Můj příběh: Byla jsem naštvaná, že mám cukrovku, tak jsem si dopřávala. Dnes žádám o insolvenci a jsem v koncích

Můj příběh: Byla jsem naštvaná, že mám cukrovku, tak jsem si dopřávala. Dnes žádám o insolvenci a jsem v koncích
Životní trable si občas vytvoříme i sami Zdroj: Shutterstock

Leontýna toužila po hojnosti a splněných snech. Diagnóza cukrovky pro ni však byla ránou, kvůli které postavila sama sebe do role oběti celého svého života. Měla pocit, že jí to celý vesmír dluží. Tak si začala půjčovat na dovolené. Později na elektroniku. Dnes čelí insolvenčnímu návrhu a modlí se, ať jí soud vyhoví.

Vždy jsem byla fanouškem osobního rozvoje, teorie síly myšlenky a všeho, co se jen zdálky dotýkalo vesmíru. Když mi oznámili, že mám diabetes, do mého seznamu přání to rozhodně nezapadalo. Kdo četl knihu Jak si správně přát od Pierre Franckha, tak ví, o čem mluvím.

Čaj z listů jahodníku prospívá srdci a imunitnímu systému, domácí likér přispěje k regeneraci organismu

Jahody jsou pověstné tím, že obsahují spoustu polyfenolů, jako jsou antokyany. Jsou to organické sloučeniny, u kterých bylo v rámci řady ...

Toužila jsem najít viníka celé situace

Hledala jsem důvod. Proč se mi to stalo? Jak se s tím mám teď vypořádat? Jak jsem hledala viníka, dostala jsem vztek. A touhu užít si život na maximum. Úplně mi přeskočilo. Zapomněla jsem na vše, čím jsem se doposud řídila. Pojala jsem jednu dobu dokonce přesvědčení, že umřu. A tak jsem odletěla na dovolenou. Za svoje naspořené peníze jsem se tenkrát vydala poprvé letadlem k moři do Egypta. A nechala tam všechny své úspory, které jsem měla. To bylo naposledy, co jsem letěla za svoje.

Pracovala jsem jako pomocná síla ve výrobě chemických tablet do bazénů. Neměla jsem moc velkou výplatu, peněz bylo vážně málo. Toužila jsem po lepším místě, ale stále se nedařilo. Partnera jsem neměla, před dvěma lety jsem ukončila dlouhodobý vztah a nový zatím nepřišel. Vlastně jsem nevěděla, co s životem. Když jsem se vrátila z Egypta, měla jsem intenzivní pocit, že tohle je moje cesta. Musím cestovat, něco v životě vidět. A nejlépe odletět hned teď.

První diabetik na světě: V Egyptě testovali cukrovku pomocí mravenců, název vznikl v Řecku

Už po tisíce let lékaři, odborníci a zkušení vědci zkoumají a pečlivě dokumentují stav, kterému moderní medicína říká diabetes. Ačkoliv máme za ...

Začalo to jednou půjčkou a skončilo katastrofou

Tak jsem si tenkrát vzala půjčku, abych mohla odletět na další dovolenou. Svoje peníze jsem už neměla. Mým cílem bylo řecké Korfu. Po návratu jsem půjčku navýšila a odletěla do Dominikánské republiky. Létala jsem sama, bylo mi tak dobře. A lidé kolem mě mi projevovali obdiv, což mě těšilo. „Kde ty na to pořád bereš?“ ptala se mě kamarádka Klára. Tehdy jsem se jí poprvé svěřila se svou diagnózou, diabetem 2. typu. „Chci si ještě něco užít, než umřu,“ řekla jsem. „Co blázníš, na to se přece neumírá!“ vyhrkla Klára. Neposlouchala jsem.

Tenkrát, pamatuji si to jako včera, byla před Vánoci všude nabídka výhodných půjček na elektroniku bez navýšení. Tak jsem si koupila nový telefon. „Žiju jen jednou, proč bych si nedopřála. Když už mi život udělil takovou ránu,“ to bylo jediné, co mi neustále běhalo hlavou. Víte, půjčit si je nesmírně snadné. U některých částek po vás ani nechtějí prokázat příjem. Zkrátka si jen zažádáte a za pár minut si jdete zvesela pro svou vysněnou věc. Nebo koupenou náhle a bez přemýšlení, jako tomu bylo v mém případě.

Mezi zánětem a cholesterolem existuje souvislost

Cholesterol je tuková látka, kterou vytváří naše tělo. Určité množství cholesterolu je potřeba – tělo ho používá k opravě buněk, produkci hormonů ...

Dnes mě čeká insolvence, nemám nic

Kdykoliv se mi něčeho zachtělo, toužila jsem po tom okamžitě. Vše jsem omlouvala tím, že mám cukrovku a zasloužím si to. Rodině jsem kupovala na Vánoce drahé dárky, sobě drahé oblečení. Neustále jsem si na vše půjčovala. Splátek přibývalo. Nic jsem neušetřila. Pořád jsem měla v hlavě hlásek „Ty si to zasloužíš, už takhle trpíš.“ Kupovala jsem si dovolené, jednu za druhou. Když už mi v práci nezbylo volno, vzala jsem si neplacené.

Časem to dospělo do fáze, kdy už jsem nebyla schopná zaplatit nájem sama. Tak jsem přibrala do svého skromného bytu spolubydlící. Tím se má potenciální šance na nalezení partnera ještě snížila. Měla jsem totiž garsonku, kdy na každé straně byla jedna postel. Splátky neustále narůstaly a já jsem začala mít problémy. U jedné společnosti jsem měla revolvingový úvěr. To znamenalo, že peníze, které jsem splatila, jsem mohla vybrat okamžitě zpět. A dělala jsem to pravidelně. Úroky neustále narůstaly. Všem jsem tvrdila, že si dopřávám, protože se mi v práci daří.

Neprávem opomíjený německý lékař Joseph von Mering: Zvědavost ho dovedla k zásadnímu objevu pro léčbu diabetu

Podívejte se, jakým zásadním způsobem může lidská zvědavost změnit dějiny! Co se stane, když lékaři v 19. století nedá spát onen orgán ve tvaru ...

Apeluji na každého, ať si své kroky dobře rozmyslí

Musím vám říkat, jak to dopadlo? Měla jsem sama sebe za oběť celé situace. Tím, že jsem si dopřávala, jsem potlačovala bolest, kterou jsem cítila. Vnímala jsem to jako své přání, které si musím splnit. Ve všem jsem viděla znamení z vesmíru, že takhle to má být. Nemělo. Ztratila jsem rozum. Momentálně žádám o povolení insolvence. Jedna diagnóza cukrovky ze mě udělala neřízenou střelu, která chtěla okamžitě vše, protože si to zaslouží.

Je mi 26 let a nemám nic. Nemůže za to cukrovka, to už dnes vím. Jen touha zapadnout do toho růžového světa, který vidíme všude kolem. Nikdy bych nevěřila, co s člověkem jedna diagnóza udělá. Moje finanční gramotnost byla na nule. A proto apeluji na každého, ať se v oblasti financí vzdělává. Ať si nepůjčuje na nic, co nepotřebuje. Ať nikdo nemusí řešit to ponížení, které teď řeším já. Absurdní a ostudné dluhy. Probralo mě až sepisování insolvenčního návrhu. Teď se jen modlím, ať to soud schválí.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Leontýnou

44628

Diskuze k článku