Léčba diabetu je v některých zemích nedostatečná

Podle nové globální studie žije s diabetem téměř půl miliardy lidí - části z nich se však bohužel nedostává dostatečné péče, díky které by mohli vést zdravější, produktivnější a delší život. Mnozí z nich dokonce ani nevědí, že diabetes mají. Studie probíhala pod vedením lékařů z Michiganské univerzity a nemocnice Brigham and Women’s Hospital v USA, kteří spolupracovali s vědci z celého světa.

Léčba diabetu je v některých zemích nedostatečná

Ve zkoumaných 55 zemích s nízkými a středně vysokými příjmy dostává pouze jeden z deseti pacientů s diabetem takový druh komplexní péče, který prokazatelně zmírňuje a snižuje množství zdravotních potíží spojených s diabetem, a to zejména s diabetem 2. typu.

Tato komplexní péče – cenově dobře dostupné léky na snížení hladiny glykemie, krevního tlaku a cholesterolu a poradenství ohledně hmotnosti, správného stravování a cvičení – mohou pomoci snížit zdravotní rizika spojená s nedostatečnou léčbou diabetu. Mezi tato rizika patří infarkt, mrtvice, nervové poškození, slepota, amputace a další trvale poškozující komplikace, ke kterým může u těchto pacientů v budoucnu dojít.

Autoři studie analyzovali data z průzkumů, lékařských vyšetření a testů více než 680 000 lidí z celého světa ve věku 25 až 64 let. Více než 37 000 z těchto lidí mělo diabetes, více než polovině z nich však nebyl ještě v té době diabetes oficiálně diagnostikován, ale měli už zvýšený cukr v krvi.

Klíčová zjištění studie

Studie tedy zjistila, že 90 % zkoumaných diabetiků nemá přístup ke všem šesti částem efektivní léčby diabetu. Dále bylo zjištěno, že zatímco asi 50 % pacientů s diabetem užívalo léky na snížení hladiny cukru v krvi a 41 % pacientů léky na snížení krevního tlaku, pouze 6,3 % těchto osob užívalo léky na snížení cholesterolu. Tato zjištění ukazují, že léčba diabetu by se měla soustředit nejen na snížení hladiny cukru, ale i na rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění jako jsou hypertenze a vysoký cholesterol.

Dokonce i u lidí, kterým už byl diabetes formálně diagnostikován, vědci zjistili propastné mezery v péči. 85 % těchto pacientů užívalo léky na snížení cukru v krvi, 57% pacientů užívalo léky na tlak, ale pouze 9 % z nich bralo nějaké léky na cholesterol. Téměř 74 % pacientů bylo poskytnuto poradenství ohledně stravování a 66 % dostalo rady ohledně cvičení a hmotnosti.

Sečteno podtrženo, méně než jeden z pěti lidí, kterým byl už dříve diabetes diagnostikován, dostával úplnou komplexní péči.

„Případů diabetu rapidně přibývá a 80 % diabetiků žije právě v zemích s nízkým a středně vysokým příjmem. Komplikacím s diabetem spojeným můžeme předejít komplexní léčbou a musíme zajistit, aby lidé po celém světě měli k této léčbě přístup,“ dodává vedoucí autor studie MUDr. David Flood z Institutu pro zdravotní péči a inovaci při Michiganské univerzitě.

Zdroj: medicalxpress.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x