Léky na předpis po internetu? Lékárny Dr.Max se tomu nebrání

Legislativa ČR a EU zatím zásilkový prodej léků na předpis nepovoluje. V polovině března však poslanec Patrik Nacher (nestr. za hnutí ANO) navrhl, aby se tento zákon změnil. Protesty České lékárnické komory na sebe nenechaly dlouho čekat. Z tiskové konference řetězce lékáren Dr.Max však vyplynulo, že tento vývoj považují za nevyhnutelný a za určitých podmínek se mu nebrání.

Léky na předpis po internetu? Lékárny Dr.Max se tomu nebrání

Usnadnění pro chronicky nemocné

Poslanec Patrik Nacher zdůvodnil svůj návrh mimo jiné následovně: “Existují velké skupiny pacientů, pro které má zásilkový výdej léků naprosto zásadní přínos. Posunuje u nich předpis a výdej léků na radikálně zcela jinou kvalitativní úroveň. Jedná se o chronické pacienty a ty, u kterých se opakuje předpis stejných léků bez potřeby osobní účasti pacienta u lékaře za účelem jeho vyšetření či kontroly a kteří jsou současně imobilní.”

Klienti tuto službu očekávají

Generální ředitel společnosti ČLH, která provozuje lékárny Dr.Max, ing. Daniel Horák, k tomu říká: “I když je hustota sítě klasických lékáren výborná, chápeme potřeby specifické skupiny pacientů. Klienti tuto službu očekávají, takže je jen otázkou času, kdy bude existovat. Nicméně lékárenství zatím není připravené na to, aby tato změna proběhla rychle. Novela zákona bude vyžadovat důkladnou diskuzi. Varujeme před ukvapeným řešením. Bude nutné definovat kdo službu může poskytovat a za jakých podmínek, kdy stačí forma konzultace na dálku a jak bude vypadat, jakých léků se to bude týkat a jak garantovat přepravní podmínky, aby bylo dodržené např. teploty pro uchovávání léků. U chroniků s opakovaným receptem nevidíme zásadní problém. Nejdřívější termín pro spuštění zásilkového prodeje léků na předpis, který vidím jako možný, je 1. leden 2021.”

Lékárny se nevylidní

Že by se se zavedením zásilkového prodeje léků vyprázdnily lékárny, Daniel Horák strach nemá: “Drtivá většina zákazníků e-Shopu Dr.Max (přes 85%) si vyzvedává zásilky osobně v některé z tradičních „kamenných“ lékáren. Navíc máme ověřeno, že lidé na e-shopu nakupují něco jiného, než v kamenných lékárnách.” Podle statistiky si lidé přes e-shop Dr.Max nakupují především dermokosmetiku. Léčiva jsou až na čtvrtém místě.


Řetězci Dr.Max se daří

Největší lékárenská síť v České republice vykázala v roce 2018 obrat téměř osmnácti miliard korun, což představuje meziroční růst o víc než jedenáct procent. Podle generálního ředitele Daniela Horáka na tom mají hlavní zásluhu profesionalita zaměstnanců, orientace na potřeby pacientů a také ochota k inovacím. S více než čtyřmi tisíci zaměstnanců představují lékárny Dr.Max největšího zaměstnavatele v oboru. Sítě Dr.Max fungují i v dalších zemích Evropy – na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Srbsku a v Itálii. Dr.Max má i vlastní značku lékárenského zboží. Její portfolio dnes zahrnuje přes sedm stovek produktů.

Rezervační systém pacienti využívají

Lékárny Dr.Max poskytují své služby momentálně na 446 místech ČR a u internetového prodeje překročil v roce 2018 počet objednávek 1 milion. „Velké zlepšení tu představuje rezervační systém v lékárnách,“ poznamenává Daniel Horák, „jestliže mají poptávanou položku na skladě, pak doba mezi odesláním objednávky přes e-Shop a jejím vychystáním v lékárně zabere jen asi čtvrthodinu.“ Rezervační systém funguje ve všech lékárnách, které jsou zároveň odběrnými místy.
Zákazníci mohou využít také informační linku lékáren Dr.Max, kde se mohou doptat na vše, co potřebují vědět, od otevírací doby konkrétní lékárny, přes výši doplatku jednotlivých léků až po odborné dotazy, které vyřizují lékárnice na mateřské dovolené.
Úspěšný byl v roce 2018 i klientský program Karta výhod. Zájem o něj dále povzbudilo zpřehlednění a rozšíření benefitů na všechny členy. Do této chvíle vydaly lékárny Dr.Max již 3,4 milionu věrnostních kartiček.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x