Lyžovat můžete i s diabetem. Co však nepodcenit?

Lyžovat můžete i s diabetem. Co však nepodcenit?
S glukometrem při sobě a hřejivým polštářkem v kapse může diabetik směle vyrazit na hory Zdroj: Pixabay

Diabetici se nemusí vyhýbat zimním radovánkám. Sport na čerstvém vzduchu je pro ně velice prospěšný a občasné sluneční paprsky dodají i chybějící vitamín D a dobrou náladu. Je však potřeba mít na paměti, že glukóza se fyzickou aktivitou spotřebovává rychleji a diabetik musí být připraven na její výraznější pokles.

S glukometrem při sobě a hřejivým polštářkem v kapse můžou diabetici směle vyrazit na hory

Sjezdové lyžování se vyznačuje častým střídáním fází aktivity při svištění dolů a odpočinku při jízdě lanovkou. Zdravý organismus tyto změny uvítá, diabetici však mohou být zaskočeni únavou či malátností spojenou s náhlým snížením glykémie a případně i dalšími zdravotními obtížemi. Jak předejít komplikacím?

Několik tipů pro pohodový sjezd

Diabetici si mohou užívat sjezdování, stačí se jen na lyžařský výlet řádně nachystat. Důslednou přípravou předejdete většině častých komplikací a zimní radovánky si budete moci vychutnat naplno.

  • Sbalte si s sebou na lyžařský výlet glukometr a pravidelně si hlídejte hladinu cukru v krvi. To je zvláště důležité před nástupem na lanovku, protože hypoglykemický šok na sedačce ve výšce korun stromů jistě není zážitek, pro který jste na hory vyrazili.
  • Z prokřehlé pokožky krev nevyloudíte. Před měřením glykémie si proto zahřejte ruce třeba pomocí horkého čaje nebo speciálních hřejivých gelových polštářků pro lyžaře.
  • Spotřeba energie při sjezdovém lyžování je poměrně vysoká kolem 2000 kJ za hodinu. Podobně intenzivní je cyklistika, svižný tanec či tenis. Proto při sobě noste stále něco drobného k snědku. Ideální zdroj rychlých sacharidů je hroznový cukr, pár kostiček čokolády, malá sušenka či tubička slazeného mléka.
  • Dodržování pitného režimu je při lyžování důležité, protože zvýšeným pocením dochází rychleji k dehydrataci. Při dýchání ve vyšších nadmořských výškách se navíc vylučuje více vlhkosti. Dostatečně se napijte před zahájením sportu a během pravidelných přestávek tekutiny doplňujte, ideálně si dejte něco teplého.
  • Při pobytu venku můžete mít pocit chladu, který bývá u diabetiků intenzivnější. Pomoci může čepice nebo alespoň čelenka pod helmou, protože nejvíce tepla uniká právě hlavou.
  • Obuv by měla být pohodlná, s dostatečným prostorem na druhé ponožky i pohyb prstů. Klasické sportovní ponožky bývají pro diabetiky většinou příliš těsné, vhodnější jsou speciální diabetické ponožky s volnějšími lemy.
  • Po ukončení sportovní aktivity je důležité umytí nohou a následně řádné osušení, zvláště mezi prsty. Příjemné a žádoucí je ošetření krémem, čímž se zabrání ztvrdnutí a praskání pokožky.

Zimní sporty a diabetes: Na co myslet, než se do nich pustíte?

Plánujete letos dovolenou na horách a diagnostikovali vám nově cukrovku? Potom se inspirujte několika praktickými radami, které se aktivnímu ...

Jak by si měli počínat lidé s diabetem I. typu na inzulínu?

Diabetici 1. typu se potýkají s problémem, jak bezpečně lyžovat s inzulínovou pumpou. Pumpu můžete připevnit k paži flexibilním páskem či gumou, kde bude chráněná při případném pádu. Plánujete-li náročnější lyžařský výkon, který bude vyžadovat více energie, je vhodné snížit ranní dávku inzulínu alespoň o 10-20 %. Plánujete-li tuto změnu poprvé, poraďte se se svým diabetologem, který vám doporučí individuální postup. Nízké teploty dávají zabrat i glukometru. Je vhodné ho přenášet spolu s inzulínem v blízkosti těla, například ve vnitřní kapse bundy, aby byla zajištěna jeho funkčnost v průběhu celého dne.

Před nástupem na lanovku si raději změřte glykémii, předejdete tak nepříjemným komplikacím. | zdroj: Pixabay

Sportovní hygiena před a po výkonu

Před lyžováním je třeba zahřát a protáhnout svaly, což by mělo trvat asi 10 minut. Soustřeďte se zejména na nohy, které brzy dostanou zabrat. Vhodné je protáhnout přední i zadní svaly stehenní pomocí výpadů a uvolnit páteř i nohy v hlubokém předklonu. Po lyžovačce si dopřejte krátké zklidnění, aby se vaše tepová frekvence zpomalila na běžnou úroveň. Proveďte pár kompenzačních cviků na uvolnění namožených končetin a protáhněte zápěstí, která po celou dobu jízdy svírala hůlky. Stačí zápěstími zakroužit, dlaně párkrát přetočit a vaše ruce se hned budou cítit lépe. Nohy uvolníte například přitažením chodidla k nártu a předklonem k natažené noze.

Občasné lyžování posílí vaše srdce, prospěje pomalému trávení a zlepší pochmurnou zimní náladu. Po návratu do pohodlí horské chalupy vyhřáté krbem se budete cítit přímo báječně na těle i na duši.

Autor: Ing. Daniela Pečínková Foto: Pixabay

Zdroj: runsweet.com, diabetes.co.uk, healthline.com

679

Diskuze k článku