Alkohol a diabetes? Obávat se ho nemusíte, obezřetnost je však na místě!
MUDr. Zuzana Hladíková vysvětluje, proč alkohol zvyšuje riziko hypoglykémie
Zdroj: Pixabay
Adventní čas a vánoční svátky bývají obdobím cukroví a svařáku s punčem. Na zvýšený příjem alkoholu v tomto období si musí dát pozor jak osoby s diabetem, tak bez diabetu. U lidí s diabetem mohou alkoholické nápoje rozkolísat hladinu krevního cukru do obou extrémů – jak do hypo-, tak do hyperglykémie. Hypoglykémie vznikající po příjmu alkoholu je navíc hůře řešitelná, a tím velmi nebezpečná. V následujícím textu se podíváme, jak na to, abychom se kvůli diabetu nemuseli vzdát sklenky vína či piva u vánočního stromečku.
Alkohol sám o sobě brání tvorbě krevního cukru v játrech – a tím zvyšuje riziko hypoglykémie. Hypoglykémie je plíživá, může se objevit především v noci a ráno po příjmu alkoholu, protože krevní cukr z jater udržuje glykémii během období lačnění. Na vzniku hypoglykémie se podílí i snížení hladiny růstového hormonu, který fyziologicky hladinu glykémie zvyšuje, a to především v noci a časně ranních hodinách. Navíc alkoholové opojení snižuje rozpoznávání nízké hladiny cukru a může zapříčinit chybné řešení situace.
Popíjení alkoholických nápojů může mít kromě hypoglykémie i opačný efekt – např. pivo kromě alkoholu obsahuje i sladový cukr maltózu a může zprvu způsobit hyperglykémii. Stejně tak míchané nápoje se sirupy a džusy. Vzhledem k hrozící noční hypoglykémii je třeba po požití těchto nápojů aplikovat inzulín s rozvahou.
MUDr. Dagmar Slavíčková: Léčba obezity u dětí
Za poslední čtvrtstoletí se počet dětí bojujících s obezitou v ČR prakticky ztrojnásobil. Co je příčinou? Kromě dědičnosti a kombinace vrozených ...
Jak na to?
Abychom se při konzumaci alkoholu vyhnuli extrémním výkyvům glykémie, musíme se nejdříve zamyslet nad tím, jaký alkohol budeme pít a kolik obsahuje sacharidů. Mezi druhy alkoholu jsou velké rozdíly, a dokonce jsou i rozdíly např. mezi jednotlivými druhy vín. Nejtypičtějším příkladem je pivo. Tento oblíbený alkoholický nápoj obsahuje sacharid maltózu, a to až 15–25 gramů v půl litru nápoje. Maltóza zvyšuje hladinu krevního cukru ještě rychleji než řepný cukr, proto se po pivu glykémie nejprve zvýší a s odstupem může nastat hypoglykémie. Ne nadarmo se tedy pivu říká tekutý chléb – i na pivo je potřeba aplikovat inzulín. Čím více piv však vypijeme, tím spíše je třeba dávku inzulínu k pivu snížit, abychom nezhoršili následnou hypoglykémii (játra jsou zaměstnána zpracováváním alkoholu) a je dobré si k pivu dát i něco na zub.
Na noc a spánek je doporučeno snížit dávku nočního inzulínu o 20 %, či využít možnost dočasné bazální dávky na inzulínové pumpě. Hybridní uzavřené okruhy se s touto situací dokážou poměrně dobře vypořádat, pro jistotu lze využít mód fyzické aktivity, při kterém inzulínové pumpy cílí na vyšší hladiny krevního cukru. Podobně jako pivo fungují míchané nápoje, které kromě tvrdého alkoholu často obsahují přímo cukr, sirup nebo džus. Samotný tvrdý alkohol neobsahuje sacharidy, a proto je třeba myslet především na riziko hypoglykémie (během konzumace alkoholu jíst, redukce inzulínu na noc).
Psycholožka radí: Jak prožít advent, který pohladí duši?
Během několika týdnů se může změnit, jak se budete cítit s druhými lidmi i sami se sebou. Tady jsou čtyři kroky pro čtyři předvánoční týdny. ...
Během konzumace alkoholu i po ní je třeba zvýšené opatrnosti a pravidelně kontrolovat glykémie (senzor, glukometr). Obezřetné musí být i osoby užívající lék metformin, který v kombinaci s větším množstvím alkoholu může způsobit nebezpečný rozvrat vnitřního prostředí organismu. Dále je třeba mít na paměti, že při hypoglykémii z konzumace alkoholu nebude fungovat jako první pomoc glukagon (ani injekce, ani nosní sprej)!
Opilost, nebo hypoglykémie?
Konzumace alkoholu zhoršuje schopnost rozpoznávat hypoglykémii. V podnapilém stavu navíc může dojít ke zpomalenému, nedostatečnému či dokonce chybnému řešení hypoglykémie. Stav opilosti a hypoglykémie jsou si často velmi podobné, proto je vhodné poučit své okolí, aby uměli situace rozpoznat (změřit glykémii glukometrem, zkontrolovat hodnoty senzoru) a v případě potřeby uměli hypoglykémii vyřešit.
Nealkoholická steatohepatitida a metabolický syndrom
Nadměrná konzumace alkoholu je častou příčinou poškození jater, která vede k cirhóze a selhání jaterní funkce. U diabetu však za poškozením jater může stát tzv. nealkoholová jaterní choroba (steatohepatitida). Podstatou onemocnění je ztučnění jater, které může vyústit až do cirhózy stejně jako při poškození alkoholem. Ve ztučněných játrech se zvyšuje riziko vzniku hepatocelulárního karcinomu a může vést až k nutnosti transplantace jater. Výskyt tohoto onemocnění stoupá u obézních a u osob s diabetem 2. typu s inzulinovou rezistencí. Podkladem onemocnění je hromadění tuku v jaterních buňkách, které zanikají a v jejich okolí se hromadí zánětlivé buňky a vazivo. Tuková játra mohou být zpočátku zcela bez příznaků, na onemocnění se většinou přijde náhodou z laboratorních odběrů (zvýšené jaterní testy) nebo při ultrazvukovém vyšetření břicha. Postupně mohou nastoupit nespecifické obtíže jako tlak v pravém podžebří, únava, malátnost.
Osoby s nealkoholovou steatohepatitidou mají často další přidružená onemocnění, centrální obezitu a je u nich třeba pátrat po postižení srdce a velkých cév a vysokém tlaku krve. Léčba je komplexní, zahrnuje redukci hmotnosti, správnou léčbu cukrovky, ovlivnění hladin krevních tuků a cholesterolu. Je třeba minimalizovat příjem alkoholu a vysadit či změnit užívané léky, které mohou mít na játra toxický vliv.
Závěr
Pro alkohol platí „všeho s mírou“ jak u osob s diabetem, tak i bez něj. Je potřeba uvědomit si, jaký alkohol pijeme, jaký je v něm obsah sacharidů a mít na paměti riziko hypoglykémie s odstupem po pití. Při konzumaci alkoholu je nutné pravidelně si kontrolovat hladinu glukózy a mít při ruce svačinky, sladké nápoje bez alkoholu nebo hroznový cukr pro řešení hypoglykémie. Alkohol nikdy nekombinujte s dalšími návykovými látkami.
Přeji vám příjemné prožití vánočních svátků v kruhu vašich nejbližších a do nového roku pevné zdraví!
Zdroj: vlastní poznatky a zkušenosti MUDr. Zuzany Hladíkové
5884