
Skvělý lilek: Je chutný, plný vlákniny a ideální pro letní jídelníček diabetiků
Růže jsou vnímány jako královny květin. Jsou jedny z nejoblíbenějších květin vůbec. Mají velkou fytoterapeutickou prospěšnost také pro diabetiky. Pomohou jim v boji proti rozvoji komplikací onemocnění.
Lahodný růžový čaj nebo diabetikům přátelský dezert s příměsí růžové vody si můžete užít kdekoli a kdykoli. Růžová poupata totiž dodají do vaší kuchyně osvěžující, příjemnou sladce-kyselou chuť a dobijí tělesné baterky přívalem vitamínu C.
Původní růžový keř měl bledě červenou barvu, od 12. století se však začalo s jeho umělým šlechtěním, a tím pádem se dnes můžete těšit z mnoha krásných barevných variací i tvarů květů. Je to jedna z květin, které mají širokou škálu hybridů. V Egyptě i Číně byla součástí kultických obřadů. Archeologové našli téměř neporušenou růžovou kytici v hrobce Tutanchamona. V mnoha civilizacích je symbolem čistoty, vášně a samozřejmě lásky, spojený s mnoha božstvy včetně Venuše, Afrodity, Lakshmi a je neoddělitelnou součástí křesťanství, kde je spojována s Pannou Marií. Kromě kultického pozadí je spolehlivou součástí bylinné medicíny.
V lidovém léčitelství se používá hlavně Rosa damascena (růže damašská), která je kultivovaná z druhu Rosa galica (a také Rosa phenicia nebo moschata), Rosa centifolia x (hybrid růže stolisté), Rosa canina (růže psí nebo růže divoká) a Rosa alba (růže bílá). Růže stolistá může dorůst až do výšky dvou metrů. Barva se pohybuje od panensky bílé až po červeno-fialové odstíny.
Zajímavostí je, že na spodní straně listů růže stolisté jsou pachové žlázky, které vylučují vůni, i když není keř v období květu.
Z výše jmenovaných druhů růží se získává esenciální olej, nejčastěji z růže damašské. Nejhojnější produkci vykazuje Turecko, Maroko a Bulharsko, známé svým Růžovým údolím. Esenciální olej se získává hlavně pomocí enfleurage (nakládání do zvířecího tuku), následné alkoholové extrakce (vzniká tužší forma esenciálního oleje absolue), může se získávat také extrakcí pomocí CO2. Růžový olej je jeden z nejdražších esenciálních olejů, na litr potřebujete čtyři tuny okvětních plátků.
V některých lokálních kuchyních se řecký čaj používá jako aromatická bylina ke zvýraznění chuti pokrmů. Nejčastěji se pije jako denní ...
Léčivé výhody růže začaly být objevovány ve 13. století. Až do renesance se doporučovala jako prostředek proti tuberkulóze. V 19. století se pak prosadila jako pomocník proti únavě a obecné tonikum. Další její použití je například u hemoroidů, při kožních onemocněních a je také prospěšná vašim očím. Roli hraje také v péči o ženy, které ji používají do koupele při zánětlivých stavech pohlavního ústrojí.
Okvětní lístky růží mají stahující účinek na sliznice a pokožku a tiší záněty. Růžová voda je také protizánětlivá, používá se jako kloktadlo při potížích dutiny ústní a bolesti v krku.
Pro vnitřní použití je nutné pořídit si nekonzervovaný růžový hydrolát, na jeho lahvičce musí být ve složení pouze nápis např. Rosa Damascena Flower Water (podle oficiální mezinárodní kosmetické nomenkultury). Nesmí v ní být glycerin a další přídavné látky, které se s ní míchají kvůli prodloužení životnosti.
Jaké celkové vlastnosti má růže v lidovém léčitelství a kdy ji lze použít?
Jinan dvoulaločný je uváděn mimo jiné jako účinný bylinný prostředek pro podporu léčby zrakových poruch. U diabetiků může pomoci s projevy ...
Růžový esenciální olej se nepoužívá do difuzérů nebo aromalamp kvůli ceně, a také z toho důvodu, že ve formě absolute pro to není vhodný. Může být také destilovaný, tehdy se pro difúzi nepoužívá právě z finančních důvodů. Přidává se do parfémů nebo léčivé kosmetiky, která má za cíl podpořit emoční harmonii, působí proti depresím a úzkostem a snižuje stresové stavy. Napomáhá nastolit hluboký a ozdravný spánek, který prospěje celému tělu.
Protože jsou diabetici obzvláště náchylnou skupinou k projevům emočního nepohodlí, které je spojené s onemocněním, může jim výrazně pomoci v lepším zvládáním psychicky vypjatých situací.
Obecně se růže používá v aromapsychologii při hlubokých traumatech, například přepadení, porušení ženské intimní zóny, při ztrátě dítěte nebo nepříjemném porodu. Pro inhalaci z difuzéru se výborně hodí nekonzervovaný růžový hydrolát. S jeho pomocí posílíte nejen psychiku, ale také imunitní odpovědi. Je vhodný také pro děti. Růžový esenciální olej můžete přidat do masážního oleje a používat jej proti menstruačním bolestem a při projevech premenstruačního syndromu.
Pokud si chcete vyrobit olej proti premenstruačnímu syndromu, použijte maximálně 30 kapek esenciálních olejů na 50 ml nosného oleje.
Příjemná kombinace je například 5 kapek růže damašské, 1–2 kapky ylang-ylang, 5 kapek dřeva ho-sho. S olejem ylang-ylang je potřeba pracovat opatrně, je velmi silný a může „přebít“ další vůni. U ylang-ylangu dávejte pozor, pokud máte nízký krevní tlak, je hypotenzní.
Zdroje: Thespruce.com, Britannica.com, Plantshospital.com, Aromaweb.com.
1429