Novoroční přípitek: Mohou si jej dopřát i diabetici. Ne každý alkohol je ale vhodný
Léčivý popenec: Na trávení, zánět průdušek, játra i křečové žíly. Možná vám roste na zahrádce
Zdroj: Pixabay
Spousta lidí považuje popenec za plevel a snaží se jej ze zahrady vystrnadit. To je ale velká chyba! V lékárně jej totiž nekoupíte. A přitom má tato rostlina s drobnými modrými kvítky úžasné léčebné vlastnosti. Můžete z něj vyrobit tinkturu, olejíček na křečové žíly nebo třeba sirup na zánět průdušek. Čaj z popence zase poslouží na lepší trávení. Co všechno jste o popenci nevěděli?
Popenec obecný (Glechoma hederacea L.) je plazivá trvalka, která dorůstá do výšky až 15 cm. Tato léčivá rostlina je v tradiční medicíně pověstná svými protizánětlivými, antibakteriálními, antivirovými a protinádorovými účinky. Její nadzemní části se již po staletí používají k léčbě nachlazení, astmatu, bronchitidy, žaludečních onemocnění, cukrovky a zánětů. Ve středověku byl popenec považován za zázračnou bylinu. Lidé se tenkrát domnívali, že je ochrání proti moru.
Britský bylinkář John Gerard doporučoval popenec při pískání v uších a ledvinových chorobách. Tím navázal na učení řeckého lékaře Dioskorida, který popenec aplikoval při ischiasu a zánětu očí.
Naše babičky nedaly na popenec dopustit
Popenec se obvykle sbírá během dubna a května. Kromě přípravy léčivých směsí jej naše babičky využívaly i v kuchyni – dávaly jej například do velikonoční nádivky.
Cukrovka a náhrady cukru: Čekankový sirup oceníte jako sladidlo i do moučníků
Čekanku (Cichorium intybus) znali už ve starém Egyptě. Používali ji k posílení procesu trávení a proti žaludečním potížím. Tato něžná rostlina se ...
Účinné látky v popenci
Popenec obecný obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, vitamin A a vitamin C. Z dalších účinných látek jsou zajímavé zejména flavonoidy, jako je kyselina rozmarýnová, která přispívá k ochraně jater a mozku. Její antioxidační aktivita je výrazně silnější, než je tomu například u vitaminu E. Významnou látkou je také kyselina oleanolová, která má protizánětlivé účinky a zlepšuje inzulinovou rezistenci.
S čím vším může popenec pomoci?
Popenec má neuvěřitelně široké spektrum využití:
- Má hojivé a dezinfekční účinky.
- Chrání před cholestatickým poškozením jater.
- Olejíček z popence zmírňuje bolesti kloubů a svalů a pomáhá na křečové žíly.
- Odvar z popence pomáhá při bolesti krku, bronchitidě i střevních a žaludečních potížích, ale výborně poslouží i při únavě a vyčerpání.
- Sirup vyrobený z popence pomáhá při odkašlávání.
Popenec dále pomáhá při kožních potížích, tlumí svědění v případě alergické vyrážky, pomáhá při potížích močového ústrojí a podporuje látkovou výměnu a detoxikaci.
Popenec a cukrovka
Popenec ocení i diabetici. Pomáhá totiž při kožních potížích, přispívá k hojení vředů a má protizánětlivé a antidiabetické účinky. Ty byly prokázány také u kyseliny oleanolové, která je v popenci obsažena.
Využití popence při vaření
Popenec můžete díky jeho lehce kořenité chuti použít všude tam, kde byste použili petrželovou nať, tedy do salátů, polévek, nádivek, pomazánek, při přípravě bylinkového másla nebo k ozdobení těstovin.
Zázračné avokádo: Snižuje cholesterol, má protizánětlivé účinky a pomáhá při cukrovce
Avokádo je plod stromu hruškovec přelahodný (Persea americana). Má kožovitou zelenou slupku. Obsahuje jedno velké semeno, kterému se říká pecka. ...
Sirup z popence proti kašli
Máte-li na zahrádce popenec, můžete jej nasbírat a vyrobit si z něj sirup, který vám pomůže při zánětu průdušek. K jeho přípravě budete potřebovat 200 g čerstvé popencové natě nebo 40 gramů sušené natě, 1 litr vody a 1 kg medu. Sušenou nať přelijte vodou a uveďte do varu. Povařte zhruba 5 minut a pak nechte dalších 20 minut vyluhovat. Vezměte čisté plátno a tekutinu přes něj přeceďte do jiného hrnce.
Přidejte med a vařte při mírné teplotě tak dlouho, dokud nedosáhnete konzistence sirupu. Nezapomeňte sirup během vaření průběžně míchat. Hotový sirup slijte do čistých, vyvařených lahví, uzavřete víčkem a skladujte na tmavém, chladném místě – ideálně v ledničce. Užívejte při kašli. Děti by měly užívat 3 kávové lžičky denně, dospělí 3 polévkové lžíce denně.
Olejíček na křečové žíly a kožní potíže
Nasbírejte čerstvou nať, nasekejte ji nadrobno a dejte do nádoby. Přidejte kokosový nebo mandlový olej. Nať by měla být pod hladinou oleje. Nechte macerovat při pokojové teplotě zhruba tři týdny. Pak olejíček slijte. Nezapomeňte nať důkladně vymačkat, abyste nepřišli o cennou tekutinu. Olejíček používejte k potírání pokožky. Uchovávejte jej na chladném a temném místě.
Zdroj: sciencedirect.com, dále dle textu
83658