HemaGel Banner

Léčíte se s diabetem a uvažujete nad změnou zaměstnání? Poradíme, na co se zaměřit

Léčíte se s diabetem a uvažujete nad změnou zaměstnání? Poradíme, na co se zaměřit

Změna zaměstnání může být do jisté míry stresující záležitostí. Představuje poměrně dlouhý proces, během kterého uchazeč absolvuje nespočet pohovorů s potencionálními zaměstnavateli. Jednodušší samo sebou je, pokud máte jasno v tom, jaký obor vás zajímá. Lidé, kteří se léčí s diabetem by však měli výběr nové práce zvažovat i s ohledem na svůj zdravotní stav.

Vyhlédli jste si snové zaměstnání, ale nejste si jistí, zda je pro vás jakožto léčené diabetiky vhodné? Poradíme vám, na co se při volbě nové pozice zaměřit. Může vám to významně pomoci v konečném rozhodování. Nejpodstatnější je, abyste nebyli ve svých režimových opatřeních omezovaní.

Jak je to se zdravotní způsobilostí vůči práci u diabetiků?

diabetesPokud se nerozhodnete pro to, stát se osobou samostatně výdělečně činnou, potkáte se zřejmě s nutností absolvovat lékařskou prohlídku u smluvního lékaře firmy, která vám práci nabídla. S tím je spojené vystavení potvrzení o zdravotní způsobilosti. Jestliže jste diabetik, měl by odborník posuzovat váš zdravotní stav velmi pečlivě. Samozřejmě také záleží na druhu pracovní činnosti, kterou budete vykonávat. Vše se tedy posuzuje velmi individuálně. Problematické bývají především opakované výkyvy glykémií v anamnéze, které mohou narušit pozornost zaměstnance. To je značně rizikové u takových profesí, kde dochází k ohrožení nejen vlastní osoby, ale i okolí.

Čemu by se měl diabetik vyhnout, pakliže hledá nové zaměstnání?

Existují konkrétní parametry zaměstnání, kterým by se měl diabetik raději vyhnout, vzhledem k potřebě dodržovat jasný denní režim. Zde je jejich výčet:

  • Nevhodná je nepravidelná pracovní doba anebo práce na noční směny.
  • Ke kolísání glykémií u diabetika může dojít i v rámci velkého stresu. Proto jsou vhodnější spíš klidnější pozice.
  • Nedoporučuje se ani zaměstnání, kde dochází k nárazové fyzické zátěži neúměrného charakteru.
  • Pro člověka s cukrovkou je zcela nevhodná i taková práce, kde nemá čas k pravidelné konzumaci jídla.

lékařPovolání nevhodná pro diabetiky na inzulínu, kteří mají kolísavé glykémie

Nové zaměstnání můžete hledat vcelku dobře i mimo obor, který jste původně vystudovali. Stačí k tomu jen trochu té odvahy a sebevědomí. Ovšem diabetik by měl pečlivě zvažovat, kam své kroky nasměruje. Hlavně pak tehdy, pokud se léčí s diabetem I. typu a jeho cukrovka není příliš kompenzovaná (má sklon k hypoglykémiím). V tomto ohledu jsou nevhodná tato zaměstnání: profesionální řidič (dálková vnitrostátní i mezinárodní doprava, MHD), pilot, profesionální hasič, voják z povolání anebo policista. Rizikové jsou i práce ve výškách a v dolech.

Dobře kompenzovaný diabetes mellitus otevírá mnohé dveře s pracovními nabídkami

Jste člověkem, který je vůči svému zdraví opravdu zodpovědný? Pečlivě dodržujete jako diabetik všechna omezení a pravidelně užíváte léky či inzulín? Potom by váš glykemický profil neměl nijak vyčnívat. Dobře kompenzovaná cukrovka vás nejen že neohrozí pozdními komplikacemi nemoci, ale může otevřít mnoho dveří se zajímavými pracovními nabídkami. Takzvaný „závodní“ lékař vám zřejmě zdravotní způsobilost posvětí ke kdejaké práci, jestliže neshledá v posledních letech závažné hypoglykémie, hyperglykémie či jiné zdravotní obtíže.

Jak si počínat v novém zaměstnání?

Podařilo se vám úspěšně projít výběrovým řízením a chystáte se do nové práce? Potom byste neměli opomenout několik důležitých kroků:

  1. Svému nadřízenému a také kolegům sdělte, že se léčíte s cukrovkou. Mohou vám tak adekvátně pomoci, jestliže by u vás došlo k náhlé hypoglykémii.
  2. Zjistěte, zda je ve firmě přítomna kantýna či jídelna a zmapujte její nabídku pokrmů. Ideální samozřejmě je, pokud si budete jako diabetik nosit do práce vlastní obědy a svačiny. U těch vždy víte, co obsahují a zda to můžete konzumovat.
  3. Léčíte se s diabetem I. typu a pícháte si inzulín? Potom zapátrejte také po místě, kde si můžete nerušeně změřit glykémii a aplikovat léčebnou látku pomocí inzulínového pera. V případě, že máte ve firmě stabilní místo k sezení (např. v kanceláři s lednicí), doneste si do práce raději i náhradní inzulínové pero, tj. pro případ, že byste jej zapomněli doma. To samé platí i s tabletkami. Náhradní antidiabetika zamkněte třeba do osobní skříňky anebo šuplíku u kancelářského stolu.

Autor: Bc. Iveta Reinisch

4965

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku