Masáže při diabetu: Pomohou při neuropatických bolestech i se snížením hladiny cukru v krvi

Masáže při diabetu: Pomohou při neuropatických bolestech i se snížením hladiny cukru v krvi
Masáž může prospět i diabetikům Zdroj: tonodiaz/Freepik

Masáže se staly fenoménem posledních let. Jejich původní účel je jasný – ulevit od namožených svalů a bolesti a pomoci s lepší pohyblivostí. Dnes se setkáváme s nejrůznějšími druhy masáží, z nichž některé slouží výhradně k relaxačním či kosmetickým účelům. My však zůstaneme u těch, které prospívají zdraví, a podíváme se na to, jaké masáže jsou vhodné pro diabetiky a s čím vším jim mohou pomoci.

I když je cukrovka mnohdy uváděna jako kontraindikace masáže, dobrou zprávou je, že některé druhy naopak mohou být pro diabetiky prospěšné – mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, zlepšit oběh a vypořádat se s příznaky neuropatie. Je však nezbytné, aby je prováděl profesionál, byl seznámen s onemocněním klienta a znal jeho anamnézu. Pokud má diabetik k samotné cukrovce přidružena ještě další onemocnění, měl by vždy konzultovat vhodnost masáže se svým lékařem.

Výhody masáží pro diabetiky

Jednou z častých komplikací při diabetu je periferní neuropatie neboli poškození nervů. Toto onemocnění je velmi bolestivé, a navíc způsobuje brnění či necitlivost v místě poškození, zejména pak v oblasti dolních končetin. A právě při neuropatii může být masáž dobrým způsobem, jak ulevit od bolesti. Jak ale potvrdily 18 let trvající výzkumy, potenciální přínosy masáže mohou být mnohem rozmanitější. Ačkoliv vždy záleží na kvalitě a druhu prováděné masáže, její délce, vyvíjeném tlaku či počtu opakování, dá se obecně vedle snížení bolestivosti při neuropatii hovořit o následujících benefitech masáže:

  • snížení hladiny glukózy v krvi;
  • snížení hladin glykovaného hemoglobinu;
  • snížení rizika či zlepšení stavu diabetických vředů na noze v důsledku zlepšení cirkulace krve.

Houby by na talíři diabetiků neměly chybět. Sníží glykémii a cholesterol, posílí i zdraví srdce

Při diagnóze diabetu je zásadní dodržovat zdravou a vyváženou stravu, díky které budete mít pod kontrolou své hladiny cukru v krvi. Houby vám v ...

Reflexologie chodidel a thajské masáže nohou

Pro diabetiky jsou obzvláště prospěšné masáže nohou. Díky nim totiž dochází ke zlepšení oběhu v dolních končetinách, což obzvláště u diabetiků 2. typu může pomoci zpomalit progresi onemocnění periferních tepen, které je také spojeno se zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice.

Zvláštní kategorií masáží je pak reflexologie chodidel neboli zónová terapie, při které jsou masírovány pouze reflexní zóny na chodidlech s cílem ovlivnit pomocí reflexních bodů účinek na jiném místě těla. Chodidla jsou totiž jakousi mapou našeho těla, na které najdeme body a oblasti odrážející celý náš organismus. Při vyvíjení tlaku na tyto oblasti na chodidlech dochází ke stimulaci a rozproudění energie a uvolnění blokád v oblastech těla, ve kterých se projevuje bolest. Zároveň masáž chodidel může vést ke zlepšení rovnováhy a pohyblivosti u diabetiků 2. typu, jak prokázala studie z roku 2017 – nicméně k pochopení dalších benefitů reflexní masáže chodidel je třeba dalšího zkoumání.

Velmi dobré výsledky byly pozorovány také u thajské masáže nohou – pravidelně prováděná 30minutová masáž 3krát týdně po dobu 2 týdnů u osob s neuropatií vede dle vědců k výraznému zlepšení rozsahu pohyblivosti, schopnosti vstát ze sedu a zlepšení citlivosti chodidel.

Tradiční čínská medicína a masáž akupunkturních bodů

Dobrých výsledků u pacientů s diabetickou neuropatií bylo dosaženo také pomocí tradiční čínské medicíny, kdy byly kombinovány koupele nohou v souladu s tradiční čínskou medicínou společně s masážemi akupunkturních bodů. Výsledky systematických přehledů a metaanalýz z 31 studií, jichž se zúčastnily více než tři tisíce účastníků, prokázaly významné zlepšení příznaků neuropatie ve srovnání s kontrolními skupinami.

Můj příběh: Manželovo sekýrování kvůli cukrovce už nezvládám. Jestli nepřestane, zblázním se

O tom, že mám cukrovku, jsem se dozvěděla před dvěma lety. Byl to pro mě trochu šok, protože jsme doma vždy dbali na to, co jíme, snažili jsme se ...

Pozor na kontraindikace při masáži

Jak je patrné z řádků výše, určité druhy masáží, zejména pak masáží nohou, mohou být pro diabetiky prospěšné. Vždy je však nezbytně nutné myslet na to, že i vhodně zvolená masáž s sebou může nést riziko kontraindikací. Obzvláště opatrní by měli být ti diabetici, kteří si aplikují inzulín. Během masáže se totiž rozšiřují cévy a zvyšuje se absorpce inzulínu. Je-li masírováno i místo, kde byl aplikován inzulín, dojde ke zvýšení jeho účinku a poklesu glykémie. Proto je obzvláště vhodné vzít si s sebou na masáž rychlý zdroj cukru pro případ, že by vám hladina cukru v krvi rapidně poklesla a došlo k hypoglykémii. K poklesu glykémie může dojít i v důsledku hlubokého uvolnění při masáži.

Na závěr je tedy třeba ještě připomenout, že vhodnost masáže byste měli nejprve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem či diabetologem a vždy také informovat maséra/masérku o svém onemocnění. Vyhnete se tak případným problémům.

36704

Diskuze k článku