Mlsáme při cukrovce: Makové žabí huby s ořechovou nádivkou
Myslíte, že mák a ořechy nejdou dohromady? Jasně, že jdou. Vzpomněla jsem si na starý babiččin recept na žabí huby s ořechy a rozhodla jsem se upravit jej pro diabetiky – část mouky jsem nahradila mákem, který má nízký glykemický index a doporučuje se jako potravina pro diabetiky. Celý postup jsem nafotila. Chcete vědět, jak to dopadlo? Skvěle! Vyzkoušejte tento recept také!
Diabetik, či nediabetik – touhu občas si zamlsat a alespoň lehounce zahřešit máme společnou. A Vánoce už jsou navíc skoro za rohem. Jestliže nevíte, jakou dobrotu upéci, pokud máte cukrovku nebo ji má někdo v rodině, vyzkoušejte tento recept. O tom, že nahradím část mouky mákem, jsem měla jasno. Zvažovala jsem i tvarohovou náplň, ale nakonec jsem se – nejspíš díky tomu, že máme letos hodně ořechů – přece jen rozhodla pro tradiční nádivku z vlašáků. Jsou totiž – stejně jako mák – pro diabetiky skutečnou superpotravinou. A výsledek mě opravdu mile překvapil.
Makové žabí huby s ořechovou nádivkou
Suroviny na přípravu těsta:
- 200 g špaldové hladké mouky
- 100 g mletého máku
- 1 celé vejce
- 200 g másla
- 3 lžičky xylitolu (nebo jiného sladidla, které používáte), nediabetici mohou dát 50 g cukru
- 2 lžíce vinného octa
Suroviny na přípravu ořechové nádivky:
- 100 g mletých vlašských ořechů
- 3 lžičky xylitolu (nebo jiného sladidla, které používáte)
- 1 bílek
Mlsáme při cukrovce: Domácí mrkvánky s ořechovou náplní
Původní recept na mrkvánky je s povidly. Ta jsou ale velmi sladká a pro diabetiky nevhodná, takže jsem je v receptu nahradila ořechovou náplní. ...
Mák patří do jídelníčku diabetiků
Mák je tradiční česká surovina, která by si zasloužila více pozornosti. Je to potravina s nízkým glykemickým indexem a dokonale vyváženým obsahem živin. Obsahuje dvanáctkrát více vápníku než kravské mléko (ačkoliv má nižší vstřebatelnost). Je také zdrojem bílkovin, zdraví prospěšných omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi. Mák přispívá k využitelnosti vitaminů rozpustných v tucích. Kromě vysokého množství vitamínu E obsahuje také široké spektrum minerálních látek, zejména hořčík, vápník, železo, zinek a měď. A v neposlední řadě obsahuje velké množství vlákniny, která podporuje trávicí systém.
Postup přípravy
Na pracovní desku nebo vál odměřte mouku a mák. Přidejte změklé máslo nakrájené na menší kousky, aby se dalo zapracovat, celé vejce, sladidlo (já používám xylitol) a ocet. Těsto pořádně propracujte, vytvarujte z něj bochánek a dejte ho odpočinout do ledničky. Zatímco těsto odpočívá, připravte si nádivku. Namleté ořechy smíchejte v misce se sladidlem a bílkem. Pořádně promíchejte.
Vlašské ořechy patří mezi superpotraviny
Vlašské ořechy obsahují 70 % tuku (včetně zdravých omega-3 mastných kyselin), 18 % bílkovin, 3 % sacharidů, vitamíny B2, B6, E, kyselinu listovou, vápník, draslík, železo, měď, fosfor, hořčík a zinek. Navíc obsahují dokonce dvojnásobné množství antioxidantů než jiné druhy ořechů. Kromě toho, že jsou bohatou zásobárnou živin, navozují vlašské ořechy pocit sytosti, a tím brání přejídání. Jsou tedy vhodným doplňkem stravy při redukční dietě. Dále mají protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Podle výzkumů pomáhají i s prevencí diabetu a s kontrolou glykémie.
Vyndejte těsto z ledničky a rozválejte je na plát silný asi 3 mm. Pak vykrajujte kolečka. Doprostřed vždy dejte trochu nádivky a pak těsto přeložte a na krajích přimáčkněte. Střední část by měla zůstat otevřená – ořechová nádivka by měla vykukovat. Připravené žabí huby dejte na plech vyložený pečicím papírem. Nejspíš stejně jako já spotřebujete polovinu těsta na jeden plech. Pečte v předehřáté troubě zhruba 20 minut při teplotě 170 stupňů Celsia. Vyndejte, jakmile začne povrch cukroví růžovět.
Nerozlučná komická dvojice Laurel a Hardy: Cukrovku měl překvapivě hubeňour
Oba komici se narodili už v předminulém století. Laurel přišel na svět v anglickém Ulverstonu v roce 1890, Hardy, který byl o dva roky mladší, ...
V ústech se rozplývají a nejlepší jsou ještě vlažné!
Pak můžete s druhou částí těsta naložit stejně, anebo můžete – jako já – pouze vykrájet kolečka a dát je upéci. A protože tato kolečka neobsahují náplň, která by je doslazovala, je dobré kolečka po upečení obalit v moučkovém cukru. Stejně tak můžete pocukrovat i část plněných žabích hub. Pak se jich ovšem musíte dobrovolně vzdát ve prospěch nediabetické části rodiny. Já jsem se rozhodla, že se podělím. A chutnalo všem!
Zdroj: vlastní recept autorky, jimejinak.cz, zdravoslav.cz
16379