Bis Bis

Letní přírodní lékárnička: Na modřiny i bolest hlavy

Letní přírodní lékárnička: Na modřiny i bolest hlavy
Přírodní lékárnička může pokrýt více potřeb najednou, a to nejen v době dovolených Zdroj: Freepik

I diabetici tráví léto rádi venku, na chatě, na horách nebo v přírodě. Ať už se rozhodnete strávit dovolenou v českých luzích a hájích, nebo vyrazíte k moři, je dobré vzít si pár pomocníků, kteří se hodí k řešení běžných menších letních nehod.

Cestování, nějaká ta letní hostina a s nimi související návštěva nepříjemné migrény či jiných obtíží se nevyhnou v létě takřka nikomu. Domácí i výletová lékárnička by měla ideálně obsahovat pár víceúčelových prostředků, aby byly ihned připraveny k použití, ale zároveň nezabíraly moc místa.

Na bolest hlavy, při kinetóze a proti únavě zkuste mátu peprnou

Řidiči a řidičky, kteří se vydávají na dlouhé cesty, bojují s únavou a potřebují určitou vzpruhu. Esenciální olej z máty peprné je ideální pro podporu bdělosti, osvěžení, a rovněž pomůže při bolestech hlavy. Pokud řídíte a cítíte se unavení, je fajn ji mít u sebe v osobním inhalátoru a v případě potřeby se z něho nadechnout. Máta peprná je skvělá rovněž pro utišení nebo aspoň zmírnění nepříjemných migrén. Nejlepší je používat ji pomocí roll-onu, protože se lépe aplikuje na spánky a týl. Stačí smíchat jednu kapku s 10 ml rostlinného oleje a dobře protřepat.

Trpíte-li kinetózou, kapka esenciálního oleje z máty peprné na kapesníku nebo jedno vdechnutí z osobního inhalátoru pomůže snížit projevy nevolnosti.

U oleje z máty peprné je však potřeba dávat velký pozor na kontraindikace. Kvůli obsahu mentolu není vhodný pro těhotné a kojící ženy, děti do deseti let věku (hrozí zástava dechu), astmatiky a epileptiky. Hydrolát z máty peprné je vhodný pro děti od šesti let věku, obsahuje pouze 1 % ve vodě rozpustných aromatických molekul, které se do něho dostanou v rámci destilace esenciálního oleje. Při bolestech hlavy lze hydrolát použít přímo na obličej a týl, jeho aplikace je velmi pohodlná.

Čím nahradit mátu peprnou, máte-li kontraindikace:

U dětí, těhotných žen a dalších osob s kontraindikacemi na esenciální olej s mátou peprnou pomůže s kinetózou esenciální olej z citrónu. Je ale potřeba u něho dávat pozor kvůli možné interakci s léky na ředění krve. Velmi prospěšný je rovněž nekonzervovaný citronový hydrolát, který můžete smíchat s vodou (jednu kávovou lžičku na sklenici vody) a vypít.

Upozornění:

Používání esenciálních olejů je v případě, že užíváte medikaci (léky na snižování hladin krevního cukru, vysoký tlak, antikoagulanty), potřeba konzultovat s ošetřujícím lékařem, protože aromatické molekuly v nich mohou zvýšit, nebo naopak snížit účinky léků.

Peptické vředy: Komplikace, která zaslouží pozornost také u diabetu

Co se týče problematiky vnitřních vředů, můžete se setkat se souhrnným označením „peptický vřed“, které se používá nejen pro vředy žaludeční, ale ...

Slaměnka pro unavené nohy a na hematomy

K létu prostě patří modřiny i unavené nohy po procházkách. Pokud chcete zajistit lepší hojení namodralých hematomů nebo ulevit namoženým svalům, je k tomuto účelu výborný esenciální olej z Helichrysum italicum. Kromě toho, že je oblíbeným kosmetickým prostředkem pro eliminaci vrásek, má výbornou schopnost hojit vnitřní i vnější hematomy.

A využijete ho také, máte-li pocit těžkých nohou. Do batohu nebo kufru si tak můžete přibalit hojivou přírodní mast na bázi rostlinných olejů a včelího vosku, která zkrotí hematomy, a zároveň ji můžete použít k masáži. Esenciální olej z helichrysa je cenově náročnější, pokud byste si chtěli udělat vlastní všestranné mazání. Máte-li tento esenciální olej již doma, zřeďte maximálně 18 kapek EO do 30 ml rostlinného oleje, dobře protřepejte. Dávka je určená po použití u dospělých jedinců.

Možné kontraindikace slaměnky: Působí jako antikoagulant, není vhodný pro osoby s poruchami krevní srážlivosti, které užívají medikaci. Je kontraindikovaný také pro těhotné a kojící ženy, epileptiky a děti do šesti let věku.

Rybíz: Sezónní ovoce, které pomůže vyhladit vaši pokožku díky vitamínu C

Černý, červený nebo bílý rybíz? Výběr je pouze na vás. Ať už sáhnete po jakémkoli z nich, neprohloupíte. Všechny jeho druhy jsou totiž nejen ...

Na trávicí potíže zabere více přírodních pomocníků

Pokud sníte něco, co vám neudělá zrovna dobře, co se týče trávicího systému, je potřeba jednat tak, abyste zastavili nepříjemné projevy trávicího nepohodlí. Některé z přírodních produktů, které lze použít, máte určitě běžně doma. Oregano je výborné koření pro eliminaci zánětlivé reakce. Pokud jste snědli něco špatného, uvařte si oreganový čaj, ten pomůže rovněž v sezóně respiračních onemocnění. Vyluhujte jednu čajovou lžičku v 250 ml horké vody po dobu deseti minut. Vnitřní užívání oreganového esenciálního oleje není vhodnou volbou, a to ani tehdy, pokud jej zředíte do nosného oleje – z důvodu možné neurotoxicity, jaterní a ledvinové toxicity a rizika poleptání sliznic.

Dračí krev je víceúčelový přírodní prostředek pro snížení kožního zánětu, ošetření malých ran, podporu hojení malých vřídků, herpesu, nebo pokud vás zlobí zažívání. Není však vhodná pro osoby s alergií na latex.

Rostlinné aktivní uhlí, které bylo mimo jiné zkoumáno jako prostředek prevence inzulínové rezistence, je dalším z parťáků letní lékárničky, které byste měli mít po ruce. Je totiž výborné, pokud se k vám přihlásí nějaká ta otrava jídlem. Jeho velikou výhodou, kromě všestranného použití jak ve farmacii, tak kosmetice, je to, že nevykazuje interakce s jinými léčivy, a proto si s ním v tomto ohledu nemusí dělat hlavu diabetici ani jiní lidé, kteří potřebují pravidelně užívat medikaci.

Poznámka:

U oregana a dračí krve byste měli vědět možné interakce s medikací, pokud nějakou užíváte. Při pochybnosti o jejich vhodnosti pro váš konkrétní případ je dobrá konzultace s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Vysoké dávky oregana nejsou vhodné pro osoby s ledvinovými a jaterními poruchami.

Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Aromaweb.com, Researchgate.net

793

Diskuze k článku