Mlsáte u televize rádi dobroty? Rázem je z toho zlozvyk, který vám udělá ze života peklo

Mlsáte u televize rádi dobroty? Rázem je z toho zlozvyk, který vám udělá ze života peklo
Zdroj: Pixabay

Je pozdní večer, vy máte všechny povinnosti odbyté a toužíte už jen po jediném – odpočinku. A to ideálně na gauči u oblíbeného televizního seriálu nebo filmu. A abyste svou večerní pohodu ještě umocnili, nalijete si do skleničky víno, případně vychlazené pivo, do misky nasypete nějaké to slané „zobání“ nebo sušenky a pak už se jen ponoříte do sledování (s rukou ponořenou do mističky s dobrotami). Po hodině a půl zjišťujete, že je sklenka i mistička prázdná, aniž byste si toho všimli. Poznáváte se v tom?

Je známým faktem, že když se na jídlo nesoustředíme, často se nám stane, že toho spořádáme mnohem více, než v případě, že se na naši porci soustředíme, vědomě si ji vychutnáváme a nasloucháme při tom signálům našeho těla. V kombinaci s tím, že si máme tendenci k televizi vybírat nevhodné, často velmi kalorické, tučné či slané potraviny, může být právě takovéto bezmyšlenkovité a automatické mlsání jednou z příčin plíživého přibírání na váze.

Jedení u televize je otázkou pouhého návyku, který jsme si v průběhu času vytvořili, kterému jsme se naučili. Dobrá zpráva tedy je, že tak, jako jsme se tomuto nevhodnému chování naučili, můžeme se ho stejně tak i odnaučit.

Trápí vás stres či úzkosti? Díky včasnému řešení můžete předejít problémům s očima i slepotě

Krátkodobý stres může zvyšovat riziko suchých očí. Chronický stres či úzkosti jsou pak mnohdy na vině rozvoje závažnějších očních potíží – od ...

Jak se tvoří návyky?

Znáte I. P. Pavlova? Tento ruský vědec proslul svými pokusy se psi, při nichž popsal, jak se tvoří takzvané podmíněné reflexy. Zjistil, že pokud psovi zavoní pod nosem špekáček, začne slinit. Toto slinění je takzvaný nepodmíněný reflex. Když však předtím, než vytáhnete lahůdku, zablikáte světlem a až poté dáte psovi špekáček (a tuto situaci budete několikrát opakovat), docílíte toho, že pes po čase začne slinit už na pouhé zablikání, protože zjistí, že blikání je signálem k tomu, že přijde dobrota v podobě špekáčku. Vytvořili jste psovi tzv. podmíněný reflex. Je to naučená reakce, kdy se na daný vnější podnět (zablikání) spustí reakce (slinění).

Takto to však nefunguje jen u psů. Jestliže se pravidelně při zapnutí televize pustíte do chipsů či oříšků, vypěstujete si týž podmíněný reflex jako Pavlovovi psi. Zabliká obrazovka a vy začnete „slinit“. Po zapnutí televize se potom zcela automaticky pustíte do jídla, ačkoliv třeba vůbec nemáte hlad.

Zamilovaný horoskop na období Valentýna: Vodnáře čekají velké změny, Kozorozi zapracují na základech vztahu

Beran (21. března – 19. dubna) Valentýnská vášeň vám přinese neuvěřitelnou energii! Můžete očekávat vzrušující romantické dobrodružství. Buďte ...

Jak vyzrát na nevhodné návyky?

Nevhodné návyky, jako je právě bezmyšlenkovité jedení u televize, se můžete v několika krocích odnaučit. Stačí postupovat podle následujících kroků…

1. krok: Uvědomte si svůj návyk

Například si pokaždé, když si budete brát k televizi mističku s mlsáním zapište, co a kolik jste toho snědli. Vypočítejte si i na kolik energie vás večerní mlsání „vyšlo“.

2. krok: Stanovte si svůj cíl

Jak chcete své chování změnit? Co chcete dělat jinak? Při stanovování cíle buďte především realisti. Příklad nesprávně stanoveného cíle: Už nikdy nebudu jíst chipsy ani oříšky u televize. Příklad správně stanoveného cíle: Dám si u televize malou hrst oříšků.

3. krok: Svůj hlavní cíl si rozložte na více menších cílů

Nevyplatí se snažit se dokázat všechno najednou. Raději postupujte pomalu a po krocích. Tak je větší šance, že svůj nový zdravější návyk udržíte dlouhodobě. Jak by měly menší cíle vypadat? Jste-li například zvyklí dát si denně k televizi pytlík chipsů nebo oříšků, vaším menším dílčím cílem bude, že ho nesníte naráz, ale rozdělíte si ho napůl a bude vám stačit na dva dny.

4. krok: Vyhněte se sledování televize

Přeorganizujte si prostředí tak, aby pracovalo pro vás. Je skutečně nutné dívat se na televizi každý den? Co třeba místo toho vyrazit do divadla, na dlouhou procházku nebo sáhnout po knížce?

V případě, že se sledování televize nechcete vzdávat, zkuste při jejím sledování dělat jinou činnost. V ideálním případně můžete třeba šlapat na rotopedu nebo se alespoň protahovat.

5. krok: Odměňte se

Podařilo se vám už několikátý den po sobě nespořádat při sledování televize pytlíček chipsů či oříšků, jako tomu bývalo dříve? Odměňte se za tento úspěch (ideálně jinak než právě pytlíčkem chipsů). V případě, že se budete za úspěchy při získávání nového návyku odměňovat, je mnohem větší šance, že si návyk dlouhodobě udržíte.

6. krok: Zabudujte nový návyk do svého života

Přijměte nový vhodnější návyk do svého života, nechte ho, ať se pro vás stane přirozeným a už ho nenechte odejít.

Další tipy jak (ne)jíst u televize

  • Potraviny, které vás lákají k večerní televizi, raději vůbec nekupujte. Pokud doma ty brambůrky mít nebudete, tak je nesníte. Nakupujte podle předem promyšleného seznamu, který neobsahuje “nevhodné” potraviny.
  • Lákavé potraviny ukládejte mimo dosah (oříšky nebudou na stole, ale v horní polici spíže, čokoláda nebude v šuplíku pracovního stolu, ale ve vzdálenější skříni).
  • Nenakupujte zlevněná velká balení, kupujte malá, pokud možno jednoporcová balení.
  • Požádejte ostatní členy rodiny, aby při televizi také nic nejedli.
  • Nebuďte večer vyhladovělí. Pokud máte pocit, že nemáte na jídlo čas přes den, udělejte si časovou inventuru a rozložte jídlo rovnoměrně do celého dne.
  • Občas můžete chvíle pohody trávit jinak než klasicky u televize. Pokud někdo pohlídá děti, můžete místo televize vyrazit za jinou odpočinkovou aktivitou.
  • Najděte si jinou činnost, kterou můžete u televize dělat.

Při sledování televize nemusíte jen jíst

Ačkoliv má řada lidí spojené sledování televize právě s jídlem, jedení není jedinou činností, kterou při sledování televize můžete zařadit. Pokud potřebujete své ruce něčím zaměstnat, nemusí vám k tomu přeci sloužit pouze balíček chipsů. Buďte kreativní, protože čas u televize můžete koneckonců využít i efektivně. Co byste řekli třeba takové manikúře či pedikúře? Vyzkoušet ale můžete i domácí výrobu čehokoliv, co vás napadne.
A nebo nahraďte energetický příjem (jedení a mlsání) energetickým výdejem! Perfektní je třeba rotoped, ale vystačíte si i s menšími cvičebními pomůckami, se kterými se můžete po dobu sledování televize lehce protahovat či posilovat. Pořídit si můžete například fitball.

Pokud však večer po náročném dni dokážete myslet už pouze a jenom na relax, můžete poprosit partnera o masáž, nebo si místo velké misky chipsů uvařit velký hrneček nějakého speciálního bylinkového nebo ovocného čaje.

Zdroj: redakce, stobklub.cz

512

Diskuze k článku