Mravenčení, křeče, deprese, nervozita či podrážděnost: Nepodceňte onemocnění zvané tetanie
Trápí vás mravenčení, brnění jazyka či konečků prstů, noční křeče lýtek, křečové záchvaty, neúmyslné trhavé pohyby (tiky), nebo jste podráždění? Trpíte depresemi, změnami nálad, poruchami soustředění či rozsáhlou nervozitou? Možná je příčinou tetanie, což je stav zvýšené nervosvalové dráždivosti, za jehož rozvojem většinou stojí deficit hořčíku a velká stresová zátěž.
„Tetanie je stav zvýšené dráždivosti nervosvalového ústrojí. Je způsobena buď nedostatkem vápníku, výrazně častěji pak nedostatkem hořčíku. Tato choroba se projevuje buď sklonem ke křečím (různými křečovými stavy, křečovými záchvaty), nebo stavy hluboké deprese, rozšířené agresivity či nervozity, či různými kolapsovými stavy,“ říká MUDr. Karol Točík, PhD. a dodává: „Záchvat může trvat minuty, ale i hodiny, což si mohou lidé splést s epileptickým záchvatem. Rozsah křečí ovšem bývá rozmanitý. Příznaky se mohou projevovat velmi dramaticky, sama o sobě ale tetanie není život ohrožující.“
Můj příběh: “V těhotenství jsem přibrala dvacet kilo. Manželovi už se prý nelíbím.”
Jmenuju se Tereza a jsem bývalá recepční – bývalá, protože momentálně jsem na rodičovské s dvouletou dcerou Anežkou. Můj manžel Jaroslav je řidič ...
Silné křeče mohou sval trvale poškodit
Může však dojít k případům, kdy pacient může kvůli křečím přestávat dýchat, či začíná dýchat příliš rychle, v důsledku čehož vznikají poruchy acidobazické rovnováhy (dynamická rovnováha mezi kyselými a zásaditými látkami uvnitř organismu). Silné křeče můžou způsobit natržení nebo jinou deformaci svalu, a ta pak může vést k trvalému poškození.
Mezi další nepříjemné komplikace při tetanii patří poruchy spánku či stresové vypětí. Ženy zaznamenávají i různé gynekologické obtíže, jako je například premenstruační syndrom či bolestivá menstruace. Kromě toho může rozvoj tetanie souviset i se zvýšeným počtem spontánních potratů.
Moc starodávné sankalpy: Nedoufejte, ale s důvěrou pozvěte štěstí do svého života
Součástí každého života bývají obtížné situace a občasné tragédii se nevyhne snad nikdo z nás. Důvěra v lepší zítřky je klíčem, který nám pomůže ...
Řešení existuje
„Pokud narazíte na někoho, koho trápí akutní tetanický záchvat, je důležité jej především vést ho ke klidnějšímu dýchání. Vysvětlit mu, co se s ním děje, pokusit se ho co nejvíce uklidnit a případně zajistit nitrožilní podání hořčíku či vápníku,“ říká MUDr. Karol Točík, PhD.
„Ještě významnější roli však hraje dlouhodobá a preventivní pomoc, která pacientům uleví od potíží. Nejčastěji je to právě dostatečný příjem hořčíku. Řešením mohou být například tablety, nebo ještě lépe magnesiové krémy. Hořčík ve formě krému má vyšší účinek. Oproti tabletám či jiným řešením, která aplikujete perorálně, má totiž také téměř stoprocentní vstřebatelnost. A navíc nezatěžuje žaludek.“
Zdroj: MUDr. Karol Točík, PhD.
63410