Molekula BAM15 pomáhá v boji proti obezitě

Molekula BAM15 pomáhá v boji proti obezitě

Americký tým vědců identifikoval molekulu, která v těle zajišťuje spalování tuků. Jedná se o molekulu označenou jako BAM15, která by mohla v budoucnu výrazně pomoci lidem usilujícím o snížení jejich tělesné hmotnosti.

Řada pokusů na myších prokázala, že molekula redukuje množství tělesného tuku a navíc snižuje jejich rezistenci na inzulín. Molekula BAM15 by tak mohla pomoci v léčbě pacientů s diabetem 2. typu, u kterým je léčba diabetickou dietou neúspěšná.

Jeden z vedoucích výzkumu profesor Webster Santos uvedl: „Obezita je obrovským zdravotním problémem, a to nejen ve Spojených státech. Pro pacienty je však často velmi náročné zhubnout, a tak se domnívám, že by léčba za pomoci molekuly BAM15 mohla přinést více úspěchu.“

BAM15 pomáhá také při oxidačním stresu

Vědci rovněž zjistili, že BAM15 je velmi účinná při snižování oxidačního stresu, který zapříčiňuje poškození buněk a tkání, neurodegeneraci a stárnutí. Profesor Santos proto dodal: „Pokud by se nám podařilo zpomalit stárnutí buněk a tkání, můžeme rovněž snížit riziko rozvoje Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.“ Je ale nutné uvědomit si, že i když léčba molekulou BAM15 fungovala u myší, není jisté, že bude u člověka zabírat obdobně. Proto vědci musí ještě uskutečnit řadu pokusů a klinických studií.

Zdroj: diabetes.co.uk

71

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný