Léčíte se s diabetem II. typu? Medicinální houba Cordyceps vám může prospět, tvrdí studie

Léčíte se s diabetem II. typu? Medicinální houba Cordyceps vám může prospět, tvrdí studie
Cordyceps je skvělým potravinovým doplňkem! Užívat jej můžete třeba ve formě čaje ke zlepšení sportovního výkonu. Zdroj: Shutterstock

Medicinální houby jsou v posledních letech v hledáčku všech, kteří se zajímají o přírodní doplňky stravy. Jsou po staletí používané v tradiční čínské medicíně s velmi dobrými výsledky. Zajímat by se o ně měli také diabetici. Představují totiž poměrně zajímavý zdroj prospěšných látek.

Cordyceps neboli housenice čínská se používá jako jeden z elixírů mládí. Pokud jej chcete užívat, zaměřte se na jeho kvalitu. Mnoho napoví cena i to, zda má prodejce výsledky nezávislých laboratorních testů.

Není houba jako houba

Cordyceps (Cordyceps militaris) nepatří mezi typické houby, jak je známe z našich lesů. Je to prakticky parazit, který potřebuje ke svému životu larvu housenice čínské, s kterou nakonec srůstá. Houbu tvoří procesem růstu změněné tělo housenky a vazivová tkáň. Její medicínské využití je opravdu všestranné. Používá se například jako imunomodulační prostředek (pomáhá podporovat přirozenou imunitu organismu). Výsledky výzkumů, které se zaobíraly jejím možným účinkem na onkologická onemocnění, vypadají taktéž velmi slibně. Bylo prokázáno, že Cordyceps snižuje růst mnoha typů lidských rakovinných buněk, včetně rakoviny plic, tlustého střeva, kůže a jater. Kromě jiného podporuje i detoxikaci organismu.

Prášek z moringy olejodárné je nově objevený hit v doplňkové léčbě diabetu!

Moringový prášek je oblíbenou součástí zdravého stravování. Je bohatý na minerály (vápník, draslík, železo, hořčík ) a vitamíny A, C, E. Obsahuje ...

Další výhody housenice čínské

Cordyceps je doporučovaný jako potravinový doplněk pro posílení zdraví kardiovaskulárního systému. V Číně je schválený pro léčbu srdeční arytmie. Má také velmi dobré protivirové účinky, tj. pomáhá například při sezónních onemocněních a lze jej užívat i v rámci prevence. Cordyceps je schopen zvýšit množství kyslíku přijímaného plícemi, což je velmi prospěšné pro ty, kteří trpí dýchacími obtížemi. Zvýšený příjem kyslíku navíc udržuje obecně správné fungování lidského těla a zajišťuje efektivnější práci orgánových systémů. A v neposlední řadě může být i dobrým prostředkem ke zlepšení libida.

Zázrak jménem naturopatie? Vsaďte na přírodu a předejděte inzulinové rezistenci

V České republice zatím nemá naturopatie takové postavení jako ve Francii, kde je poměrně populární. Na řešení zdravotních potíží pomocí zdravého ...

Cordyceps jako pomoc pro diabetiky

Při výzkumech bylo zjištěno, že cordycepin (molekula vyskytující se v Cordycepsu) zabraňuje hyperglykémii u diabetických myší. Může být proto dobrým pomocníkem při diabetu II. typu. Výhody Cordycepsu jsou ale daleko rozsáhlejší:

  • Pokud cvičíte, může vám být dobrým podpůrným prostředkem. Cordyceps totiž zvyšuje v těle produkci molekuly adenosintrifosfátu, která je nezbytná pro dodávání energie do svalů.
  • Cordyceps snižuje projevy mentální i fyzické únavy.
  • Působí jako silný antioxidant. Pomáhá tělu bojovat s volnými radikály a s předčasným stárnutím.
  • Cordyceps může udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi napodobováním účinku inzulínu u diabetu II. typu.
  • Některé výzkumy naznačují, že může chránit před onemocněním ledvin, což je běžná komplikace cukrovky.
  • Cordyceps také vyvažuje hladiny cholesterolu v krvi.
  • Při užívání Cordycepsu je potřeba dát pozor na pravidelnou kontrolu glykémie.

Máte-li jakoukoli pochybnost o vhodnosti užívání Cordycepsu při diabetu, poraďte se s ošetřujícím lékařem či znalcem čínské medicíny a dávkování též konzultujte s odborníkem.

Doporučení na závěr: Pořiďte si výrobek, který prošel dvojí extrakcí (vodou i alkoholem).

Zdroje: mycoforest.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, journals.plos.org, hindawi.com

2468

Diskuze k článku