slyšet od člověka, který mi stál po boku.

„Víš, že naše děti můžou mít cukrovku stejně jako ty? Hledal jsem si to na internetu. Teď nevím, jestli jsem si to dítě neměl udělat s někým jiným,“ přednesl u nedělní snídaně. Že mi téměř zaskočilo, to asi říkat nemusím. „Já za svou cukrovku přeci nemůžu,“ vyštěkla jsem po něm. „Pokud bude mít malá cukrovku, tak to holt budeme muset nějak zvládnout. Co teď chceš jako slyšet? Teď si to asi nemůžeš rozmyslet, že to dítě nechceš,“ křičela jsem. Neřekl nic. Ve mně to ale samozřejmě zůstalo.

Studie zkoumala, jakým výzvám čelí rodiče dítěte s diabetem 1. typu: Přiznali strach, zoufalství, výčitky i pocity osamělosti

V Norsku na Fakultě zdravotnických a sociálních věd na univerzitě v Bergenu zkoumali psychiku rodičů dětí předškolního věku, kterým byl ...

Zjistila jsem, co je za změnou jeho chování

Ponižování a urážky přicházely čím dál častěji. A co hůř, stupňovaly se. Já jsem marně hledala toho Milana, do kterého jsem se zamilovala. Jednou v noci, když tvrdě usnul, jsem se mu podívala do telefonu. Měl tam zprávy s tajemnou Klárou, která mu přála dobrou noc a chtěla usínat vedle něj. Počáteční šok vystřídal vztek, vztek vystřídala zvědavost a najednou jsem na všech sociálních sítích hledala, co je zač. Zjistila jsem, že je to Milanova kolegyně. Takové zjištění mě přinutilo podívat se do jeho telefonu znovu. To, co jsem tam našla, bylo daleko víc, než jsem si přála. Milan nebyl zřejmě jedním z milujících otců, kteří se těší na rodinu. Toužil po dobrodružství, vášni a erotice. Podle těch zpráv rozhodně.

Soft skills: Proč je důležité umět komunikovat a jak reagovat na vtíravé otázky o cukrovce?

Nejvíce se ve svém projevu soustředíme na mluvené slovo. V celkovém komunikačním procesu má však podíl pouhých 7 %.  Přemýšleli jste někdy nad ...

Pamatuji si, že jsem vzala počítač, na kterém jsem dotyčnou hledala, a hodila ho po Milanovi v ložnici. „Můžeš mi říct, kdo je Klára?“ zněla má hlasitá otázka uprostřed noci. Vypadal vyděšeně a ihned se probral, což mě jen utvrdilo v tom, že ví, o čem mluvím. „Poslouchej, Leni. Jsi těhotná už dlouho, taky jsem chlap, chtěl jsem si trochu užít, no. Vždyť tebe od začátku nic nebaví,“ řekl mi s úsměvem a pomrkával na mě. Asi mi to mělo naznačit, že už jsme dlouho neměli sex. Lehkost, s jakou mi potvrzoval nevěru, mě přesvědčila, že tohle byla poslední kapka.

Ještě ten večer jsem si sbalila své věci a odstěhovala se. Nedržel mě, ani nepřemlouval. Nebyl u porodu, neozval se a na malou neplatí. Když se narodila, poslala jsem mu zprávu. Neodepsal na ni. Dobré je, že ještě před mým odchodem jsme na matričním úřadě stihli podepsat prohlášení o otcovství, malá ho tak má v rodném listě a já na něm mohu alimenty vymáhat. Nikdy neignorujte signály, které druhý vysílá, i po osmi letech. Já jsem si myslela, že Milana dostatečně znám. Dnes vychovávám sama malou Bětušku a Milan si před týdnem domů nastěhoval Kláru. Nenechte si od nikoho namluvit, že můžete za svůj zdravotní stav, pokud víte, že to tak není.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Lenkou