Léčba hypoglykemie za pomoci vlastní slinivky

Léčba hypoglykemie za pomoci vlastní slinivky

Američtí vědci zjistili, že specifická bílkovina produkovaná slinivkou břišní by mohla být v praxi použita k prevenci i léčbě hypoglykemie u diabetiků, kteří se dlouhodobě léčí inzulinem. Jedná se o poměrně nově popsanou látku zvanou neuronostatin.

Ve studii vědci neuronostatin aplikovali laboratorním krysám a zjistili tak, že tato látka nutí slinivku břišní zvyšovat hladinu glukózy v krvi. Odhalili, že slinivka břišní při nízkých hladinách glukózy v krvi uvolňuje neuronostatinu více než je obvyklé, což může v budoucnu usnadnit léčbu hypoglykemie. Jeden z vedoucích výzkumu, Stephen Grote, uvedl: „Pochopení toho, co neuronostatin dělá a jak funguje, nám podává cenné informace o prevenci hypoglykemie a navíc poskytuje ucelenější znalosti o tom, jak slinivka břišní funguje a jak pracuje s glykemií v těle.“

Výzkum neuronostatinu pokračuje

Hladina neuronostatinu je zvýšena také při použití glukagonu. Vědci nyní pokračují ve své práci, s cílem odhalit, jak neuronostatin ovlivňuje uvolňování glukagonu a inzulinu z Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Také se snaží pochopit, jak tělo reguluje přirozené vylučování neuronostatinu. Tento objev může být významným přínosem pro přirozenou prevenci či následnou léčbu hypoglykemie, která je u diabetiků léčených inzulínem poměrně častou komplikací.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

434

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku