Bis Bis

MUDr. Zuzana Hladíková: Cestování s diabetem není zapovězené. Na co se zaměřit?

MUDr. Zuzana Hladíková: Cestování s diabetem není zapovězené. Na co se zaměřit?
I diabetik si může dovolenou užít naplno – stačí se jen držet několika zásad... Zdroj: Shutterstock

Cukrovka již dlouho není překážkou v cestování a poznávání exotických krajin. Osoby s diabetem se v dnešní době vydávají nejen na klasické dovolené, ale i na expedice v extrémních podmínkách. Diabetes sice není překážkou, ale cestování s ním má svá pravidla a zásady, a proto zde jistojistě platí, že „kdo je připraven, není překvapen“. Shrňme si to nejdůležitější, na co je třeba myslet při plánování našich cest s cukrovkou.

Chcete si přečíst další články paní doktorky Hladíkové? Zde jsou některé z nich: MUDr. Zuzana Hladíková: Aplikace inzulínu v praxi a MUDr. Zuzana Hladíková: Transplantace slinivky břišní. Proč se o ní moc nemluví?

Inzulín

Na své cesty zabalte 2× více inzulínu, než byste na toto časové období potřebovali v běžném životě. Kontaktujte svého lékaře dostatečně včas. Pro cestování po Čechách vás může vybavit i náhradním receptem. K inzulínovým perům přibalte i dostatek jehliček, případně také inzulínové stříkačky. Uživatelé inzulínových pump musí kromě inzulínu do pumpy přibalit i náhradní režim (inzulínová pera – inzulín dlouhodobý a krátkodobý) pro případ poruchy pumpy. Domluvte se s lékařem na případném dávkování náhradního režimu.

Při cestování letadlem inzulín nikdy neodbavujte, vezte ho vždy v příručním zavazadle (odbavené zavazadlo může procházet extrémními výkyvy teplot, otřesy atd.). Inzulín vezte v průhledném sáčku v původních obalech, nepočítá se do povoleného množství tekutin. Inzulín by měl být uchováván v teplotách mezi 2–25 °C, při příliš nízkých či vysokých teplotách může dojít k jeho znehodnocení.

Při cestách do teplých krajin se hodí chladicí pouzdra na inzulín, na pláži inzulín můžete izolovat ručníkem, v chladicí tašce či chlazeným nápojem v blízkosti.

Inzulín nikdy nevystavujte přímému slunci. V případě, že budete používat chladničku minibaru na hotelovém pokoji, je vždy lepší ujistit se, že chladnička funguje správně. K tomu může pomoci teplotní čidlo (např. MedAngel). Inzulín je vhodné ukládat do dveří ledničky, aby nezmrzl. To se může stát totiž velmi snadno a po rozmrazení ztrácí své farmakologické vlastnosti. Při zimních výletech noste inzulín v blízkosti vašeho těla či v tepelně izolovaných zavazadlech. U inzulínové pumpy je v extrémních teplotách doporučováno plnit zásobník např. jen do poloviny a častěji jej měnit, kdyby došlo ke znehodnocení inzulínu.

Kromě inzulínu nezapomeňte na glukagon (v injekční či nasální formě) a na ostatní léky (nejen na diabetes), které užíváte. Vždy je vhodné mít dvakrát větší zásoby. Glukagon uchováváme nejlépe v obdobných podmínkách jako inzulín, ve skutečnosti však vydrží mnohem větší teplotní výkyvy a není třeba se bát, že se při běžném cestování znehodnotí.

Zlatobýl kanadský: Bylinka, která zatočí s urologickými problémy

Ráda chodím krajem a hladím květenství oné zlaté okázalosti. Nejléčivější bývá zlatobýl celík, nicméně ve volné přírodě je ho jako šafránu. Při ...

Glukózové senzory, vysílače

Při cestování je taktéž lepší přibalit větší množství senzorů k monitoraci hladin glukózy, ev. i vysílačů podle typu zařízení. Technologie vás může kdykoliv zradit, senzor se může odlepit a ztratit se i s vysílačem. I proto je doporučováno senzory pro jistotu přelepovat, zejména při vyšších teplotách (kineziologický tejp, speciální náplast). Pro plavání ve vodě se může hodit neoprenový návlek na paži. Pokud má senzor speciální zavaděč, nezapomeňte i na něj. Všechny technologie umístěte do příručního zavazadla.

Glukometr, proužky

Pokud pro měření glykémie používáte glukometr a proužky, je vhodné s sebou na cesty vézt raději glukometry dva. Glukometr je nutnou výbavou i u lidí, kteří využívají k monitoraci hladin glukózy senzory jako záložní řešení v případě poruchy. Proužků si vezměte dostatečné množství (vždy je lepší mít více než méně, minimálně 5 na den). Mezi doporučenou výbavu patří i baterie do glukometru či nabíjecí kabel. Výhodou je využívat glukometr, který funguje zároveň jako ketometr na měření ketolátek v krvi. Ketometr je nutná výbava uživatelů inzulínových pump, ale správně by ho měly s sebou na cestách mít i osoby používající inzulínová pera. Ke ketometru nezapomeňte přibalit balení proužků. Glukometr, stejně jako ostatní přístroje, patří do příručního zavazadla.

Inzulínová pumpa

Uživatelé inzulínových pump musí na cesty zabalit dostatek materiálu k pumpě (kanyly, sety, zásobníky), pro jistotu je lepší brát dvakrát tolik, než byste použili v běžném provozu. Kromě teflonových kanyl vezměte i několik kovových – zalamují se minimálně, a to např. v teplejším podnebí oceníte. Někdy se kanylu vyplatí v teple přelepovat. Nezapomeňte na dezinfekční prostředek. Základním vybavením jsou i baterie do pumpy či nabíječka.

Uložte si číslo na firemní helplinku, zkuste si najít i telefon na zahraniční pobočku. Někdy lze s firmou před odjezdem domluvit i zapůjčení náhradní pumpy pro případ poruchy. Pro takový případ si raději vezměte i vytištěný rozpis nastavení pumpy (bazální dávky, bolusový kalkulátor). Pokud se plánujete s pumpou koupat, můžete použít sportovní pouzdro kolem pasu. Před vstupem do vody zkontrolujte, zdali pumpa není prasklá. Některé inzulínové pumpy nejsou vodotěsné a je nutné je před vstupem do vody odpojit.

Poslední sklizeň před zimou může být nečekaně bohatá. Kdy se do ní pustit?

Každý zahrádkář ví, že na podzim bývá na zahradě obzvlášť rušno. A nejde jen o přípravu půdy a rostlin na nadcházející zimní období. Postupně ...

Hypoglykémie

Při léčbě inzulínem a některými typy tablet je potřeba mít vždy při ruce záchranný balíček pro případ hypoglykémie. A to ať už ležíte na pláži, či zdoláváte vrcholky hor. Nejvhodnější jsou glukózové gely, hroznový cukr či sladké nápoje, někdy doplněné o komplexní sacharidy ve formě třeba ovesných sušenek. Balíčky na hypoglykémii mějte ve všech zavazadlech. V cílové destinaci zásoby průběžně doplňujte. Pokud na dovolenou letíte letadlem, je nejvhodnější hroznový cukr, který se jednoduše vejde do příručního zavazadla a projde i bezpečnostní kontrolou.

Cukr mějte vždy při ruce, abyste ho v letadle nemuseli složitě hledat, např. v momentě, kdy letadlo vzlétá či přistává a není vhodné opouštět sedadlo a otevírat úložné prostory nad sedadly. Pokud cestujete s přáteli, partnerem, rodinou anebo kolegy z práce, ujistěte se, že dokáží hypoglykémii poznat a v extrémních případech i zaléčit.

Dokumentace

Kartičku zdravotní pojišťovny a poslední lékařskou zprávu je vhodné mít u sebe vždy, nejen na dovolené. Před odjezdem požádejte ošetřujícího lékaře o přípravu zprávy v angličtině, anebo alespoň o zprávu s anglickým překladem diagnóz a současné léčby. Lékař také vystaví tzv. potvrzení do letadla s výčtem všech technologií, které využíváte k léčbě cukrovky a názvy inzulínu a ostatních léků. Toto potvrzení můžete předložit při bezpečnostních kontrolách na letišti. Vystaveno by mělo být česky a anglicky, někdy i v dalších světových jazycích.

Cestování se neobejde bez cestovního pojištění nebo připojištění léčebných výloh. Dá se jednoduše sjednat přes internet. Pro případ odcizení či poškození lze pojistit i inzulínovou pumpu. Před cestou se informujte o nejbližších nemocnicích a lékárnách v místech, kam jedete. Sepište si důležité adresy a telefonní čísla. Vy i vaši spolucestující mějte uložená čísla na rychlou záchrannou službu.

Pohyb po letišti a let letadlem

Běžné bezpečnostní rámy na letišti nemají vliv na funkci glukózových senzorů a inzulínových pump. Průchod celotělovými magnetickými skenery se nedoporučuje, může dojít k porušení funkce vysílače glukózového senzoru či pumpy. Informujte proto letištní obsluhu a požádejte o fyzické ohledání. Jak bylo zmíněno výše, všechny léky a dia pomůcky umístěte do kabinového zavazadla. Před nástupem do letadla zkontrolujte hladinu glukózy v krvi na glukometru, zkalibrujte senzor. V době vzletu a přistávání letadla se doporučuje odpojit hadičkovou inzulínovou pumpu od těla, změny tlaku v kabině mohou ovlivnit dávkování inzulínu. Zkontrolujte, zdali po vzletu a přistání nejsou v hadičce setu přítomné bubliny.

Glykémie na dovolené

Hned první situací spojenou s cestováním, kdy může dojít k výkyvům hladiny krevního cukru, je cesta samotná. Cestování je sice radost, ale přípravy a stres, zdali jsme na něco nezapomněli a zda se všechno vydaří dle plánů, mohou glykémii zvyšovat. „Cestovní horečka“ si proto může vyžádat navýšení obvyklých dávek inzulínu během cesty. Transport jako takový může být spojen se zvýšenou glykémií z důvodu delší nečinnosti – dlouhé sezení v autobuse, letadle, autě. Nejen kvůli glykémiím, ale i jako prevence trombózy je během delších cest vhodné se projít uličkou, zacvičit si cviky k protažení lýtkových svalů, při cestě autem dělat pravidelné zastávky.

Nezapomínejte na pravidelný pitný režim.

Další moment, který může zamávat s krevním cukrem, je změna časových pásem. Na inzulínové pumpě většinou stačí upravit čas dle destinace, ale i tak může chvíli trvat (i několik dní!), než si na změnu času zvykneme. U léčby inzulínovými pery je třeba posunout aplikaci dlouhodobého inzulínu dle směru cesty (cesta na východ – zkrácení dne, cesta na západ – prodloužení dne) už několik dní předem.

Například při cestování na východ s časovým posunem o 3 hodiny začněte 3 dny před cestou posouvat aplikaci inzulínu z 22 hod. na 21 hod., … 20 hod., … 19 hod., při cestě na západ opačně.

Při změně podnebí (cesty do chladnějších či teplejších krajin) dochází i ke změnám citlivosti organismu na inzulín. Každý může reagovat jinak, přizpůsobte tomu vaše dávky inzulínu. Dovolená v zahraničí s sebou přináší i výzvy v podobě neobvyklých jídel. Pokud rádi ochutnáváte místní speciality, může být obtížné dopočítat se sacharidů. V těchto případech se vyplatí používat internetový vyhledávač, kam zadáte název jídla s dotazem na počet sacharidů (stačí anglicky), anebo se osvědčila mobilní aplikace Carbs & Cals, která obsahuje širokou nabídku i exotických jídel a jejich nutričních hodnot.

Mgr. Zuzana Švédová, DiS.: Blahodárné účinky medvědího česneku

Jsem diabetik 1. typu, nutriční terapeut, ale také bylinář. K bylinkám jsem se dostala zhruba rok po záchytu této autoimunitní poruchy, kdy jsem ...

Obecné rady

  • Kromě inzulínu a vašich ostatních léků je vhodné mít na cesty i malou lékárničku s první pomocí při průjmu, zvracení a teplotě. Poraďte se se svým diabetologem, jak máte v těchto situacích korigovat glykémie, kdy přeměřit ketolátky nebo vysadit některé léky na diabetes. Do lékárničky patří i obvazový materiál a náplasti na otlaky.
  • Prevence otlaků na nohou je u osob s diabetem absolutní nutností. Pořiďte si proto na výlety kvalitní obuv.
  • Vyhněte se chůzi na boso, na pláži noste sandály či pantofle.
  • Před cestou do exotických krajin se podívejte na doporučená očkování. Některé vakcíny pro svou účinnost potřebují i přeočkování, proto je vhodné očkování řešit s dostatečným předstihem.
  • Informujte se, zdali je ve vaší destinaci a i přímo ve vašem ubytování pitná voda z vodovodu. V některých zemích je doporučováno používat balenou vodu nejen k pití, ale i k čištění zubů a omývání obličeje.
  • Nepodceňujte sluneční paprsky a chraňte se pomocí pokrývky hlavy a krémů a olejů s vysokým SPF. Spálená kůže se při diabetu déle hojí a bolest může zkazit celý zážitek z dovolené.

Závěr

Cestovat s diabetem může být někdy náročné, ale v dnešní době by cukrovka rozhodně neměla být překážkou jakýchkoliv výletů a dovolených. Vždy si předem zjistěte vše o nástrahách země, kam plánujete vycestovat (hlavně informace o nutných a doporučených očkováních, extrémních teplotách), o zdravotnických službách v dané lokalitě a v dostatečném předstihu se spojte se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj: vlastní zkušenosti autorky MUDr. Zuzany Hladíkové (z praxe) + edukační materiály Centra diabetologie IKEM

2157

Diskuze k článku