Kyselé citrusy posilují srdce a mohou pomoci v boji proti Alzheimerovi. Vykouzlete z nich třeba dia mojito

Kyselé citrusy posilují srdce a mohou pomoci v boji proti Alzheimerovi. Vykouzlete z nich třeba dia mojito
Zdravá verze mojita neobsahuje rum ani cukr, ale můžete ji vylepšit čekankovým sirupem a pořádnou porcí limetkové šťávy Zdroj: Pixabay

Citrusy jsou svěží a zároveň výživnou součástí našeho jídelníčku. Oblíbené jsou pro svou šťavnatost, výraznou vůni a vysoký obsah vitamínů a minerálů. Přestože jsou si v mnohém podobné, ne všechny citrusy se hodí ke stejným účelům a liší se i v obsahu určitých látek. Které z nich vám dodají více „céčka“? A které jsou nejvhodnější pro diabetiky? Přinášíme vám malého průvodce světem citrusových plodů, kde se o citrusech mnohému přiučíte.

Letnímu orosenému mojitu odolá málokdo – dovolená by bez něj nebyla „to ono“. Diabetici si jej mohou dopřát s nižším množstvím alkoholu a ideálně bez cukru. Jako vhodnou alternativu můžete použít například malé množství čekankového sirupu.

Stanování s diabetem: Zažijte noční dobrodružství bezpečně a bez starostí

Kdy jste naposledy strávili noc pod hvězdami? Jen tak ležet a pozorovat nekonečnost vesmíru nad námi je velice uklidňující a ozdravný pocit, ...

Běžné druhy citrusů jsou u nás k dostání celoročně

Díky celosvětovému volnému obchodu máme dnes k dispozici mnoho druhů citrusových plodů, z nichž některé jsou obzvlášť populární – pro diabetiky však nemusí být vždy vhodné. Mezi ně patří:

 1. Pomeranče: jsou známé svou sladkou chutí a vysokým obsahem vitamínu C.
 2. Grep: hořkosladká chuť grepu je skvělou volbou pro různorodý jídelníček.
 3. Citrony a limetky: pro svou kyselost až trpkost a výraznou vůni jsou často používány v kulinářství, především jako koření (citronová kůra) či pro dochucení nápojů, salátů a omáček (šťáva z dužiny).
 4. Mandarinky a klementinky: tyto menší a sladší citrusy jsou ideální pro rychlé zdravé svačiny na cestách.
 5. Pomelo: největší ze všech citrusových plodů známý svou jemnou sladkou chutí.

Kolik „céčka“ najdeme v různých citrusech?

Kromě tradičních citrusů však můžete zvláště ve specializovaných prodejnách či na trzích s exotickým ovocem narazit na méně běžné citrusové plody. Z nich si snáze vyberou i pečliví diabetici, kterým toto ovoce prospěje díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C a nízkému množství cukru.

Zde uvádíme širší seznam plodů a přibližné množství vitamínu C, které obsahují na 100 gramů:

 1. Kiwi: 92,7 mg vitamínu C
 2. Šípek: 1 250 mg vitamínu C
 3. Guava: 228,3 mg vitamínu C
 4. Hloh: 48,5 mg vitamínu C
 5. Kiwano (africký rohatec): 36,7 mg vitamínu C
 6. Grapefruit: 33,3 mg vitamínu C
 7. Mandarinka: 26,7 mg vitamínu C
 8. Pomelo: 61 mg vitamínu C
 9. Pomeranč: 53,2 mg vitamínu C
 10. Citron: 53 mg vitamínu C
 11. Limetka: 29,1 mg vitamínu C
 12. Kumquat: 43,9 mg vitamínu C

Věděli jste, že…?
Ačkoli kiwi není tradičně považováno za citrusový plod, obsahuje vysoké množství vitamínu C. Ve skutečnosti jedno středně velké kiwi může obsahovat více než 100 % doporučené denní dávky vitamínu C.

Rozkvetlé lípy právě lákají ke sběru květu. Vyzrajte s jeho pomocí na zimní horečky a dýchací potíže

Lipový květ se určitě hodí nasbírat do zásoby. Dá se zpracovat na mnoho způsobů a do dalšího roku vám jistě nezbyde. Sbírejte ale raději jen po ...

Citrusové plody představují vítanou součást diabetické stravy

Jak již bylo zmíněno, pro diabetiky je důležité zvolit citrusové plody s nižším obsahem cukru a vyšším obsahem vlákniny. Zde uvádíme několik druhů, které jsou obecně považovány za vhodné pro diabetiky:

 1. Grapefruit: Grapefruit obsahuje nižší množství cukru než některé jiné citrusové plody a je také bohatý na vlákninu. Vláknina může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulín.
 2. Šípek: Vhodný zejména pro svůj velmi vysoký obsah vitamínu C. Uděláte z něj skvělou šťávu, čaj a třeba i víno.
 3. Limetka: Limetky mají velmi nízký obsah cukru, a proto jsou vhodné pro diabetiky. Obsahují také vlákninu a vitamín C.
 4. Citron: Citron je další citrusový plod s nízkým obsahem cukru. Obsahuje také vlákninu a vitamín C. Přidávání citronové šťávy do vody nebo různých jídel může být vítaným ochucením jinak obyčejných pokrmů.
 5. Kumquat: Kumquaty jsou malé citrusové plody, které lze sníst celé včetně slupky (samozřejmě po důkladném umytí slupky). Mají nižší obsah cukru a jsou bohaté na vlákninu a vitamín C.

Věděli jste, že…?
Šípek je technicky vzato bobule, která je bohatá na vitamín C. Obsahuje mnohem více vitamínu C než jakýkoli jiný citrusový plod.

Proč by diabetici měli citrusy začlenit do svého jídelníčku?

Citrusové plody jsou pro diabetiky velmi vhodné z několika důvodů:

 • Jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.
 • Jsou nízkokalorické a nízkosacharidové.
 • Jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, který podporuje zdravý imunitní systém.

Kulinářské umění u vás v kuchyni

Vyzkoušejte naše ověřené tipy, jak začlenit citrusové plody do diabetické stravy:

 1. Jako svačina: Mandarinky, pomeranče a grepy jsou skvělé jako rychlé a zdravé svačinky během dne.
 2. V salátech a na rybách: Nakrájejte citrusové plody na tenké plátky a přidejte je do vašeho oblíbeného salátu pro osvěžující chuť. Rybí maso ztratí díky citronu typické aroma a bude jemně pikantní.
 3. V nápojích: Přidejte čerstvě vymačkaný citron nebo limetku do vody nebo čaje pro vylepšení chuti. S využitím perlivé vody vytvoříte chutnou a zdravou limonádu.
 4. Pečivo a perníčky. Citronovou kůru můžete využít jako koření při přípravě sušenek, koláčků či perníčků.

Citrusy prospívají zdraví v mnoha ohledech

Tajemství zdravotních přínosů citrusových plodů se skrývá v bohatství léčivých látek, které se v nich nacházejí. V čem všem nám prospívají?

 1. Posílení srdce: Díky obsahu flavonoidů mohou citrusové plody pomoci snížit riziko srdečních chorob tím, že zlepšují funkci cév a snižují zánět.
 2. Podpora zdraví pokožky: Vitamín C je nezbytný pro výrobu kolagenu, proteinu, který pomáhá udržovat naši pokožku pružnou a zdravou.
 3. Podpora imunitního systému: Vysoký obsah vitamínu C a dalších antioxidantů může pomoci posílit imunitní systém a chránit tělo před infekcemi a nemocemi.
 4. Prevence mozkových chorob: Některé studie naznačují, že flavonoidy v citrusových plodech mohou pomoci zpomalit, nebo dokonce mohou předcházet některým typům neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimerova choroba.
 1. Funkční trávení: Vláknina v citrusových plodech může pomoci regulovat trávicí systém a předcházet zácpě.

Důvodů ke konzumaci citrusů je skutečně mnoho. Naučte se začlenit je do svého jídelníčku a jejich kyselá chuť bude vašim chuťovým pohárkům co nevidět lahodit.

Zdroje: fresh-iprima, ncbi, pubmed, citrus-shop

1348

Diskuze k článku