KVIFF: Festival na pohodu! Vyvarujte se diabetických komplikací a užijte si filmovou nálož naplno

KVIFF: Festival na pohodu! Vyvarujte se diabetických komplikací a užijte si filmovou nálož naplno
Do Karlových Varů dorazila i Jiřina Bohdalová, která nedávno prodělala plicní embolii Zdroj: Herminapress

Filmový festival v Karlových Varech je jednou z největších kulturních událostí v České republice. Přestože je to jedinečná příležitost pro filmové nadšence potkat své oblíbené celebrity tváří v tvář, pro lidi s diabetem může návštěva masových akcí představovat určité výzvy a rizika. V následujícím článku se podíváme na některá z těchto rizik a nabídneme několik tipů, jak se na karlovarský festival řádně připravit. S trochou obezřetnosti si můžete užít nezapomenutelné festivalové atmosféry naplno!

Jako diabetici jste na jistá omezení bezpochyby zvyklí. Není tedy důvod zanevřít na lákavé letní zážitky a odepřít si kulturní akce z důvodu obav z náhlých zdravotních komplikací. Plánujte jídlo, měřte si glykémii a zejména se vyhněte uzavření do davu, ze kterého není možnost úniku!

V zápalu festivalového nadšení nezapomínejte na pravidelnou svačinu

Jedním z největších rizik, kterým diabetici čelí při návštěvě filmových festivalů a jiných velkých akcí, je neregulovaný příjem jídla a pití, což může vést k nestabilním hladinám cukru v krvi. Ponořeni do nabitého programu snadno zapomeneme na pravidelné občerstvení – a zvláště v horkých letních dnech je důkladný pitný režim pro diabetiky zcela klíčový. Navíc stres z nekoordinovatelných davů a změna rutiny mohou také ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Celoživotní zátěž nožní klenby si může vybrat svou daň. Dopřejte jí dostatek péče včas

Bolesti beder i šíje často pramení právě ve špatně zapojovaném chodidle. Nožní klenba je anatomický skvost, který dokonale naplňuje přirozené ...

Příprava je klíčová, ať už jedete na jakýkoliv festival

Pro diabetiky je důležité pečlivě se před návštěvou festivalu připravit. Plánování jídel a aktivit může pomoci udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

  • Zjistěte si dopředu, kde se ve městě nachází vhodné restaurace či bufety, a naplánujte si, ve kterých časech budete mít na jídlo prostor.
  • Neplánujte si návštěvu filmů či divadelních představení na dobu jídel, jelikož do kinosálu vás obvykle s bagetou v ruce nepustí. Nápoje si však jako diabetici do sálu vzít můžete.
  • Myslete také na to, že většina nabízeného občerstvení je v době festivalu spíše nezdravého ražení – chcete-li si udržet vyvážený kalorický příjem, nachystejte si raději jídlo na celý den s sebou již doma nebo na ubytování.

Tip pro vás: Měli byste mít také k dispozici dostatečnou zásobu léků a inzulínu pro případ, že vám třeba ujede plánovaný autobus zpět do ubytování.

Náhlá nevolnost a davový stres jsou možnou komplikací festivalu

Jakýkoliv letní festival je z podstaty věci přeplněn lidmi, a s tím tak přichází další várka potenciálních rizik pro diabetiky. Náhlá nevolnost a davový stres jsou dvě velké hrozby, které si zaslouží další pozornost.

Náhlá nevolnost

Náhlá nevolnost může (ale nemusí) být symptomem hypoglykémie, stavu, kdy hladina cukru v krvi klesne pod normální zdravou úroveň. To je zvláště nebezpečné v přeplněném prostředí, jako je karlovarský filmový festival, kde může být obtížné najít rychle klidné místo nebo dostat se k jídlu a pití, které by mohlo pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi. Při prudkém poklesu cukru může dojít k závratím, slabosti a v nejhorším případě i ke ztrátě vědomí.

Proto je pro diabetiky velmi důležité nejen sledovat své hladiny cukru v krvi, ale také mít vždy po ruce něco sladkého pro případný náhlý pokles glykémie. Ideální první pomocí je tabletka hroznového cukru nebo kostička čokolády.

Věděli jste, že…?
Záchranné služby jsou také na festivalu přítomny 24/7 a jsou připraveny poskytnout rychlou lékařskou pomoc, pokud by byla potřeba.

Filmový festival v Karlových Varech je však na nenadálé zdravotní situace dobře připraven a disponuje několika místy lékařské pomoci. Jednu z nich najdete například ve vestibulu hotelu Thermal a na další lékařské služby se nebojte zeptat ochotné obsluhy informačních stanovišť.

Davový stres

Nezvyklé množství lidí a nadměrný hluk na filmovém festivalu mohou zvláště u citlivých jedinců vyvolat značný stres, což může naopak vést ke zvýšení glykémie. Dlouhodobý stres může způsobit nižší citlivost těla na inzulín, což v praxi znamená, že bude potřeba více inzulínu, aby se udržely normální hladiny cukru v krvi. Vzhledem k časově omezenému trvání festivalu však tento nepředstavuje velké riziko pro rozvoj chronického stresu. Strávit celé léto po různých festivalech se však diabetikům nedá doporučit.

Pro diabetiky je důležité znát své tělesné a emoční limity a umět si dát přestávku, kdykoli se cítí v přílišném napětí. Hluboké dýchání, jóga nebo meditace mohou být také užitečné pro zvládání stresu během těchto velkých akcích. Zkuste si vyčlenit několik minut ráno před odchodem na festival k napojení se sami na sebe. Pár takových chvilkových „přestávek“ od dění kolem si ideálně dopřejte i během dne, třeba v parku či na kolonádě.

Diabetici by měli být v době svého pobytu na filmovém festivalu opatrní, ale nemusí se této akci cíleně vyhýbat. S dobrým plánováním jídel a dalších aktivit a se správnou přípravou můžete filmový festival v Karlových Varech prožít na plno.

Zdroje: kviff, diabetes.co, diabetes.org

1015

Diskuze k článku