Mlsáme při cukrovce: Nepečená duo roláda z kokosu a kakaa je ideální cukroví pro diabetiky

Mlsáme při cukrovce: Nepečená duo roláda z kokosu a kakaa je ideální cukroví pro diabetiky
Nepečenou kokosovo-kakaovou roládu ocení i diabetici Zdroj: Se souhlasem Pavly Janovské, DiS.

Také se vám stává, že se vám vánoční cukroví vypaří z krabic ještě před Štědrým dnem? Když vás postihne tento „zázrak“, nepanikařte. Možná už nezbývá čas na to, abyste napekli nové várky klasického cukroví, které se potřebuje delší dobu rozležet. A právě v takových chvílích přijdou vhod recepty na nepečené cukroví, které je většinou hotové za chvilku, a navíc se dá konzumovat buď okamžitě, nebo druhý den. Například tato skvělá dvoubarevná kokosovo-kakaová roláda, která je perfektním řešením i pro diabetiky. Kokos je totiž superpotravina s nízkým glykemickým indexem a spoustou zdraví prospěšných látek.

Možná patříte mezi zastánce klasických druhů cukroví, jako jsou vanilkové rohlíčky, pracny nebo vosí hnízda. Ale když se v rodině vyskytne diabetik, je potřeba zamyslet se nad novým přístupem k vaření i pečení a je nutno zvládnout nové recepty. Často se pak ukáže, že dietní jídla a moučníky zachutnají i ostatním členům rodiny. A zaradují se i ti, kteří potřebují shodit pár kil, případně nechtějí přes Vánoce nabrat další. A proto vám přinášíme recept na cukroví, které se dá zařadit mezi raw cukrovinky a které si určitě zamilujete!

Kokos je superpotravina nejen pro diabetiky

Kokos je v mnoha částech světa považován za největší přírodní bohatství. A právem. Je to superpotravina, která je zásobárnou zdraví prospěšných tuků, vlákniny, minerálů a vitamínů. Má nízký glykemický index, takže je vhodný i pro jedince s cukrovkou.

Kokos obsahuje kvalitní MCT tuky, které pomáhají chránit srdce a cévy. Snižují také škodlivý LDL cholesterol a mají antimikrobiální, antivirové a protiplísňové vlastnosti.

Dále obsahuje antioxidanty, které nás chrání před civilizačními a chronickými onemocněními, protože neutralizují škodlivé volné radikály a chrání buňky našeho organismu před poškozením v důsledku oxidačního stresu.

Kromě toho obsahuje kokos řadu minerálů, které jsou pro naše tělo nepostradatelné, jako je mangan, zinek a hořčík. Je také bohatý na měď, železo a selen. Z vitamínů najdeme v kokosu vysoký obsah vitamínu E, a navíc kokos obsahuje neuvěřitelných 61 % vlákniny. Díky tomu zpomaluje uvolňování glukózy, podporuje trávicí systém, růst zdraví prospěšných bakterií a pomáhá ke vstřebávání živin.

Kokos je skvělou potravinou i pro diabetiky. Podle studie z roku 2021 mají různé kokosové produkty antidiabetické a hypolipidemické vlastnosti a jejich pravidelná konzumace má význam při léčbě cukrovky II. typu a jejích komplikací.

Vynálezce Edison kradl vědcům nápady. Byl posedlý zdravým životním stylem, ale před cukrovkou ho to neuchránilo

Vynálezce, na jehož jméno je vedeno více než tisíc patentů, se narodil roku 1847 jako nejmladší ze sedmi dětí, z nichž se dospělosti dožily jen ...

Duo roláda

K přípravě nepečené dvoubarevné rolády budete potřebovat 100 g kakaové hmoty a 100 g kokosové hmoty.

Suroviny na přípravu kakaové hmoty

  • 100 g sušených datlí
  • 200 g kešu oříšků
  • 100 g strouhaného kokosu
  • 30 g holandského kakaa

Suroviny na přípravu kokosové hmoty

  • 100 g strouhaného kokosu
  • 100 g kešu oříšků
  • 30 g čekankového sirupu
  • 20 g kokosového másla
  • vanilkové aroma

Postup přípravy rolády

Z přísad vypracujte odděleně kakaovou hmotu a kokosovou hmotu. Na pečicí papír nejdříve rozválejte válečkem kakaovou hmotu na placku ve tvaru obdélníku. Na ni následně rozprostřete nožem kokosovou hmotu. Pomocí pečicího papíru zarolujte placku jako roládu a nechte vychladit. Těsně před konzumací nakrájejte roládu na úzké kousky pomocí nože se zubatým ostřím. Přejeme vám dobrou chuť!

Autorkou receptu je Pavla Janovská, DiS., vystudovaná nutriční terapeutka, která se zaměřuje na redukci tělesné hmotnosti a v rámci redukčního jídelníčku pomáhá klientům snižovat cholesterol i krevní cukr, a léčit tak nemoci související s obezitou. Je autorkou knih Zhubněte jídlem a svou váhu si udržte napořád a Zdravý jídelníček do krabiček.

Zdroje: Se souhlasem Pavly Janovské, DiS., dále diabetes.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov

33767

Diskuze k článku