Nová studie zkoumá látku, která může prodloužit schopnost vlastní produkce inzulínu slinivkou břišní u diabetu 1. typu
MUDr. Marta Klementová: Jaký vliv má na diabetičky hormonální antikoncepce?
Zdroj: Shutterstock
Diabetes již v dnešní době nepředstavuje striktní kontraindikaci hormonální antikoncepce. Dříve obsahovala hormonální koncepce vysoké dávky hormonů, takže při jejím užívání stoupala ženám s diabetem glykemie. Dnes je nejen u diabetiček přednostně používaná nízkodávková antikoncepce s nízkým obsahem hormonů, které mají na glykemii minimální vliv.
Obecně může hormonální antikoncepce mírně zhoršit citlivost k inzulinu a vést k navýšení dávek inzulinu, ale je to řádově v jednotkách, což není problém. Nejdůležitější je najít typ antikoncepce, který ženě vyhovuje, při kterém se cítí dobře a který jí nezpůsobuje vážnější problémy, například bolest hlavy, nárůst hmotnosti, pocit napětí v prsou, změny hladiny krevních tuků, zvýšení krevního tlaku a vznik trombóz.
U nízkodávkové antikoncepce jsou tyto nežádoucí účinky mnohem méně časté a téměř vůbec se nevyskytují u hormonální antikoncepce obsažené v nitroděložním tělísku, kde nízké hladiny hormonů působí jen v místě děložní sliznice a neovlivňují hladiny krevního cukru.
Výběr vhodné antikoncepce
Na kolísání hladin glukózy v krvi hraje důležitou roli typ hormonální antikoncepce. Zcela stabilní hladiny pohlavních hormonů lze dosáhnout kontinuálním užíváním jednofázové hormonální antikoncepce, tedy bez obvyklé sedmidenní pauzy. Můžeme tak menstruaci oddálit (na dobu dovolené, služební cesty…), v některých případech užívat několik balení antikoncepčního přípravku za sebou. Zde rozdíly v citlivosti na inzulin nejsou patrné, při jejich užívání může být glykemie stabilně vyšší. Naopak u klasické třífázové antikoncepce je kolísání citlivosti k inzulinu patrné.
Ve vývoji jsou antikoncepční perorální přípravky, které se budou brát 365 dní v roce.
Nedaří se vám zhubnout? Na vině může být nadbytek inzulínu
Není náhoda, že s přístupem k neomezenému množství potravin přibývá diabetiků s nadváhou nebo obezitou, a to i v případě 1. typu. Samotný ...
Může hormonální antikoncepce přispět k pozdním komplikacím diabetu?
Hormonální antikoncepce může vést k řadě různých komplikací. Mezi nejzávažnější patří obstrukce cév – trombóza. Proto by se užívání hormonální antikoncepce měly vyvarovat následující skupiny žen:
- ženy kuřačky,
- ženy starší 35 let,
- ženy, které trpí vysokým krevním tlakem,
- diabetičky s cévním poškozením,
- ženy s poruchami metabolismu tuků,
- ženy s výraznými křečovými žilami nebo jinými cévními chorobami,
- ženy, které trpí vyšší krevní srážlivostí (jsou například nositelkami Leidenské mutace),
- ženy s poruchou jaterních funkcí a hormonálně aktivními nádory.
Hormonální antikoncepce není prvotní příčinou vzniku pozdních komplikací diabetu, ale může v cévách poškozených diabetem zvyšovat riziko trombóz a tím zhoršovat stadium pozdních komplikací.
Kdo je MUDr. Marta Klementová?
Vedoucí lékařka pražského diabetologického centra DIAvize. Ve své práci obsáhla snad všechny oblasti péče o diabetiky – péče o hospitalizované pacienty, léčba komplikací diabetu, transplantační léčba pacientů s diabetem, léčba diabetické nohy, léčba endokrinologických komplikací u diabetu. Již 12 let se dvakrát ročně věnuje léčbě dětských pacientů s diabetem 1. typu na dětských DIA táborech sdružení Diacel.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem MUDr. Marty Klementové
4331