Bis Bis

Migréna není jen „pouhá“ bolest hlavy. Pokud vás trápí, využijte dny otevřených center pro konzultaci zdarma!

Migréna není jen „pouhá“ bolest hlavy. Pokud vás trápí, využijte dny otevřených center pro konzultaci zdarma!
Migrenózní stavy dokážou člověka vyřadit z běžného denního rytmu Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé tak úplně nerozlišují mezi klasickou bolestí hlavy a migrénou. Ovšem rozdíl je markantní. Ti, kteří migrenózní stavy zažívají, ví, o čem je řeč. Jedná se o vážné neurologické onemocnění, které provázejí opakované a sužující bolestivé stavy spolu s mnoha dalšími nepříjemnými příznaky. Jestliže vás též trápí migrény, můžete již v dohledné době navštívit specializovaná centra v rámci dnů otevřených dveří a zdarma zde konzultovat svůj stav!

Mezi první specializované pracoviště, které otevře své „brány“ ZDARMA pacientům s migrénou, patří to v Praze. Konkrétně jej můžete navštívit na Neurologické klinice ve Fakultní nemocnici Motol, a to ve středu 15. června 2022 od 15:00 hod. do 18:00 hod.

Mimopražští zájemci však budou mít možnost konzultace zdarma i v Nemocnici Strakonice, a to dne 22. června 2022 v 15:00 hod. Objednávat se není nutné! Stačí jen přijít. Program a více informací o akci naleznete ZDE.

A co říká o specializovaných centrech neuroložka FN Motol, MUDr. Zuzana Matoušová? „Odborníci ze specializovaných center mají zkušenosti s nejkomplikovanějšími případy migrény. Dnes už dokážeme řešit i případy, které se v minulosti zdály neléčitelné. Další podporu a pomoc v rámci akce nabídne pacientská organizace a psycholog. Cílem je vytvořit přátelské setkání pro všechny, které migréna trápí, a nabídnout jim pomocnou ruku.“

Rozhovor s diabetičkou Katarínou: „Starej se o své tělo, je to jediné místo, kde musíš žít.”

Katarína Rerková žije s diabetem I. typu už 23 let. Její onemocnění a záliba v biologii ji vedly k tomu, že se přihlásila na Přírodovědeckou ...

Jaké jsou spouštěcí faktory a projevy migrény?

Silné a opakované bolesti hlavy, zvané migrény, může vyvolat mnoho různorodých faktorů. Mezi ty nejčastější patří:

  • výkyvy počasí
  • dlouhodobý a značný stres
  • nedostatečný spánek
  • hormonální změny (zejména u žen)
  • zvýšený příjem alkoholických nápojů
  • vysoká spotřeba cigaret
  • pobyt v hlučném prostředí
  • přetížení organismu
  • odlišný denní rytmus

Příznaky migrény jsou velice nepříjemné, a dokonce v mnoha případech vylučují normální fungování v běžném životě – přetrvávají několik hodin až dnů. Bolesti jsou většinou pulzující a jim samotným předchází velmi často tzv. aura (předzvěst bolestí definovaná poruchami zraku, podrážděností, brněním rukou a podobně). Dostavuje se mimo jiné i nevolnost, případně zvracení, citlivost na světlo a celková únava.

Skutečná příčina migrén není zcela známá. Odborníci se však domnívají, že jistý vliv mohou mít genetické dispozice.

Cukrovka a migrény

V roce 2018 byly publikovány výsledky norské studie zaměřené na diabetiky a jejich riziko pro rozvoj migrén. Zkoumáno bylo kolem 100 tisíc lidí (92 % se léčilo s diabetem II. typu a 8 % s diabetem I. typu). Výsledky byly více než příznivé – výskyt migrény byl až o 26 % nižší u lidí s cukrovkou I. typu a o 11 % nižší u diabetiků II. typu v porovnání se zdravou populací. Je tedy vidno, že diabetes do jisté míry může chránit před rozvojem migrén.

„Je velmi obtížné poslouchat, že své onemocnění přeháníte nebo dokonce simulujete. A to se lidem s migrénou ještě stále děje. Popovídat si s někým, kdo s migrénou prožívá něco podobného jako vy a dokáže si dobře představit, čím procházíte, může opravdu pomoci. I to nabízejí Dny otevřených center – bezpečný prostor promluvit si s lidmi, kteří mají podobnou zkušenost a řeší stejné těžkosti a výzvy. Velkou inspirací i úlevou může být pozitivní příběh člověka, který našel vhodnou léčbu, a díky tomu žije naplno i s migrénou. Nebo dokonce už i bez ní,“ dodává psycholožka Tereza Blažejovská z Národního ústavu duševního zdraví.

Zajímavosti a důležité informace na závěr…

  1. Migrény postihují mnohem častěji ženy.
  2. V období dětství jsou migrény častější u chlapců.
  3. Věkové rozpětí lidí, kteří trpí migrénami nejčastěji, se pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti lety.
  4. Ne vždy se před migrénou objevuje tzv. aura (předzvěst bolestí).
  5. Lidé trpící migrénami by měli být vyšetřeni velmi důkladně u neurologa (alespoň jednou za svůj život).
  6. Specialistou nekorigované migrenózní stavy mohou vyvolat závislost na analgetikách nebo přemíru jejich užívání.
  7. Pro pacienty s migrénou existuje i organizace, která pomáhá: migrena-help.cz

Zdroj: czech-headache.cz, diabetes.co.uk, Havas PR Prague – tisková zpráva (užito se svolením)

879

Diskuze k článku