HemaGel Banner

Low cost cestování s cukrovkou nemusí být strašákem. Nezapomeňte však na diabetický pas

Low cost cestování s cukrovkou nemusí být strašákem. Nezapomeňte však na diabetický pas
Cestování může být čirá radost, ale je potřeba se na ni dostatečně připravit Zdroj: Freepik

Cestování je v dnešní době jednodušší než kdy dřív. A ať už je vaším cílem procestovat celý svět, nebo relaxovat na pláži, stačí vlastně jen koupit letenku a vyrazit. V poslední době je čím dál oblíbenější cestování na lehko, takzvané low cost. Je to vůbec vhodný způsob pro diabetiky, jaká jsou s ním spojena rizika a jak jim předcházet?

Cestování je krásná věc, která s sebou však přináší i určitá rizika. Ta se zvyšují s jakýmkoliv chronickým onemocněním, kterým diabetes jistojistě je. Dovolená by však pro vás neměla být strašákem, jen je potřeba ji pečlivě naplánovat.

Co zařídit před cestou?

Low cost cestování je vlastně velmi jednoduché. Všechno, co potřebujete, sbalíte do příručního zavazadla. Prozatím neexistuje nařízení, které by omezovalo počet léků v zavazadle. I tak se před odletem zastavte u svého diabetologa, aby vám vystavil diabetický pas, kde je v několika světových jazycích popsáno, jaké léky a přístroje jsou pro vás životně důležité.

S sebou si tak určitě nezapomeňte měřicí proužky, lancety, čtečku senzoru a jeho nabíječku, glukometr, náhradní jehly, inzulíny nebo náhradní set k inzulínové pumpě. Dále si před cestou zjistěte, kde si v cílové destinaci můžete v případě nouze obstarat inzulín. Můžete také kontaktovat výrobce vašeho inzulínu (všechny mají českou zákaznickou podporu), abyste zjistili, zda je zrovna váš inzulín v dané zemi k dostání, případně pod jakým názvem. Dále:

  • si nezapomeňte do cestovní lékárničky přibalit léky proti průjmu, na bolest, kašel, ale chybět by vám neměla ani dezinfekce, náplasti nebo hojivý krém s aloe,
  • dobrým tipem je zalaminovat si kartičky o vašem zdravotním stavu v angličtině, případně přidat kontakt na diabetologa,
  • do telefonu si vyfoťte svůj diabetický pas, občanku a potvrzení o ubytování,
  • v telefonu si uložte nouzový kontakt pod názvem emergency contact.

Rizika spojená s cestováním

Obecně je velmi důležité, aby diabetici dostatečně pili a dodržovali hygienické podmínky, které by jinak mohly způsobit průjem. Dehydratace totiž vede k odvádění důležitých látek z těla, zvyšuje glykémii a je pro diabetiky velmi nebezpečná. Rada tedy zní: vybírat si hotely s dostatečnou hygienou, nejíst neloupané ovoce, nepít vodu z kohoutku a nestravovat se u pouličních prodejců.

Antidiabetika a inzulín

Diabetes se nedá zvládnout jinak než antidiabetiky, proto je téměř jasné, že právě tyto léky pro vás budou v příručním zavazadle ty nejdůležitější. Na cesty si připravte dvojnásobek inzulínu, než byste jinak potřebovali při běžném režimu, a nezapomeňte, že inzulín je citlivý na jakoukoliv změnu teplot.

Tip: Nenechávejte inzulín jen tak válet v tašce. Vždy je lepší mít ho v pouzdře, aby se nepoškodil nebo neznehodnotil.

    • Poškození inzulínu – cestování low cost znamená nacpat veškeré oblečení, kosmetiku, doklady, elektroniku i léky do příručního zavazadla, které má vždy nějaký velikostní limit. Je tedy jasné, že bojujeme o každý centimetr, a tak se může stát, že se inzulín poškodí. Může vám však ale i spadnout při aplikaci.
    • Krádež – bohužel v oblíbených turistických oblastech (zvlášť v Itálii a ve Španělsku) jsou krádeže zavazadel velmi časté. Ztráta inzulínu představuje především riziko pro vaše zdraví, ale i starosti navíc, kde sehnat nový.

Na inzulínová pera si vždy dávejte pozor na pláži. Jemný písek se může dostat do mechanismu počítadla jednotek a ten vám pak nedovolí aplikovat si inzulín správně.

Hypoglykémie

Dlouhé a náročné trasy, nekonečné dovádění ve vodě a tancování na pláži ve spojení s alkoholem můžou způsobit hypoglykémii a někdy je potřeba snížit spotřebu inzulínu až na polovinu. I z toho důvodu je lepší měřit svůj cukr častěji než obvykle, protože výše zmíněné aktivity ovlivňují glykémii ještě 24 hodin poté.

Hyperglykémie

Nedostatek spánku, vzrušení z cesty, stres, zda všechno stihneme a nic nezapomeneme, ale i lákavá nová jídla nebo nedostatečný pitný režim můžou zapříčinit hyperglykémii. Pamatujte, že není nutné omezovat se v poznávání nových chutí, ale je potřeba alespoň částečně vědět, že některé kuchyně jsou opravdu sacharidově velmi náročné.

Věk mikroplastů: Studie prokazují, že mohou zapříčinit vznik diabetu

Na toto téma v nedávné době vzniklo několik studií. Nejrozsáhlejší z nich je ta publikovaná v časopise Endocrine Society´s Journal, kde se ...

Jak řešit krize?

Důležité je v jakékoliv krizi zachovat chladnou hlavu, vždy totiž existuje řešení, jak situaci zachránit. Pokud inzulín nemáte, kontaktujte hned svého diabetologa, který vám může vystavit e-recept (to, v jakých zemích platí, se dočtete zde), případně poradit, jak postupovat. Pokud je pozdě večer, nebojte se zajít na pohotovost v zahraničí, vysvětlete jim situaci a podle diabetického pasu ukažte, jaký inzulín používáte.

Fakt: Pokud budete nucení zakoupit inzulín v zahraničí, musíte mít na paměti, že se koncentrace účinné látky může od té naší lišit (v Čechách většinou U100 – tedy 100 jednotek na 1 mililitr).

Pokud u vás panují obavy, že váš inzulín není v takové kondici, existují jistá řešení, která lze přechodně v té nejvyšší nouzi použít. Prvním řešením je nejíst sacharidy a vystačit si pouze s bílkovinami, tuky a vlákninou – to tedy znamená např. steak se zeleninou. Lze také zařadit více pohybu, případně opatrně vyzkoušet, jak na tom váš inzulín je. U těchto řešení je velká pravděpodobnost hypoglykémie, a rychlý cukr je tak nutné mít neustále u sebe.

Můj příběh z cestování

Na poslední low cost cestě jsem s sebou měla dvě náhradní inzulínová pera. Jenže jak už to u mých cest vždy bývá, do jednoho pera se mi dostal písek a mechanismus spíš nefungoval, než fungoval. A předposlední den mi ukradly kabelku s druhým, funkčním perem. Nejdříve jsem tedy velmi opatrně vyzkoušela poškozené pero. Vždy po dvou jednotkách inzulínu jsem se následující dvě hodiny velmi často monitorovala, abych zjistila, jak látka v mém těle funguje. Zároveň jsem tedy hned najela na low carb stravování. 

Zdravotní pojištění

Lékařské ošetření v západoevropských zemích a v severní Americe je na srovnatelné úrovni s tuzemským standardem. Nepříjemně vás to může překvapit na Balkáně, v zemích bývalého Sovětského Svazu či severní Afriky. Ovšem všechny země bez rozdílu si za své služby účtují neuvěřitelné částky. Proto je zdravotní pojištění opravdu důležité, i kdybyste jeli jen k sousedům.

Tip: Pokud neovládáte dobře angličtinu, výborně vám poslouží překladač nebo Diabetický SOS slovník, který vydalo Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí.

Zdroje: europa.eu, healthline.com, zdravyzivotscukrovkou.cz

1388

Diskuze k článku