Manželé sdílejí riziko vzniku diabetu 2. typu

Sdílet život v dobrém i ve zlém slibují si novomanželé... Tím zlým je bohužel i diabetes 2. typu. Výzkumy potvrzují že tato civilizační nemoc často postihuje oba partnery současně. Proč?

Manželé sdílejí riziko vzniku diabetu 2. typu

Dánští vědci zjišťovali souvislost mezi tělesnou hmotností jednoho z manželů a rizikem vzniku diabetu u druhého. “Zjistili jsme, že se dá předpovědět zvýšené riziko rozvoje diabetu 2. typu na základě BMI partnera,” uvedla vedoucí výzkumu doc. Jannie Nielsenová. Manželské páry totiž mají mnohdy velmi podobnou tělesnou hmotnost, protože sdílejí podobný životní styl – dietní režim, sportovní aktivity apod.

Ženy ovlivňují stravování mužů

Studie zaznamenala zejména u mužů výrazný nárůst rizika vzniku diabetu 2. typu, pokud jejich manželka byla obézní. V opačných případech, kdy obezitou trpěl manžel, měly jejich partnerky také zvýšené riziko vzniku diabetu, ale pouze lehce. “Myslíme si, že tyto výsledky odpovídají tomu, že v domácnostech má obecně kuchyň na starosti žena, která tak rozhoduje o tom, co se bude jíst a má tak mnohem větší vliv na stravovací návyky svého manžela,” zhodnotila výsledky Nielsonová. Poukázala také na skutečnost, že při prevenci diabetu a hodnocení rizika jeho vzniku, by se neměla brát v úvahu pouze životospráva daného jedince, ale zvyky celé rodiny. Své zjištění publikovala v časopise Diabetologia.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x