MUDr. Andrea Švojgrová: Uhličité koupele jsou vhodné i pro diabetiky s polyneuropatiemi! Podpoří prokrvení tkání

MUDr. Andrea Švojgrová: Uhličité koupele jsou vhodné i pro diabetiky s polyneuropatiemi! Podpoří prokrvení tkání
Už jste vyzkoušeli uhličitou koupel? Zdroj: Shutterstock

Využití léčivých účinků oxidu uhličitého patří mezi základní lázeňské procedury. Může mít mnoho podob, tj. od celotělových koupelí přes pitné kúry až po plynové injekce. Stejně rozmanitý je i výčet zdravotních komplikací a onemocnění, se kterými nám může oxid uhličitý pomoci. Pro diabetiky je důležité, že zlepšuje prokrvení tkání a působí příznivě při polyneuropatii – poškození periferních nervů.

Oxid uhličitý je tělu vlastní plyn, který vzniká při dýchání buněk. V balneologii se nejčastěji využívá rozpuštěný ve vodě. Minerální uhličité vody musí obsahovat více než jeden gram rozpuštěného oxidu uhličitého na jeden litr. Tyto minerální vody se, díky svému nižšímu pH, nazývají kyselky. Používají se k zevní balneaci – koupelím a dále v rámci pitných kúr.

Oxid uhličitý vyvěrá ze země i v plynné formě. Plynný se tedy používá k tzv. suchým koupelím a také se prostřednictvím plynových injekcí aplikuje podkožně, nejčastěji do okolí kloubů a podél páteře. Ve všech případech má podobné účinky, o kterých si více povíme dále.

Nárok na lázeňský pobyt při cukrovce

Kromě komplexní lázeňské péče, která je plně hrazená pojišťovnou, může mít diabetik nárok i na tu příspěvkovou. To znamená, že zbylou částku si ...

Oxid uhličitý jako lék

Rozpuštěný plyn se vstřebává povrchem těla, kde působí na drobné cévy kůže, podkoží a svalů. Uvolňuje napětí jejich stěn, takže se cévy roztáhnou a pojmou více krve. Dochází při tom ke snížení krevního tlaku, snížení srdeční zátěže a snížení dechové frekvence. Tento efekt je důležitý u kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou stavy po infarktu myokardu, operacích srdce či při ateroskleróze.

Dalším důležitým efektem roztažení cév je lepší prokrvení tkání a intenzivnější přísun kyslíku k buňkám, které tak mohou lépe a rychleji regenerovat. Významný vliv má pak oxid uhličitý i na jizvy. Špatně zhojená jizva, tedy místo, kde při hojení došlo ke slepení jednotlivých vrstev měkkých tkání, může způsobovat bolesti. Díky vlivu oxidu uhličitého dochází k jejich uvolnění, změknutí a zklidnění tkáně jizvy. Podobné účinky se projevují i u chronických onemocnění kůže, jako je např. sklerodermie.

Jedním z nejdůležitějších účinků oxidu uhličitého je jeho uvolňující vliv na vegetativní nervovou soustavu. Koupele mají celkový relaxační účinek, zklidňují tep a dech. Oxid uhličitý působí na nervová zakončení, a ovlivňuje tak vnímání bolestivých podnětů. Tento efekt je velmi důležitý u chronických bolestivých stavů pohybové soustavy, jako je artróza, bolesti zad, šíje, hlavy, fibromyalgie (chronický bolestivý syndrom) či Bechtěrevovy choroby.

Shrnutí: Kdy vám uhličitá koupel prospěje?

Uhličité koupele pomáhají s léčbou následujících onemocnění: 

  • vysoký krevní tlak,
  • stavy po infarktech myokardu,
  • stavy po kardiologických operacích,
  • ischemická choroba dolních končetin,
  • poškození periferních nervů (polyneuropatie),
  • astma bronchiale,
  • migrény,
  • kožní onemocnění,
  • Sudeckův syndrom,
  • Bechtěrevova choroba a jiné.

Flexibilní léčba diabetu: Mají děti dostatečné početní dovednosti, aby ji zvládly? Odpovídá MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.

Rozhodli jsme se to ověřit na DIA táboře v roce 2017. Rozdali jsme táborníkům úlohy, které testovaly, zda naše děti dovedou použít základní ...

Kdo je MUDr. Andrea Švojgrová? Vedoucí lékařka kliniky ReGeneo. Své vzdělání získala na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V rámci své profese se zaměřuje na pacienty s bolestmi zad a rehabilitaci poruch pánevního dna. Je předsedkyní revizní komise Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny ČLS JEP a předsedkyní Spolku mladých rehabilitačních lékařů.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Andrey Švojgrové 

14311

Diskuze k článku