Lucie Borhyová: Musím se hlídat

"Tohle miluju! Tohle bych si dala! Tohle musím ochutnat!" nadšeně zalistovala kuchařkou minulého čísla DIAstylu Lucie Borhyová a hned bylo jasné, o čem následný rozhovor bude.

Lucie Borhyová: Musím se hlídat

Zaujal vás zdravý jídelníček v našem časopise. Znamená to, že se nějak musíte hlídat?

Ráda si dopřeju dobré jídlo, ráda vařím, sleduji módní trendy v kuchyni, experimentuji, navštěvuji nové nebo například kvůli šéfkuchaři či zajímavému jídlu doporučované restaurace. Takže jsem labužník, a kdyby bylo na mně a jedla bych to, co chci, tak asi nemám postavu jako teď.

Takže Lucie Borhyová svoji postavu, která mnohdy vyvolává závist, nemá úplně zadarmo?

Myslím, že kdybych se nehlídala, tak bych měla o pár kilo víc. Na druhou stranu mám dobré geny, v rodině jsou všichni relativně štíhlí…

Ale hlídáte se.

Zdravý životní styl se snažím dodržovat. Navíc mi je blízký. Snažím se mít pestrý jídelníček, jím hodně zeleniny, ovoce nebo ryb. A k tomu se snažím vést i své děti.

To se vám daří stabilně udržovat zdravá životospráva? Žádné hříchy?

Mívám vlny – období, kdy jím všechno, nijak se neomezuju, dopřeju si svíčkovou a klasickou českou kuchyni, ale pak to zase vystřídá období se zdravějším jídelníčkem.

Jak jste na tom byla jako dítě, v pubertě? Geny vás před mindráky kvůli postavě ochránily?

Jak jsem říkala, v rodině nemáme dispozice k tloustnutí, navíc jsme byli vždy sportovně aktivní rodina. Jako dítě jsem také se spolužáky hodně běhala venku, hráli jsme tenis, různé míčové hry anebo jsme jezdili na kole, takže pohybu jsem měla dostatek a váhu jsem díky tomu vůbec nemusela řešit.

Láska ke sportu setrvala?

Stále aktivně sportuji, ať je to lyžování, tenis, jízda na kole, pěší turistika, golf…, mám ráda veškerý pohyb. A myslím, že díky kombinaci pohybu se zdravým stravováním mám stále stejnou váhu, která mi vyhovuje.

Odhaduji ale, že kvůli vaší pracovní zaneprázdněnosti a také kvůli dětem na sport moc času nezbývá?

Samozřejmě toho času je málo a navíc některé aktivity se zatím nedají dělat s dětmi, ale přinejmenším se můžu věnovat chůzi, která stejně jako lehký běh, je na udržení postavy stejně nejlepší. Moje dobrá zkušenost je, že když jsem chtěla shodit pár kilo, chodila jsem, kdykoliv to šlo. Místo výtahu jsem šla po schodech, prostě kdekoliv jsem mohla ujít kroky navíc, tak jsem toho využila.

Foto: archiv TV Nova

Od pohybu se vraťme k jídlu. Tedy k těm vašim etapám zdravější životosprávy. Na co se ohlížíte při tvorbě jídelníčku?

Jak jsem říkala, hlavně na pestrost, pak také na to, jestli zrovna cvičím nebo ne. Od toho se mi také odvíjí denní složení jídla. Pak sleduji například i biopotraviny a musím říct, že poznávám věci, které jsem dřív neznala. Zjistila jsem, že mi moc chutnají.

Například?

Teď jsem si oblíbila cizrnu. Inspirovala mě jedna návštěva restaurace, kde jí výborně připravili. Tak jsem se ji naučila obdobně dělat doma. Moc ráda v kuchyni experimentuji, takže občas použiju ingredience podle své chuti, cizrnu si upravím jako přílohu k masu nebo do salátu a také si z ní dělám hummus. Mám radost z nových chutných a zdravých jídel.

Když mluvíte o radosti, nemůžu se nezeptat na recept na tu skvělou náladu, která z vás čiší během našeho rozhovoru, ale na kterou mě upozorňovali vaši kolegové i třeba paní z recepce Novy.

Já si to ani neuvědomuji, ale lidé mi to často říkají… Jsem asi taková věčná optimistka a na všem si vyhledávám to dobré, snažím se svět vnímat pozitivněji než někteří lidé, kteří si zbytečně kazí dny a dobrou náladu malichernostmi.Snažím se na každém tom dni najít něco hezkého, pozitivního. Jsem navíc typ člověka, kterému udělají radost maličkosti. Dokážu si udělat dobrou náladu i tím, že se těším na to, jak si doma udělám chutný salát. Možná to pro někoho může znít zvláštně, ale mně udělá radost i to, když se ráno probudím a svítí sluníčko. Pustím si dobrou muziku, která mě vždy skvěle naladí, a těším se, až si dám svoji oblíbenou snídani – müsli s jogurtem nebo ovesnou kaši s čerstvým ovocem.

Ráno vás dobře naladí, jídlo vás dobře naladí. Co práce?

Tam chodím také moc ráda, mám tam skvělého parťáka a další fajn kolegy. S Reyem (Korantengem – pozn. red.) se v práci potkáváme už sedmnáct let, což zní jako dlouhá doba, ale přijde mi to jako dva roky. Nevím, jak ten čas letí. Navíc mě práce baví a naplňuje úplně stejně jako na začátku.

Známe vás jako moderátorku Televizních novin i třeba magazínu Víkend. Moderujete i mimo televizní obrazovky?

Ano, moderuji různé společenské akce, módní přehlídky, golfové turnaje nebo jiné sportovní akce nebo akce zaměřené pro děti nebo například otevření domu seniorů. Každoročně také usedám v porotě Miss Golf.

Zmínila jste otevírání domu senioru. Věnujete svůj talent a čas charitě?

Jsem dlouhodobě Dobrým andělem (nadace pomáhá například rodinám ve finanční tísni, vážně nemocným dětem a dalším – pozn. red). Před časem jsem více spolupracovala s UNICEF. Občas mám jednorázové akce pro Kapku naděje. A pak přichází mnoho různých charitativních akcí z celé republiky. Charitě se věnuji poměrně často a ráda. Když víte, že něco děláte pro dobrou věc a vidíte výsledky, tak vás to těší u srdce. A i to přispívá k tomu celkovému pozitivnímu rozpoložení.

foto archív TV Nova

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x