MS v hokeji vyhráli… diabetici! Děkujeme Kaapo Kakko.

"Finský vichr Kakko složil Kanadu." "Zázračný Kakko. Finský stroj na góly..." "Osmnáctiletý Kakko hattrickem dovedl Finsko k výhře." Stačí pár novinových titulků z posledních dní, aby bylo jasné, že talentovaný nováček Kaapo Kakko si zlatou medaili z MS opravdu zasloužil. A přejí mu ji nejen Finové, ale mnozí diabetici bez ohledu na státní příslušnost.

MS v hokeji vyhráli… diabetici! Děkujeme Kaapo Kakko.

Osmnáctiletý finský profesionální hokejista Kaapo Kakko získal v lednu se svým hokejovým týmem zlatou medaili na Mistrovství světa juniorů a v květnu se představil jako nováček (seniorské) finské reprezentace na hokejovém MS 2019. Jak všichni víme, dopadlo to pro něj druhou zlatou medailí. Právem. Sportovní komentátoři na něm mohli oči nechat:

“Finský hokejový zázrak Kaapo Kakko naplňuje prognózy expertů a svou výjimečnost potvrzuje i během MS na Slovensku. 18letý holobrádek nasázel v úvodních dvou duelech pět gólů, z nichž se některé okamžitě zařadily mezi adepty na nejhezčí trefu turnaje …sledujeme jeho hru plnou nápadů a záludností, kterými dostává protivníky do kolen.” (iDNES, 12. května)

“Hrdinou utkání se stal teprve osmnáctiletý útočník Kaapo Kakko, který vstřelil tři branky a s pěti góly vede tabulku střelců turnaje.” (Sport.cz, 11. května)

“Kakko rozjel svoje představení parádou v sedmé minutě, kdy přebrusil obránce a dlouhou bekhendovou kličku zasunul za brankáře Murrayho.” (Hokej.cz, 10. května)

“Na ledě je na něm znát, jak moc ho hokej baví. A s pukem to opravdu umí. Finský talent Kaapo Kakko udivuje během letošního mistrovství světa odborníky, fanoušky a často i své protihráče svými fantastickými dovednostmi.” (Sport.cz, 17. května)

S diabetem a celiakií je příprava složitější

Málokteré články se však zmiňují o tom, že sportovní příprava je pro tohoto talentovaného útočníka mnohem náročnější, než pro jiné hráče. Před pěti lety mu totiž lékaři diagnostikovali diabetes a téměř ve stejnou chvíli i celiakii.

“Před pěti lety jsem šel na krevní testy kvůli podezření na cukrovku. Ve stejném krevním testu mi pak byla zjištěna i celiakie. Bylo to pro mě velké překvapení, protože jsem neměl žádné příznaky,” přiznal v jednom z rozhovorů Kakko. “Najednou jsem se musel naučit dělat spoustu věcí, na které jsem nebyl zvyklý. Nemohl jsem jíst, co doposud. Bylo těžké začít s úplně novým jídelníčkem. Snad nejtěžší bylo pro mě vyřadit pečivo a oblíbené dezerty. Všechno jsem se ale časem naučil. Snažil jsem se na to dívat tak, že je mi lépe bez nich,” vzpomíná talentovaný hokejista.

Matka i babička dělají skvělé bezlepkové pečivo

Nejtěžší na celikakii pro něj je, že nemůže jako jeho kamarádi popadnout první jídlo, které mu přijde pod ruku, zahnat hlad a pokračovat v tréninku. Musí složitě zjišťovat, zda v potravinách je či není lepek a přemýšlet o jídle i z pohledu diabetu. Injekce inzulinu už ale bere jako rutinu.

Asi před rokem se Kakko odstěhoval od rodičů, aby byl blíž stadionu, na kterém trénuje. Bydlí teď ve druhé část dvojdomku, vedle svých prarodičů. “Matka i babička dělají skvělé bezlepkové pečivo i jídla, takže mám s sebou na led vždy něco bezlepkového,” pochvaluje si Kakko. Na tréninku tráví minimálně tři hodiny denně a proto potřebuje i hodně jíst. Snaží se tedy jíst častěji, ale menší porce jídla.

Kaapo Kakko stejně jako Max Domi jsou skvělým příkladem, že diabetes není překážkou ve sportovní kariéře. Naopak. Sport je při diabetu jedním ze způsobů, jak dostat své hodnoty cukru pod kontrolu. Před tím, než Kaapo Kakko zakotvil v hokeji, hrál aktivně fotbal, florbal i baseball.

Kaapo Kakko

Narozen: 13.2.2001 v Turku
Tým: Turku Palloseura
Pozice: útočník
Výška: 186 cm
Váha: 86 kg
Číslo dresu: 24

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x