
Fit i po padesátce: Sporty, se kterými můžete začít sami
Každý člověk léčící se s diabetem I. typu ví, že jeho nemoc nemusí být zdaleka překážkou v jakékoliv činnosti. S chutí se tedy může oddávat i sportům nabitým adrenalinem, jako je například MMA neboli smíšená bojová umění. Ostatně inspirací mohou být zápasníci/zápasnice MMA s celého světa, které v životě cukrovka taktéž provází.
MMA neboli smíšená bojová umění mohou pomoct vylepšit fyzickou kondici
Latinská přísloví v sobě uchovávají určitou moudrost. A jedno takové může dát mnoha diabetikům I. typu naději, že ani MMA pro ně není zapovězené. „Per aspera ad astra [Přes překážky ke hvězdám]“ by mohlo být mantrou každého, kdo má pocit, že mu došly síly a na nic nestačí.
Jak již bylo uvedeno v úvodu, MMA (Mixed Martial Arts) jsou smíšená bojová umění. V tomto sportu se tedy snoubí například techniky juda, wrestlingu, ju-jitsu, boxu, karate nebo thajského boxu. A jak to vypadá v praxi? Proti sobě stojí dva zápasníci v osmihranné kleci (oktagonu), kteří jsou vybaveni ochrannými rukavicemi. Jinak zápas probíhá bosky a bez helmy. Ovšem nutné je dodržovat určitá pravidla zápasu:
MMA vyžaduje pravidelný trénink (před a po něm by si měl diabetik změřit hladinu glykémie) | zdroj: Shutterstock
MMA nelze provozovat ze dne na den. Předchází mu skutečně intenzivní trénink, který zocelí vaši fyzickou kondici. Pokud se chcete do této „dřiny“ pustit, konzultujte jakožto diabetik svůj zdravotní stav s ošetřujícím lékařem/diabetologem. Ten posoudí, zda je pro vás tento sport vhodný a seznámí vás s možnými riziky. Samozřejmostí bude i případná úprava dávek inzulínu. A jak postupovat dál?
„Až budete MMA ovládat, můžete se rozhodnout, zda zůstanete u pouhého koníčku, nebo zkusíte opravdový zápas. Ten rozhodně není doménou jen mužů! Zápasnicemi jsou i na první pohled křehké ženy.“
Pokud se rozhodnete začít se smíšeným bojovým uměním, přinese to do vašeho života mnoho pozitivních změn. Za prvé posílíte své svalstvo a spálíte přebytečné tuky. Vaše tělo se začne formovat a budete se cítit daleko sebevědomější a spokojenější. To vám může dodat další síly při celoživotním boji s cukrovkou (vaše glykémie nebude mít tendence kolísat). Za druhé vám MMA může pomoct s eliminací nakumulovaného stresu. Za třetí na trénincích najdete mnoho nových přátel a za čtvrté se naučíte různorodé techniky bojových umění, které lze použít i při sebeobraně. To rozhodně přispěje k pocitu většího bezpečí!
I přesto, že tento druh sportu skýtá mnoho benefitů, neměl by diabetik současně zapomenout na to, že do krve se během zápasu či tréninku vyplavuje mnoho adrenalinu. To značně ovlivní hladinu cukru v krvi (může dojít k snížení či zvýšení glykémie). Proto je nutné mít při ruce glukometr, inzulínové pero i rychlý zdroj cukrů.
Ženy (nejen diabetičky) se mohou díky MMA naučit i sebeobraně | zdroj: Shutterstock
Lidé s diabetem I. typu musí být ze své podstaty stále ve střehu, co se týká jejich zdraví. Pravidelný monitoring glykémie, diabetický jídelníček i kontinuální potřeba aplikace inzulínu – to vše může občas vyčerpat. Smíšená bojová umění se však mohou stát pomyslným životním pohonem, který pomůže vše překonat. Své o tom ví i tito zápasníci MMA, které tato nemoc zasáhla v mladém věku:
Kevin Kellerman |
Věk: 26 let |
Země původu: Kanada |
Kevinovi diagnostikovali lékaři cukrovku I. typu, když mu byly tři roky. Ale ani jeho nemoc ho nezastavila ve snu stát se zápasníkem MMA. Trénovat začal už jako teenager. Houževnatý muž tvrdí: „Miluji tento sport a přijímám ho s diabetem jako výzvu.“ Kevin při trénincích i samotných zápasech používá automatickou inzulínovou pumpu a není ničím limitován. Sám přístroj mu měří hladinu glykémie a podle toho dávkuje inzulín do těla. Vyhne se tak náhlým výkyvům hladiny cukru v krvi. |
Anna Hyvärinen |
Věk: 37 let |
Země původu: Finsko |
Anna se dozvěděla o své cukrovce, když jí bylo 11 let. S verdiktem tak vážné diagnózy se nedokázala smířit celé čtyři roky a důsledkem bylo podceňování režimových opatření i léčby. Tato dáma však „procitla“ v době, kdy nad ní nemoc zvítězila a dostala ji až na jednotku intenzivní péče. Anna tvrdí: „Myslím, že diabetik má vždy na výběr, a to buď že bude obětí své nemoci, nebo se s ní naučí žít. Já si vybrala druhou možnost.“ A své tvrzení vzala pevně do svých rukou. Denně chodila kolem školy bojových umění, až se jednoho dne odhodlala navštívit ji. A našla svůj svět. Zcela MMA propadla a zanechala svého dřívějšího velkého koníčku – jízdě na koni. |
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Diabetes.co.uk, Britannica.com, Mmagym.cz, ASweetLife.org
1011