-- reklama --

Můj příběh: Cukrovka nám zachránila manželství. Vyhnuli jsme se rozvodu

Můj příběh: Cukrovka nám zachránila manželství. Vyhnuli jsme se rozvodu
Cukrovka může mít někdy i pozitivní dopad na život (nejen) diabetika Zdroj: Freepik/Freepik

Ne nadarmo se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Diagnóza cukrovky rozhodně nikoho nepotěší, spíše naopak. Někdy ale může být onemocnění diabetem tím potřebným zásahem, který dokáže v životě otočit vše tím správným směrem a ukáže, kterou cestou se vydat – a může pomoci i se záchranou rozpadajícího se vztahu. Své o tom ví i paní Klára (49), jejíž manželství zachránila právě cukrovka, a to ve chvíli, kdy už na stole ležely rozvodové papíry.

Klára si Petra vzala hned po vysoké, mají spolu dvě děti, ale v poslední době jejich vztah nefungoval. Kromě dětí už spolu neměli nic společného a lišit se začali i v postojích k životu, což vedlo k častým hádkám. Dohodli se proto, že nejlepším řešením bude, když půjdou od sebe. Nakonec ale vše změnila Petrova cukrovka.

Po narození dětí manžel zlenivěl

Na Petrovi se mi už na škole líbilo, že byl pohodář, který měl pořád úsměv na tváři. Nezkazil žádnou srandu, byl rád středem pozornosti. Chodili jsme spolu na nejrůznější akce, jezdili na kole, chodili na túry, nebyl víkend, abychom ho neprožili aktivně. Když se z nás ale stali rodiče, najednou se Petr začal měnit a takzvaně „zfotrovatěl“.

Samozřejmě jsem se změnila i já, najednou byly prioritou děti, vše se točilo kolem nich, ale Petr začal strašně lenivět a brzy ho přestaly bavit i společné aktivity. Nejradši ležel u televize a koukal na sport. Nechtěl chodit mezi lidi, život na gauči mu vyhovoval nejvíc.

Když už jsem ho dostala na nějakou akci, většinou se nebavil. Nakonec v podstatě fungoval už jen tehdy, když jsme podnikali něco s dětmi, a to k tomu měl ještě spoustu připomínek. Takže to většinou dopadlo tak, že jsme se pohádali už předem a pak ještě po dané aktivitě – a někdy dokonce i při ní. Hádky u nás prostě začaly být naprostým standardem.

Černý bez: Kromě bezové šťávy zkuste i osvěžující limonádu, bezový ocet nebo kosmatici, řízek chudých

Bez černý při chřipce a nachlazení Již po celá staletí se bezové květy a bezinky, tedy černé plody objevující se na keřích na podzim, používají ...

Snaha o změnu se nesetkala s úspěchem

Snažila jsem se z manžela dostat, co se děje, mrzelo mě to nejen kvůli mně samotné, ale i kvůli dětem. Měla jsem ho pořád ráda, ale jeho postoj k životu mi lezl krkem. Před dvěma lety jsme se konečně na jedné věci shodli – že bude nejlepší, když půjdeme od sebe. Děti to snad nějak pochopí a i pro ně bude snazší, když budou žít v klidu, bez hádek.

Dohodli jsme se, že já zůstanu v domě s dětmi, a než si Petr najde byt, bude ještě bydlet s námi. Domluvili jsme se dokonce i na podmínkách rozvodu a péči o děti, zbývalo už jen dát do kupy rozvodové papíry. Jenže v tom vstoupila do hry cukrovka.

Diagnóza diabetu Petra hluboce zasáhla

Když jsem se jednou vrátila z práce, našla jsem Petra opět na gauči, ale tentokrát byl úplně jiný. Po chvíli z něj vypadlo, že mu doktor řekl, že má cukrovku 2. typu. A jeho to úplně semlelo. Ten den jsme spolu seděli pomalu až do rána a povídali si o všem možném. Potřeboval podporu a já tu byla pro něj – nemohla jsem ho po těch společně strávených letech nechat trápit samotného.

Trvalo asi týden, než si Petr srovnal myšlenky – a byl to konečně týden, kdy jsme se ani jednou nepohádali. Právě naopak. Petr zpytoval svědomí a začal mimo jiné hledat cesty, jak převzít nad cukrovkou moc. A poprosil mě o pomoc. Neodmítla jsem.

Horoskop na tento týden (nejen) pro diabetiky: Blíženci vyřeší dlouhodobé spory, Váhy budou vystaveny pokušení

Beran (21. března – 19. dubna) Další květnový týden se nese pro Berany ve znamení hledání nových cest a strategií. Přestaňte neustále hledět do ...

Cukrovka znamenala změnu i pro mě

Petr se rozhodl, že změní jídelníček a začne se hýbat. Věděl ale, že sám to nezvládne, nikdy neměl moc velké odhodlání. A tak jsem mu slíbila, že do toho půjdu s ním. Začala jsem vařit zdravěji, začali jsme spolu jezdit na kole a zase po letech chodit na túry. Během nich jsme měli spoustu času na to, abychom probírali náš život ze všech stran. A došli jsme k závěru, že se máme pořád ještě rádi a máme toho spoustu společného, i když to Petr celé roky úspěšně bojkotoval.

Takže zatímco naši právníci připravovali rozvodové papíry, my k sobě nacházeli díky cukrovce zase cestu. A podařilo se. Petr stále bydlí v domě s námi a zase fungujeme jako rodina. Samozřejmě neplujeme na růžovém obláčku, někdy se hádáme jako koně, ale už jsme zase schopni najít společnou řeč a trávit spolu čas – a rádi, bez přemlouvání, výtek atd. A šťastné jsou i děti. Pro naši rodinu tedy byla cukrovka jednoznačně výhrou.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Klárou
Foto: Freepik

12112

Diskuze k článku