
Zbystřete! Snížit kalorie ve stravě je efektivnější než kdejaký stravovací směr
Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. To, jak dlouho má již pacient diabetes a jaká je kvalita jeho léčby, má vliv na rozvoj pozdních komplikací diabetu. Základem účinné prevence široké škály komplikací včetně těch, která se týkají pohybového aparátu, je důsledná kompenzace diabetu a pravidelné lékařské prohlídky.
V rámci péče o pacienty s diabetem by tedy kromě sledování hodnot glykemií neměly být opomenuty ani pravidelné kontroly jejich nohou, tedy částí dolních končetin od kotníků po prsty. S ohledem na prevenci pozdních komplikací diabetu by měl každý pacient minimálně jednou ročně u svého diabetologa či praktického lékaře podstoupit vyšetření nohou, které by umožnilo včasné odhalení počínajících komplikací.
Tímto termínem označujeme komplikaci diabetu postihující nohu na podkladě neuropatie (snížené citlivosti dolních končetin), mikroangiopatie a makroangiopatie (postižení malých a velkých cév). Tyto změny na noze zvyšují riziko vzniku puchýřů, prasklin, obtížně se hojících ran, postižení kůže či plísně nehtů a také zapříčiňují vznik deformit nebo tzv. Charcotovu osteoartropatii, při které dochází k postižení kostí nohy vznikající na podkladě neuropatie. Změny vedou k patologickým frakturám a deformitám nohy. Všechny tyto komplikace ohrožují nohu pacienta a často vyžadují dlouhé hojení či případnou chirurgickou intervenci.
Abychom tedy předešli vzniku syndromu diabetické nohy, je nutno na tato rizika myslet a pravidelně sledovat riziková místa. Pokud přesto komplikace vzniknou, je nutné je neprodleně léčit.
Diabetes mellitus u dospělých zahrnuje celé spektrum onemocnění cukrovkou. Nejčastěji jde o cukrovku 2. typu, méně častěji pak o diabetes 1. typu ...
Pacienti s diabetem by v rámci každoroční kontroly u diabetologa měli být podrobeni preventivní kontrole rizika syndromu diabetické nohy, která spočívá ve vyšetření diabetické neuropatie (stavu nervů), cévního zásobení nohy, kožní teploty a obuvi. Neuropatii je možné zjistit pomocí tzv. monofilamenta, ladičky nebo přístroje známého jako biothesiometr. Tato vyšetření jsou jednoduchá, ale pomohou nám odhalit důležitou informaci o citlivosti pacientovi nohy.
Pokud je citlivost porušena, je obzvláště nutné dbát na prevenci poranění nohy. Pacient si často ani neuvědomí, že došlo k naražení nohy, šlápnutí na cizí předmět nebo k jinému poškození.
Stav prokrvení dolní končetiny je možné zjistit pohmatem, jedná se o vyšetření pulzací na dorzu nohy a za vnitřním kotníkem, dále je možné jej provádět pomocí měření kožní tenze kyslíku nebo sonografickým vyšetřením. Součástí vyšetření je také měření kožních teplot nohou. Rozdíl kožních teplot nás může informovat o změně prokrvení ve smyslu snížení teploty při ischemii (nedokrevnosti) nebo zvýšení při infekci, popřípadě o rozvoji tzv. Charcotovy nohy, což je chronické, progresivní onemocnění kostí a kloubů nohou vznikající na podkladě poškození nervů.
Jakékoli poranění nohou by mělo být pečlivě ošetřeno. Z banálního puchýře či oděrky může dojít k rozvoji vážné infekce, postižení kosti (osteomyelitidě) a nutnosti chirurgického výkonu a podávání antibiotik. Při vzniku prasklin či drobných oděrek je důležité odstranit jejich příčinu, tedy obrušovat hyperkeratózy, promazávat nohy, změnit obuv a odlehčit nohu. Případná poranění či jiné kožní defekty je nutno každý den osprchovat proudem vody (dlouho nemáčet), šetrně vyčistit dezinfekcí určenou na kůži a následně přelepit.
Puchýře je potřeba propíchnout za pomoci vyčištěné jehly a následně překrýt sterilním krytím. Hlubší defekty je také nutné sterilně ošetřit a následně vyhledat pomoc odborného lékaře, nejlépe podiatra, který se na léčbu obtíží spojených s nohama specializuje. Při zarudnutí nohy, bolesti a teplotě je nutno vyhledat lékařskou pomoc neprodleně.
Americký endokrinolog a hudebník R. Mack Harell tvrdí, že potřeba hudby je pro člověka daná z biologické podstaty. Lidé si ji ostatně tvoří již ...
Lékařka Kliniky diabetologie IKEM v Praze. Specializuje se na podiatrii a v rámci svého doktorského studia také na léčbu ischemie dolních končetin pomocí autologní buněčné terapie. Je součástí skupiny mladých lékařů „DiAvengers“, která usiluje o zlepšení edukace a léčby diabetiků.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Jitky Husákové
19739