Kvůli diabetu jsem změnila jídelníček. Nikdy jsem nebyla v takové kondici, říká diabetička Dagmar Skalická

Kvůli diabetu jsem změnila jídelníček. Nikdy jsem nebyla v takové kondici, říká diabetička Dagmar Skalická
Diabetes může způsobit mnoho dalších komplikací, které pacientům negativně ovlivní život Zdroj: Shutterstock

I když se osvěta o cukrovce stále více dostává do povědomí, stále je hodně nemocných, kteří informace nedostávají a musí se se svým onemocněním popasovat sami. Mezi takové patří i Dagmar, které byla před pár roky diagnostikována cukrovka 2. typu. Jak své onemocnění zvládá? A proč si myslí, že by se osvěta měla více šířit mezi lidmi?

Dagmar, vzpomenete si ještě na den, kdy vám diabetes 2. typu diagnostikovali?

Diabetes mi byl zjištěn náhodně při dvouleté preventivní prohlídce. Tehdy jsem to nevnímala jako vážné onemocnění, jelikož jsem neměla žádné příznaky ani problémy. Teprve později jsem si přečetla, jaké zdravotní komplikace může cukrovka způsobit a začala jsem být obezřetnější.

Nic jste tedy zpočátku necítila? Žádné zdravotní problémy?

S odstupem času jsem si uvědomila jediný příznak a tím byl pocit hladu. Naobědvala jsem se (v zaměstnání, doma jsem přeci jen mívala více vyváženou stravu) a za chvíli jsem měla hlad. Něco jsem slupla a na váze jsem nepřibývala. Bylo mi hloupé ptát se lékaře na pocit hladu.

Tušila jste na začátku, co vás ohledně léčby a celkově života s diabetem čeká?

O diabetu jsem neměla ani potuchu, věděla jsem jen, že se při této nemoci musí omezit sacharidy. To mě zaskočilo, protože já jsem v životě nesladila, nepila sladké nápoje, sladkosti jím omezeně. Doktorka mi řekla, že u mě může být diabetes dědičný.

Cukrovka ničí srdce a cévy, varují lékaři. Umí je ochránit glifloziny, ty ale zatím nedostane každý

„Účinně regulují hladinu cukru v krvi, pacienti přebytečný cukr vyloučí a daří se jim díky tomu i zhubnout. V současné době je však lékaři ...

Edukace o cukrovce stále chybí

Dostala jste v nemocnici nějaké materiály o léčbě diabetu a zdravém stravování?

Docela mě překvapilo, jak málo informací jsem u lékaře dostala. Dostala jsem pouze malou kartičku, na které bylo uvedeno, kolik čeho můžu sníst. Bylo mi také řečeno, že se nemusím měřit. Já měla pocit, že i před diabetem jsem se stravovala relativně zdravě. Jedla jsem velké množství zeleniny (čerstvé, vařené nebo kvašené) a ovoce, celozrnné pečivo, libové maso a ryby. Občas jsem hřešila, dala jsem si třeba libový studený bůček. Vůbec jsem si nepřipouštěla, že i ovoce obsahuje velké množství sacharidů, které mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi. Jelikož máme velkou zahradu, tak si pěstuji spoustu ovoce svého a je pro mě problém jíst ho v omezeném množství.

Věděla jste něco o nemoci předtím, než vám ji diagnostikovali? Měl někdo u vás v rodině diabetes 2. typu?

O cukrovce jsem vůbec nic nevěděla. V té době už moji rodiče nežili, tak jsem se nemohla zeptat. Maminka k doktorům nechodila, takže i kdyby diabetes měla, tak o tom nevěděla. Zemřela v 53 letech. Ale od maminčiny sestry jsem se dozvěděla, že v jejich rodové linii se cukrovka vyskytovala velice často, takže je pravděpodobné, že i mamka ji mohla mít.

Diabetes 2. typu léčíte za pomocí léků. K tomu však je potřeba také zdravé stravování. Jak moc jste musela po diagnostikování změnit své stravovací návyky?

Přestože jsem se před diagnostikováním cukrovky se stravovala poměrně zdravě, zamyslela jsem se a přitvrdila. Hlavně první rok. Omezila jsem přílohy na doporučené množství, omezila jsem moučníky. Každý víkend peču nějaký koláč, většinou s tvarohem a ovocem nebo štrúdl bez cukru. Vzala jsem si opravdu jen malý kousek. Snížila jsem obsah cukru v pečivu nebo používám čekankový sirup a manželovi koláče „posněžím“ cukrem navrch. Začala jsem jíst častěji a menší porce.

Odkud jste čerpala informace o tom, co je vhodné jíst?

První, co jsem udělala, bylo, že jsem si koupila kuchařku pro diabetiky, kde jsou všechny recepty doplněné fotografií pro inspiraci. Domnívám se, že fotografie hodně ovlivní výběr jídla. Proto i já, když prezentuji nějaký receptík, tak se snažím doplnit ho fotografií, která něco vypoví o jídle.

Dopady pandemie koronaviru na malé diabetiky: Chyběl pohyb a přibyly deprese, říká odborník

Rozdělme si je na dopady přímé, způsobené přímým působením viru na dětský organismus (o těch v tomto článku psáno nebude) a nepřímé, které mají ...

Navštívila jste třeba nějakého nutričního poradce?

Zatím jsem ho nenavštívila, ani mi nebyl doporučen. Ale uvažuji o návštěvě, jelikož jsem v březnu podstoupila velkou operaci a momentálně užívám chemoterapii. Jinak informace vyhledávám většinou na internetu nebo ve vašem časopise, který odebírám od letošního ledna. Je moc prima, nachází v něm spoustu informací.

Jak vypadá vaše strava během všedního dne? 

Jelikož jsem již v důchodu, není potřeba stravu připravovat předem. Využívám toho, že máme denně čerstvou a kvalitní stravu, často připravenou z domácí zeleniny či ovoce. K večeři míváme většinou různé saláty ze zeleniny se sýrem nebo z luštěnin.

Jsou nějaká jídla, kterým se vyhýbáte?

Vyhýbám se tučným a smaženým jídlům a fastfoodům. Nemám ráda hutné omáčky zahuštěné moukou.

Sportem k nižší váze

Máte pocit, že by vás cukrovka nějak výrazně omezovala?

Popravdě, to nemám.

Po diagnostikování jste zhubla skoro 14 kilo. Jak se vám to povedlo?

Již před zjištěním cukrovky jsem se snažila zhubnout, ale nedařilo se mi to. Poté jsem omezila přílohy a začala se více pohybovat. První rok jsem zhubla 4 kg. Rok před tím jsem si pořídila koloběžku a pak jsem ji začala užívat častěji. Asi 2-3x týdně jsem na ní po práci jezdila a s nadsázkou jsem říkala, že ujíždím před smrtí. O víkendu jsem pak jezdila na kole a pracovala na zahradě. Strašně mě to bavilo.

Jelikož v Praze nebývá moc sněhu, jezdím na koloběžce celoročně, dokonce o Vánocích či na Silvestra, pokud jsme doma. Krásně si vyvětrám hlavu, srovnám myšlenky, a hlavně protáhnu tělo. Nyní jsem 2 roky doma a půl roku z toho trávím na chalupě. Mám mnohem více pohybu (měla jsem sedavé zaměstnání) jak na zahradě, tak na kole. Jezdila jsem až 4x týdně různé vzdálenosti. Díky tomu se mi podařilo během loňského roku shodit dalších 6 kg.

Promítlo se to do vašeho zdravotního stavu?

Nikdy před tím jsem se necítila tak dobře. Tělo bylo ohebné, hlava čistá. Říkala jsem si, že to je prima jít do důchodu v takové kondici. Mám pouze problém s koleny kvůli úrazům z mládí.

Hubnete dále?

Letos jsem shodila 4 kg, jelikož jsem musela po operaci držet přísnou dietu (žádné tuky, vařila jsem na vodě). Vynechala jsem kompletně smažená jídla, peču v troubě na papíře a maso (králík, kuře, ryba) obložím bylinkami a peču zabalené v pečicím papíru. Hodně využívám pomalý hrnec. Bohužel, letos mám pohyb velmi omezený, jelikož kvůli podstupující chemoterapii mám problémy s chodidly, tak je můj pohyb omezen pouze na práci na obrovské zahradě nebo na kratší výlety do mého milovaného Českého ráje.

Zažila jste někdy hypoglykemii?

Nejsem si jista, zda se jednalo o hypoglykemii, ale vloni jsme byli s manželem na delším výletě na kole. Byli jsme po jídle a cestou jsme si dali větší ovocnou zmrzlinu. Čekala nás cesta zpět domů (cca 30 km) a mně začalo být divně. Měla jsem pocit hladu, byla jsem nervózní a hůř jsem viděla. Jelikož mi nikdo nevysvětlil hypo a hyperglykemii a co můžu čekat, tak jsem dodatečně došla k závěru, že se jednalo o hypoglykémii.

Můj příběh: Nedodržuji dietu, před doktorkou to tajím. Začínám mít ale strach, že mě moje cukrovka dožene

Diabetes II. typu mi zjistili chvíli poté, co jsem šel do předčasného důchodu. Doma jsem se nudil, neměl jsem do čeho píchnout, tak jsem ...

Jak jste situaci řešila?

Měla jsem s sebou müsli tyčku, která mi jakžtakž pomohla, a byla jsem schopna dojet domů. Jelikož nepiji sladké nápoje, rozhodla jsem se, že budu vozit hroznový cukr.

Jaký máte nyní glykovaný hemoglobin?

Na začátku léčby jsem měla glykovaný hemoglobin 53, který po půl roce klesl na 44 a pohyboval se mezi 44 a 48. Při poslední návštěvě diabetologie letos v červnu byla hodnota 38. Na základě tohoto výsledku mi lékařka snížila počet léků z 2 na 1. Domnívám se, že se na tomto výsledku podepsala i velmi přísná pooperační dieta.

Potýkáte se s nějakými pozdními komplikacemi diabetu?

Kupodivu, žádné komplikace nepociťuji.

Pohyb je mou součástí

Kromě jízdy na koloběžce nebo kole, jaké další sporty vás baví?

Předchozí 2 roky jsem sportovala tak 3-5 x týdně. Do 55 jsem chodila na indoor rowing (veslování v tělocvičně), které jsem musela opustit kvůli problémům s kolenem. Po letošní velké operaci jsem zatím v rekonvalescenci, ale doufám, že během srpna budu moci vyjíždět alespoň na kratší vzdálenosti. Pohyb mi moc chybí.

Jak zvládáte sport s ohledem na diabetes?

Diabetes mi při sportu zatím nevadil, pouze pociťuji častěji hlad, ale mám vždy něco po ruce (nakrájenou zeleninu, ovoce, sýr, knackebrot).

Je něco, co vám dříve dělalo či stále dělá v léčbě diabetu potíže?

Zatím o ničem takovém nevím. Spíše mě zarazilo, že v diabetologické poradně jsem dostala minimum informací a musím zjišťovat sama např. na internetu. Při tom na zprávě bylo vždy uvedeno: pacientka byla řádně poučena. Teď mě napadlo, že mám problém s ovocem na zahradě, nikdy nevím, kdy mám dost.

Jak často chodíte na kontrolu k lékaři?

Navštěvuji 2x ročně diabetologickou poradnu. Jsem již u 3. lékaře. Musím poděkovat současné paní doktorce, že díky ní jsem se dozvěděla o mé závažné nemoci, o které jsem neměla ani potuchy, jelikož jsem se cítila výborně.

Nemocné ledviny nebolí: Poškozené je má až deset procent dospělé populace

Dostatek vody je základ Aby ledviny mohly účinně filtrovat odpadní látky z těla, nezbytně potřebují vodu. „Není třeba množství přehánět, obecně ...

Diabetes je hlavně o vůli

Jak onemocnění odhalila?

Vloni v říjnu mě poslala na sono, aniž by sama tušila, o co se jedná (pouze zvýšené jaterní testy). Tam byl zjištěn problém a letos v březnu následovala velká operace a v polovině dubna jsem začala chemoterapie. Nyní jdu na kontrolu po 3 měsících (zřejmě kvůli chemo, které může hladinu cukru ovlivnit). Jsem velký bojovník a věřím, že budu zase FIT.

Jak vaši nemoc vnímají vaši nejbližší?

To bylo to nejhorší, jelikož všichni říkali, že cukrovka nic není a že mám jen „stařeckou“ cukrovku. A tak mi kolegyně v práci nadále dávaly jako dárky mléčné bonboniéry nebo čokolády. Já je většinou postoupila dál, jelikož jsem je nemusela ani dříve. Neříkám, že vůbec nejím sladké, ujíždím na mandlích a ořeších v hořké čokoládě, občas si dám koláč. Kompenzovala jsem to ale vždy pohybem.

Takže vaši nemoc příliš nerespektovali?

Myslím, že diabetes není o tom, jak ho respektuje okolí, ale o tom, jak to má člověk srovnané v hlavě a o jeho vůli. Většinou na každých oslavách a setkáních se najde více druhů potravin, ze kterých si může člověk vybrat. Je jen na něm, zda to dokáže. Také někdy neodolám. Ale pro jedno kvítí slunce nesvítí. Myslím, že je důležité šířit i prevenci v rodině i v širším okolí.

Ing. Dagmar Skalická | zdroj: časopis DIAstyl, se souhlasem Ing. Dagmar Skalické

Ing. Dagmar Skalická (62)

Dagmar si už několik měsíců užívá důchodu, ale před tím téměř 20 let pracovala ve spediční firmě. Přes 30 let bydlí v Praze. V září 2015 jí byl zjištěn diabetes 2. typu, který léčí za pomoci léků.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek od Ing. Dagmar Skalické

140903

Diskuze k článku