-- reklama --

Léčba diabetu 1. typu vakcínou proti tuberkulóze

Léčba diabetu 1. typu vakcínou proti tuberkulóze

Tým vědců z nemocnice Massachusetts General Hospital (MGH) v USA již 20 let shromažďuje data o účincích staré vakcíny proti tuberkulóze na diabetes 1. typu. Nyní nalezli nové důkazy o tom, že léčba mladých pacientů s diabetem 1. typu touto vakcínou dokáže rychle změnit odpověď imunitního systému a pomoci vrátit hladinu cukru v krvi do normálu.

Schopnost vakcíny měnit hladinu cukru v krvi spočívá v jejím působení na regulační T buňky (tzv. „Tregs“) v imunitním systému. Buňky Tregs zabraňují ničení pankreatických ostrůvků, které produkují inzulin. Tým z MGH již dříve dokázal, že tato vakcína pozměňuje genovou expresi způsobem, který obnovuje klíčové buňky Tregs a napomáhá jejich vývoji.

Vědci nyní zveřejnili nové poznatky z jejich dalšího výzkumu, kterého se účastnilo 143 pacientů s diabetem 1. typu. Vědci ukázali, že po třech letech od aplikace dvou nebo více dávek zmiňované vakcíny proti tuberkulóze měli účastníci s diabetem 1. typu stejnou genovou expresi jako zdraví účastníci.

Možnost obnovy imunitního systému

Tým z MGH uvádí, že léčba touto vakcínou napravuje tzv. „nadměrnou metylaci“ genu Foxp3, ke které dochází u autoimunitní formy diabetu. Po třech letech se gen Foxp3 stabilizoval „na úroveň, která se blíží nediabetickým hodnotám,“ říkají výzkumníci.

Pacientům, u kterých nemoc propukla ještě před dovršením 21 let, se hladina glykovaného hemoglobinu (HbA1c) změnila ještě rychleji a více než těm, u kterých došlo k rozvoji diabetu v pozdějším věku.

Tým z MGH pod vedením MUDr. Denise Faustman, Ph.D. také prokázal, že vakcína nejenže obnovuje buňky Tregs, ale také mění buněčný metabolismus a povzbuzuje buňky k tomu, aby spotřebovávaly více glukózy. Zlepšuje také schopnost těla odstraňovat cukr z krevního oběhu.

Nyní vědci z MGH čekají na povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby mohli začít s pediatrickým výzkumem. Doktorka Faustman doufá, že nová data potvrdí přesvědčení jejího týmu, že nasazení této léčby v mladém věku by mohlo pomoci malým pacientům s diabetem 1. typu. „Máme stále více důkazů o tom, že tato vakcína dokáže opravit a obnovit imunitní systém,“ dodává doktorka.

Zdroj: www.fiercebiotech.com

692

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku