Modrý čaj potěší oko krásnou barvou: Má příjemnou chuť a diabetikům dodá nálož antioxidantů

Modrý čaj potěší oko krásnou barvou: Má příjemnou chuť a diabetikům dodá nálož antioxidantů
Modrý čaj z klitorie ternatské získává čím dál větší oblibu nejen díky nádherné, syté barvě Zdroj: Freepik

Klitoria ternatská je ceněná rostlina v ajurvédské medicíně. Těší se velké popularitě v jihovýchodní Asii, odkud pochází. Postupně začala pronikat také do českých domácností. A jsou pro to dobré důvody. Může být prospěšná rovněž pro diabetiky.

Modrý čaj je široce známý díky své krásné barvě – jeho barvicí schopnost oceňují všichni milovníci nápojů a dezertů! Kromě toho skýtá mnohé zdravotní výhody pro váš organismus.

Antioxidační bomba pro podporu celého organismu diabetiků

Silným spojencem diabetiků je modrý čaj převážně jako skvělý zdroj antioxidačních látek. Ty jsou důležité pro úspěšný boj s důsledky působení oxidativního stresu na organismus. V případě cukrovky jsou volné radikály spojeny se vznikem a rozvojem komplikací tohoto onemocnění. Dodává do těla rovněž příval prospěšných vitamínů a minerálů.

Díky modrému čaji mohou diabetici také zahnat špatnou náladu. Má totiž relaxační a uklidňující účinky. Rovněž podporuje kvalitní spánek.

Uvolňuje nervový přetlak a podporuje veselou mysl i svalovou relaxaci, zároveň je čaj z klitorie ternatské prospěšný krevnímu oběhu, čímž napomáhá i lepšímu hojení poškozené pokožky. Lahodný nápoj je zmiňován i jako pomocník pro lepší koncentraci, udržení dobré kondice kognitivních funkcí a paměti. Podílí se totiž na zvýšení produkce acetylcholinu, neurotransmiteru nezbytného pro správné fungování mozku.

Proč ještě sáhnout po modrém čaji kromě příjemného chuťového prožitku:

  • Je skvělým podpůrným prostředkem pro zachování krásné pokožky i vlasů.
  • Antokyany, které jeho pitím dodáte do těla, pomohou produkci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové v pokožce a jako silné antioxidanty bojují proti působení volných radikálů, které mohou za předčasné stárnutí pleti.
  • Napomáhá zachovat dobrý krevní oběh v očích a kapilárách. Květy této rostliny se používají k výrobě očních kapek.
  • Díky obsahu flavonoidů podporuje sílu, odolnost i hustotu vlasů, posiluje vlasové kořínky a dodává zdravý lesk.

Diabetes a vysoký krevní tlak: Často jdou ruku v ruce a je potřeba si na ně dobře posvítit

Rychlá diagnostika diabetu i vysokého krevního tlaku však představuje praktickou nutnost k tomu, abyste je dostali pod co nejlepší kontrolu. A ...

Clitoria ternatea a co je o ní dobré vědět

Klitoria ternatská, známá jako modrý čaj nebo Butterfly Pea Tea, je rostlina z čeledi Fabaceae (bobovité), do které patří třeba také vistárie. Její popularita přerostla hranice Asie a pomalu se dostala do povědomí lidí žijících na dalších kontinentech. Rostlina je zmíněna v mnoha starověkých textech, včetně posvátných svazků Mahábháraty a Rámájany. Pro své léčivé vlastnosti je vyhledávaná po staletí. Je důležitou složkou indické kuchyně a používá se i jako dochucovadlo. Je to vytrvalá, kvetoucí, poměrně rychle rostoucí rostlina.

Může dosáhnout výšky 1 až 2 metry. Květ je složený, připomíná tvarem motýla, má modrou barvu a žlutý střed. Dává semena bohatá na bílkoviny a olej. Květy mají skvělou schopnost pigmentace, a proto jsou vyhledávané jako přírodní barvivo v potravinářství. Kromě modré varianty se lze setkat i s fialovou, bílou nebo růžovou klitorií.

Nejen díky nádherné barvě, ale také lahodné chuti a tomu, že neobsahuje kofein, je modrý čaj vyhledávaným prostředkem pro doplnění pitného režimu a prospěšných látek do vašeho organismu.

Zajímavostí je, že nápoj z ní připravený při změně pH mění barvu. Dodáte-li do něho citronovou šťávu, je zářivě fialový a v případě smíchání s ibiškem či medem zrůžoví. Kromě lahodné chuti a dobré schopnosti podpořit krásnou modrou barvu pokrmů je vyhledávaným prostředkem pro lepší formaci celkové imunity a pro podporu krásné a zdravé pleti. Doporučuje se rovněž jako výborné tonikum nervového systému. Jeho relaxační vlastnosti se tradičně využívají při relaxačních aktivitách jako jóga, různé masáže či meditace v lázeňských programech.

Hypertriglyceridémie: Zvýšená hladina krevních tuků ovlivňuje i diabetiky, lze ji ale dostat pod kontrolu

Vysoká hladina krevních lipidů nastává na základě více faktorů, mezi nimi dominují stravovací návyky toho, u koho je naměřena. Proto je potřeba ...

Jak je nejlepší vychutnat si modrý čaj?

Květy klitorie ternatské se konzumují především ve formě horkého nálevu. Jako ozdoba a barvicí činidlo jsou pak využívány při výrobě produktů, převážně cukrářských, koktejlů, mléčných pochutin. Pokud chcete pro osvěžení zvolit tradiční nálev, potěší vás jemně sladká, zemitá chuť s bohatými podtóny. Modrý čaj připravíte snadno z dvanácti kvítků, které vyluhujete v litru horké vody po dobu čtyř minut. Odstín je intenzivnější při použití čerstvých květin.

Je ideální pro to, aby byl konzumován v pozdějších odpoledních a večerních hodinách, právě proto, že neobsahuje povzbuzující tein. Můžete ho vypít dva šálky denně. Hodí se také k výrobě modrých ledových kostek pro ozdobu nápojů či zmrzlin na letní party. Květy pro přípravu čaje a produkty s jejich obsahem lze koupit v e-shopech, bio obchodech nebo asijských potravinách. Pokud si chcete klitorii pěstovat doma, semena lze koupit v zahradnických obchodech.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com, Britannica.com

17145

Diskuze k článku