Motivační SMSky pomáhají zlepšit glykemii

Motivační SMSky pomáhají zlepšit glykemii

"Cink. Už sis dnes ráno měřil glykemii?" Připomínky a motivační zprávy zasílané SMSkami otestovali v léčbě diabetu čínští vědci. Výsledky všechny potěšily. Díky pravidelným radám a výzvám v telefonu si diabetici zapojení do studie výrazně zlepšili glykemie.

Výzkum mapoval 502 osob s diabetem ze 34 klinik umístěných po celé Číně. Účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin, přičemž oběma skupinám byla poskytována rutinní péče, ale jen jedna skupina obdržela šest motivačních terapeutických zpráv týdně, které nabádaly ke sledování hladiny glukózy v krvi, k fyzické aktivitě či k dodržování dietního plánu. Účastníci druhé skupiny dostali každý měsíc pouze dvě zprávy, které obsahovaly jen poděkování za účast na výzkumu. Výsledky odhalily, že ve skupině motivované textovými zprávami došlo k výraznému snížení hodnot glykovaného hemoglobinu o 2 mmol/mol, zatímco ve druhé skupině došlo k jeho mírnému zvýšení. Dále bylo u účastníků první skupiny, které byly pravidelně zasílány motivační sms zprávy, zaznamenáno výrazné snížení hodnot ranní glykemie nalačno.

Dr. Xiqian Huo, jeden z vědců, kteří se na výzkumu podíleli, uvedl: „Textové zprávy byly navrženy tak, aby poskytovaly pacientům s diabetem informace a motivaci. Ukázalo se, že pravidelné poradenství v oblasti životního stylu přispívá ke zlepšení hodnot glykemie. Pacientům stačilo pravidelně připomínat, aby dbali na správná výživová doporučení a věnovali se více pravidelné kontrole glykemie.“

Zdroj: diabetes.co.uk

343

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku