Kyselina listová: Mocný pomocník těhotných žen i diabetiků, kterého si můžete obstarat zcela zdarma

Kyselina listová: Mocný pomocník těhotných žen i diabetiků, kterého si můžete obstarat zcela zdarma
Kopřiva je skutečný všelék. Obsahuje vysoké množství bílkovin, zdravých tuků, železa, chlorofylu i kyseliny listové. Zdroj: Pixabay

Jednou z důležitých živin, které by neměly chybět v diabetické stravě, je kyselina listová. Přestože je známá spíše jako vitamín číslo jedna pro těhotné, ani diabetici by na její dostatečný příjem neměli zapomínat. Může jim totiž pomoci s regulací glykémie a také s kardiovaskulárními potížemi. Na jaře ji můžete skvěle doplňovat z přírodních zdrojů, ve všudypřítomných zelených lístečcích je jí více než dost.

Jak již název napovídá, kyselina listová se nachází v listech různých druhů bylin a zeleniny. Obecně platí pravidlo, že čím tmavší, tím je obsah této látky vyšší. Je známá jako folát či vitamín B9, jde o vodou rozpustný vitamín. V praxi to znamená, že jeho přebytky se jednoduše vyloučí močí, a v zásadě tak nehrozí předávkování.

Jóga pro těhotné diabetičky: Věnujte pozornost dechu a uvolnění kyčlí

Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Rozhodně to však nemusí platit pro každou a třeba takové nevolnosti dokážou ...

Kyselinu listovou najdete v potravinách, které dobře znáte

Kyselina listová je přirozeně přítomná v mnoha potravinách, jako jsou temně zelené listové zeleniny (např. špenát, brokolice, ředkvičky, kapusta, polníček, rukola, římský salát), bylinky (zejména kopřiva), avokádo, citrusové plody, ořechy a semena, luštěniny (např. fazole, čočka), celozrnné výrobky a také játra.

Věděli jste, že…? Mnoho potravin, jako jsou cereálie, chléb a džusy bývají obohaceny o kyselinu listovou za účelem větší popularity u zákazníka. Tyto potraviny se označují jako “obohacené kyselinou listovou” a jsou běžně k dispozici v supermarketech.

Doporučený příjem se v těhotenství liší

Doporučená denní dávka kyseliny listové se liší podle věku a pohlaví, ale dospělým bývá obecně doporučována dávka 400–800 mikrogramů denně. Běžně bývá předepisována těhotným ženám, aby s její pomocí předešly vývojovým vadám plodu. Před otěhotněním a v těhotenství je proto obecně lepší držet se spíše vyšší hranice příjmu tohoto vitamínu. Trh nabízí široké množství doplňků stravy s kyselinou listovou, často v kombinaci s jinými vitamíny vhodnými pro těhotné.

Proč je kyselina listová důležitá v těhotenství, a to nejen u diabetiček?

  • Tento vitamín pomáhá vytvářet zdravé nervové spoje a mozkové tkáně u vyvíjejícího se plodu.
  • Nízká hladina kyseliny listové v těhotenství může vést k závažným vrozeným vadám nervového systému dítěte.
  • Je nezbytná zejména pro tvorbu nových buněk a syntézu DNA. Zvláště důležitý je její příjem v prvním trimestru těhotenství, kdy se zakládá nervová soustava.

Borůvky: Antioxidační poklad z lesa vyzkoušejte ve fit strouhaném koláči

Na trhu jsou většinou k dostání dva druhy borůvek – kanadské a lesní. Oba druhy jsou zdraví prospěšné, ale lesní borůvky jsou o něco zdravější, a ...

Diabetici a kyselina listová

Mnoho výzkumů ukazuje, že kyselina listová může mít několik výhod i pro diabetiky 1. i 2. typu:

  • Vědci se domnívají, že doplnění stravy kyselinou listovou může zlepšit metabolismus glukózy u lidí s diabetem 2. typu.
  • Další studie zjistila, že u pacientů s diabetem typu 1, kteří užívali kyselinu listovou, se snížila hladina glykosylovaného hemoglobinu (HbA1c), což je ukazatel průměrné hladiny krevního cukru.
  • Výzkum z roku 2022 ukazuje, že kyselina listová také může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění u náchylných osob – včetně diabetiků. Snižuje totiž hladinu homocysteinu v krvi, což je rizikový faktor pro rozvoj srdečních onemocnění.
  • Kyselina listová také může pomoci snížit riziko komplikací spojených s diabetem, jako je neuropatie a nefropatie. Jedna nedávná studie zjistila, že doplnění stravy kyselinou listovou může pomoci snížit riziko vzniku diabetické neuropatie u lidí s diabetem typu 1.

Je důležité dodat, že kyselina listová by neměla být považována za náhradu léků na cukrovku a rozhodně nemůže nahradit zdravý životní styl. Nicméně doplnění stravy o kyselinu listovou se jeví jako vhodná součást celkové léčby. Zkuste proto zvláště v jarním období vyrazit do přírody a posbírat si třeba kopřivu na sušení. Zajistíte si tak přísun kyseliny listové a mnoha dalších vitamínů po celý zbytek roku.

Zdroje: pubmed, ncbi, nature, academic

5398

Diskuze k článku