Bis Bis

Možnosti chirurgické léčby obezity

Možnosti chirurgické léčby obezity

Jelikož v České republice diabetici 2. typu tvoří více než 90 % léčených diabetiků a více než 80 % z nich trpí nadváhou nebo obezitou, představuje terapie nadváhy a obezity jeden z hlavních problémů péče o pacienta s diabetem. Pomocí bariatrické-metabolické chirurgie lze dosáhnout výrazné redukce hmotnosti. Není žádnou vzácností i úplné vymizení diabetické poruchy – člověk se stává tzv. „nediabetikem“.

Základními opatřeními při redukci váhy jsou dieta a pohyb – jejich efekt na obezitu závažného stupně je však malý. U morbidně obézních diabetiků pomocí operační léčby obezity (tzv. bariatrické-metabolické chirurgie) lze dosáhnout výrazné redukce hmotnosti, což má často za následek podstatné zlepšení kompenzace cukrovky s možností ukončení léčby inzulínem nebo zredukování dávek používaných léků.
Výhodou pro naše pacienty je snadná dosažitelnost operační léčby díky řadě chirurgických pracovišť v České republice zabývajících se touto problematikou. Podstatná je také finanční dostupnost.
Pro všechny indikované pacienty je operační léčba obezity plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Přehled bariatricých metod dostupných v ČR

Existuje několik možností operačních metod, z nichž v současné době nabízí naše chirurgická pracoviště pět přístupů, které lze rozdělit do dvou typů – typ restriktivní a typ malabsorpční.

    • Restriktivní operace
      Omezují kapacitu žaludku; patří sem vratné operace bandáž žaludku a plikace žaludku a nevratný výkon tubulizace žaludku.
    • Malabsorpční operace
      Omezují vstřebávání živin ze zažívacího traktu. Mezi ně patří nevratné výkony žaludeční bypass a biliopankreatická diverze.

1. Bandáž žaludku

Je nejstarší prováděnou bariatrickou operací v České republice – jsou s ní tedy nejdelší zkušenosti. Žaludek se při ní rozdělí silikonovým kroužkem na dvě části. Během jídla potrava brzy vyplní malou horní část žaludku a následně pomalu prochází přes zúžení způsobené bandáží do spodní části. Průchod potravy žaludkem je tedy podstatně pomalejší a pacient se zasytí velmi malým množstvím jídla . Výhodou je možnost ambulantní úpravy průsvitu otvoru při následných kontrolách po operaci.

2. Plikace žaludku

Novější restriktivní metoda, kdy se stěna žaludku zavine dovnitř, čímž se výrazně zmenší objem žaludku a také se omezí jeho schopnost se roztáhnout. Operace podstatně omezuje pocit hladu a pacient se opět zasytí malým množstvím jídla.

3. Tubulizace žaludku (tzv. gastrického sleev)

Řadí se rovněž mezi restrikční výkony, na rozdíl od bandáže a plikace žaludku se však jedná o nevratný výkon. Při něm je objem žaludku zmenšen prakticky stejně jako u plikace, tělo žaludku je však operačně odstraněno . Po tomto výkonu je doporučovaná velikost porce pro každé jídlo 150 ml.

4. Žaludeční bypass

Zahrnuje v sobě v podstatě jak restrikční tak malabsorpční výkon. Výrazně se zmenší žaludek a snižuje se tak množství jídla, které pacient zkonzumuje (restrikce). Dále se vyřadí (obejde = by pass) část tenkého střeva , čímž se sníží množství vstřebávaných živin z potravy (malabsorpce).

5. Biliopankreatická diverze

Představuje nejradikálnější operaci, po níž lze očekávat nejvýraznější váhový úbytek. Je proto indikována u nejzávažněji obézních pacientů. Je obdobou žaludečního by passu, je zde však mírnější složka restrikční a výraznější složka malabsorpční. Je při ní přerušeno tenké střevo, které odvádí potravu do vzdálenějších úseků trávicího traktu a tak se omezí vstřebávání (absorpce) části živin. Pacienti po biliopankreatické diverzi mohou jíst větší porce potravy než po gastrickém bypassu, ale vstřebávání živin je podstatně menší.
Hlavní výhodou restrikčních operací je jejich jednodušší provedení a u většiny jejich vratnost; u malabsorpčních operací je to výraznější váhový úbytek.
Indikovaným pacientem je diabetik s body mass indexem ≥ 35, který prokázal dostatečnou spolupráci v dosavadní léčbě.

MUDr. Marcela Szabó, Diabetologická a obezitologická ambulance, Poliklinika Barrandov, Praha 5

839

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku