Telefon pomůže při léčbě srdce

Nejen moderní léky, ale třeba i chytré telefony mohou pomoci pacientům při léčbě nemocí srdce a cév. Upozorňuje na to evropská kampaň We won´t rest, která hodnotí úspěchy, jichž věda dosáhla, nebo které jsou "na spadnutí".

Telefon pomůže při léčbě srdce

V péči o pacienty s kardiovaskulárními chorobami se tradičně uplatňuje také elektronika. Kromě poměrně rozšířených kardiostimulátorů či srdečních pump mohou však trochu překvapivě pomáhat i chytré telefony, hodinky a další podobná zařízení. Dík příslušným aplikacím a případně i zabudovaným senzorům je možné sbírat od jednotlivých pacientů ohromné množství údajů a získaná „big data“ analyzovat pomocí výkonných počítačů za účelem nalezení optimální terapie.

Odhalí nežádoucí účinky léků

„Chytré telefony skýtají ohromné možnosti, mimo jiné také v oblasti sledování bezpečnosti léků,“ uvedl doktor Matthias Gottwald ze společnosti Bayer, který v čele mezinárodního týmu pracuje na vývoji aplikace, pomocí které bude možné hlásit nežádoucí účinky léčby. Výzkumníci věří, že informace o nežádoucích účincích se jim povede získávat i ze sociálních sítí.
Hodně vepředu jsou ve využívání „digitální medicíny“ Estonsko a Velká Británie.

Nejčastější příčina úmrtí

I když se v posledních dekádách podařilo významně omezit úmrtnost na kardiovaskulární choroby, zejména díky klesající spotřebě tabáku ve vyspělých zemích a pokroku v medicíně, zůstávají nemoci srdce a cév podle WHO stále vůbec nejčastější příčinou úmrtí. „I přes značný pokrok v porozumění biologii kardiovaskulárního systému mají nemoci srdce stále velký dopad na zdraví světové populace. Společnost Pfizer je odhodlána řešit tuto důležitou výzvu s využitím nově dostupných technologií, včetně bouřlivě se rozvíjející genové terapie v oblasti kardiologie,“ uvedl Rod MacKenzie, výkonný viceprezident společnosti Pfizer a její vrcholný představitel v oblasti vývoje a výzkumu.

Moderní léky a nové metody

Byla vyvinuta řada účinných léčiv proti hypertenzi a vysokému cholesterolu. Zkoumají se například i možnosti genové terapie.

Biologická léčba:

  • „I v kardiologii se nyní používají monoklonální protilátky, jež patří mezi velmi úspěšné biologické léky. Velké pokroky jsou v léčbě ischemické choroby srdeční,“ uvádí výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Genová terapie:

Důležitou roli hrají poznatky z oblasti genetiky. Díky nim se výzkumníkům pracujícím na inovativních lécích otevřely zcela nové obzory.

  • „Chceme změnit paradigma léčby kardiovaskulárních chorob: z pouhého léčení symptomů směrem k léčbě zaměřené na příčinu chorob,“ řekla doktorka Kirsten Leineweber, která v rámci společnosti Bayer v Německu vede oddělení zkoumající souvislosti mezi genomem člověka a chorobami.
  • Významná farmaceutická společnost Pfizer spolupracuje s menší společností 4D Molecular Therapeutics na vývoji nové generace vektorů adenoviru pro doručování genů do tkáně. Mohlo by to pomoci léčit ty nemoci srdce, které jsou geneticky podmíněné.

Může za to genetika, nebo my sami?

Mnoho rizikových faktorů z hlediska kardiovaskulárních nemocí je spjatých s moderním životním stylem. Jedná se o obezitu, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu tuků v krvi či diabetes. Většina kardiovaskulárních onemocnění se tedy vyvine v závislosti na našem chování – přesto jsou však i takové, s nimiž se pacient narodí a jsou podmíněny geneticky.

Více informací ke kampani We won´t rest, kterou spustila Evropská federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA) najdete na adrese www.efpia.eu/we-wont-rest.

 

 

Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na