-- reklama --

Můj příběh: Červená řepa mi pomohla s anémií, říká pan Míla. Dělal jsem si každý den salát

Můj příběh: Červená řepa mi pomohla s anémií, říká pan Míla. Dělal jsem si každý den salát
Červená řepa pomáhá při chudokrevnosti a má i antidiabetické účinky Zdroj: Pixabay

Jako by člověku nestačila cukrovka a ucpávání cév, říká pan Míla (74). Před čtyřmi lety jsem onemocněl rakovinou. Měl jsem ale štěstí v neštěstí. Lékaři to zachytili včas, protonová terapie zabrala a já byl po dlouhém období stresu a strachu o život zase v pořádku. Až na to, že jsem – nejspíš v důsledku radioterapie – začal trpět chudokrevností. A první pomoc mi poskytla červená řepa, dodává pan Míla.

„Po doktorech jsem odjakživa běhal nerad. Na prvním místě neoblíbených ordinací byl zubař – a ti ostatní byli v těsném závěsu za ním,“ usmívá se pan Míla. “Když mi před lety diagnostikovali cukrovku II. typu, rozhodilo mě to. V té době už jsem měl za sebou angioplastiku na jedné noze kvůli zúženým cévám, čekala mě druhá noha, a po další nemoci jsem opravdu netoužil. Odjakživa jsem byl na sladké a představa, že si jako diabetik nebudu moci spoustu ze svých oblíbených jídel dopřát, byla depresivní. Vůbec mě tenkrát nenapadlo, že za nějakou dobu bude ještě mnohem hůř,” říká pan Míla.

Diagnóza rakoviny mě zdrtila

Pan Míla se na chvíli odmlčí a pak pokračuje: „A bylo. Když se člověk dozví, že má rakovinu, cítí se úplně ztracený a myslí na nejhorší. V noci jsem nemohl spát a ve dne jsem byl naštvaný na všechno a na všechny. Celý život jsem pracoval fyzicky a byl jsem hodně aktivní. Fyzická práce mě bavila i v důchodu, rád jsem jezdil na kole, se ženou jsme docela často cestovali autem po republice i za hranice. Nejsem prostě typ, který by seděl doma na zadku a jenom koukal na televizi. A najednou jsem se cítil úplně vyřazený ze života. Jenže člověk nemůže dělat nic jiného, než projít léčbou a tiše doufat,“ vzpomíná pan Míla.

Náhražky kávy: Vyzkoušeli jsme za vás. Už dávno nechutnají jako někdejší Melta

O kávovinách, které jsou náhražkou kávy, začne člověk uvažovat obvykle až tehdy, když si uvědomí, že do sebe toho kofeinu za den nalije přece jen ...

Anémie na sebe nenechala dlouho čekat

„Ale měl jsem štěstí – protonová léčba zabrala a já se dostal zase do klidu. Až jednou, po preventivních odběrech krve, volala lékařka, že mám hodně málo červených krvinek. Je fakt, že jsem se tenkrát už nějakou dobu cítil strašně unaveně, pořád jsem spal a neměl jsem na nic sílu. Manželka si už o mne začínala dělat starosti. No a začal šrumec. Zase mě čekalo běhání po odběrech a vyšetřeních.”

Nejčastějšími příčinami anémie u onkologických pacientů jsou krevní ztráty, útlum krvetvorby navozený chemoterapií či radioterapií, infiltrace kostní dřeně a další. Základním předpokladem pro léčbu anémie je diferenciální diagnostika, která umožní zjistit její příčiny. Léčba zaměřená na problém anémie může zahrnovat léčbu základního onemocnění, substituci preparáty železa, léčbu v podobě transfúze erytrocytů nebo erytropoézu stimulujících látek.

Vsadil jsem na červenou řepu

„A protože manželka zamlada, v době těhotenství, trpěla chudokrevností a kromě braní železa jí tenkrát lékař poradil, aby jedla červenou řepu, rozhodl jsem se, že nebudu na nic čekat a trochu tomu pomůžu sám. Každý den jsem začal jíst salát ze strouhané červené řepy, který jsem si dochutil, aby se to dalo jíst. No, nejsem přece žádný králík, abych to jedl jen tak. A víte, co? Ten salát mi chutnal. Nejenže se dal jíst, on byl opravdu dobrý. Pojal jsem to jako variaci na mrkvový salát, který jsem si kdysi dával v závodní jídelně,“ říká pan Míla.

Červená řepa má vysoký obsah prospěšných živin. Je bohatá na minerály (železo, hořčík, fosfor a draslík), obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a kyselinu listovou a má vysoký obsah vlákniny. Kvůli nízkému obsahu sacharidů je vhodnou potravinou i pro diabetiky. Konzumace šťávy z červené řepy se doporučuje při léčbě chudokrevnosti i vysokého cholesterolu.

“Každý den jsem si dopřál dvě misky – jednu dopoledne, jednu odpoledne. Červenou řepu jsem začal kupovat ve velkém, v zelenině ze mě měli určitě radost,” směje se pan Míla.

Recept pana Míly na salát ze strouhané červené řepy:

  • 2 červené řepy
  • 2 mrkve
  • 1 jablko
  • šťáva z jednoho citrónu a z jednoho pomeranče

“Červenou řepu, mrkev i jablko oloupu, omyji a nastrouhám najemno. Přidám šťávu z citrónu a pomeranče, pořádně promíchám a dám uležet do ledničky. Tohle množství salátu mi vydrží na 2 až 3 dny. Salát mi připadá tak akorát, nepřidávám žádné sladidlo. Kdo by chtěl salát trochu sladší, může do něj dát o jablko víc.”

Můj příběh: “Trápí mě neuropatické bolesti. Nejhorší je to v noci,” svěřila se paní Marie

„Když se ráno vzbudím a čirou náhodou mě nic nebolí, připadám si divně,“ říká s úsměvem paní Marie, která se nám nedávno svěřila se svým bojem se ...

„Když po delší době běhání po vyšetřeních a odběrech došlo na předepisování léků, už jsem měl hodnoty červených krvinek téměř v normálu,“ říká pan Míla. „Červenou řepu jím ale dál. Dcera ji teď vypěstovala na zahrádce, tak mám přísun domácí řepy pěstované bez chemických hnojiv.“ Podle svých slov pokračuje pan Míla v „salátování“ a léky od lékaře samozřejmě bere taky. „Nevím, jestli to byl placebo efekt, nebo jestli mi v té první fázi opravdu pomohla červená řepa. Ale zabralo to – a to je důležité,“ usmívá se pan Míla.

Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavním aktérem Mílou, dále remedia.cz, europlasma.cz, nzip.cz

26467

Diskuze k článku