Léčba diabetu 2. typu za pomoci enzymu v mozku

K tomu, aby měl člověk diabetes 2. typu pod kontrolou, většinou pomůže, když sníží svou váhu, pravidelně cvičí a bere léky. Nový výzkum vědců z Baylor College of Medicine (BCM) v USA a dalších institucí však naznačuje, že existuje i jiný způsob, jak tuto nemoc zvládat, a to prostřednictvím mozku. Zmínění vědci objevili v malé oblasti mozku mechanismus, který reguluje hladinu glukózy v těle, aniž by to ovlivňovalo tělesnou hmotnost. Je tedy možné, že cílená úprava tohoto mechanismu by mohla pomoci udržet hladinu glykemie v normálu.

Léčba diabetu 2. typu za pomoci enzymu v mozku

Předchozí výzkumy ukázaly, že malá oblast mozku uvnitř hypotalamu, známá pod názvem „ventromediální jádro hypotalamu“ (VMH), obsahuje neurony, které rozpoznají glukózu, což umožňuje regulovat metabolismus glukózy v periferních tkáních.

„Neurony VMH umožňují neurální glykoregulaci a jsou tedy pro tento mechanismus klíčové. Signální mechanismy uvnitř VMH neuronů, které udržují hladinu cukru v těle pod kontrolou, jsou však stále nezachytitelné. V naší studii jsme ve ventromediálním jádru hypotalamu identifikovali molekulární dráhu, skrze kterou dochází k regulaci hladiny glukózy v těle. Součástí této dráhy je i enzym Rap1 známý v souvislosti s poruchami spojenými s nadvýživou,“ uvádí vedoucí výzkumník  Makoto Fakuda, Ph.D. z BCM.

Klíčová role enzymu Rap

Vědci pracovali s diabetickým modelem obezity navozené vysoce tučnou stravou u myší, v rámci kterého enzym Rap1 právě ve VMH neuronech pomocí genetických nebo farmakologických metod buď aktivovali, nebo jej z nich odstranili. Vědci zjistili, že aktivace enzymu Rap1 v hypotalamu těmto obézním myším ještě více zhoršila vysokou hladinu glykemie neboli hyperglykemii. Naproti tomu genetická ztráta enzymu Rap1 u těchto myší hyperglykemii snížila.

„Je zajímavé, že změny hladiny glykemie nebyly doprovázeny změnami tělesné hmotnosti. To ukazuje, že enzym Rap1 hraje klíčovou roli v glykoregulaci. Naše zjištění, že aktivitu enzymu Rap1 lze regulovat léčivy, ukazuje, že cílené působení na enzym Rap1 v mozku by potenciálně mohlo blahodárně působit na hladinu glukózy v těle a vyvolat antidiabetický efekt.

Regulace glukózy v těle

Nedostatek enzymu Rap1 ve VMH neuronech významně snížil hladinu glykemie a inzulinu a zlepšil glukózovou toleranci a citlivost na inzulin. Tento nedostatek Rap1 neměl žádný vliv na tělesnou hmotnost bez ohledu na pohlaví, stravování nebo věk. „Když přibereme, hladina glykemie v krvi může být narušena. Proto může u obézních osob dojít k rozvoji diabetu. V tomto výzkumu jsme za pomoci myší však přišli na to, že úpravou aktivity enzymu Rap1 v malé oblasti mozku můžeme regulovat metabolismus glukózy v těle, aniž by se přitom změnila tělesná hmotnost. Je před námi ještě spousta práce, ale naše zjištění naznačují, že v budoucnu možná budou obézní lidé moci docílit snížení glykemie úpravou enzymu Rap1 v mozku, aniž by museli nutně zhubnout,“ vysvětluje Fukuda.

Zdroj: medicalxpress.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x