-- reklama --

Květové vody mají v lékárničce diabetika místo: Podpoří hojení ran a pomohou při zánětu očí

Květové vody mají v lékárničce diabetika místo: Podpoří hojení ran a pomohou při zánětu očí
Květové vody jsou vyhledávaným pomocným prostředkem jemného léčení a pro podporu psychiky Zdroj: Freepik

Květové vody jsou bohužel v českém prostředí stále málo používané, přestože mají výborný potenciál podpůrného prostředku pro jemnou léčbu citlivých osob. Mohou být vyhledávaným souputníkem péče o psychiku diabetiků. Co o nich možná nevíte?

Hydroláty skýtají nepřeberné množství možností péče v rámci starosti o osoby, které mají výrazné kontraindikace na esenciální oleje. Jejich jemná síla je předurčuje k tomu, aby pomáhaly tam, kde by byly silnější koncentrované látky problematické – například z důvodu možných interakcí u užívané medikace. Jsou navíc velmi praktické jako součást domácí lékárničky a profitovat z nich mohou také diabetici.

Hydroláty jako součást domácí lékárničky

Květové vody neboli hydroláty jsou v České republice stále opomíjenou součástí aromaterapie. Přitom poskytují mnohé výhody v péči o křehké osoby nebo lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou používat esenciální oleje. Jsou vhodné do aromalampy i difuzéru, ale jde je výborně využívat i jako součást domácí lékárničky. Pro diabetiky představují například skvělého a jemného pomocníka v péči o rány.

Díky obsahu pouhého 1 % ve vodě rozpustných aromatických molekul jsou hydroláty bezpečné pro malé děti i těhotné a kojící ženy.

U osob, které se léčí s cukrovkou, mohou být květové vody rovněž součástí péče o vyrovnanou psychiku. Diabetici totiž často potřebují příjemnou emoční vzpruhu k tomu, aby dokázali lépe zvládat své onemocnění. Hydroláty poskytují nejen hezký vonný zážitek, ale zároveň napomáhají pečovat o specifické potřeby vaší pokožky.

Zinek je důležitý v prevenci vzniku a rozvoje diabetu: Působí jako antioxidant a má i další nesporné výhody

Suplementace zinkem je důležitá v rámci zachování mnoha enzymatických reakcí v organismu, bez něho totiž nemůže správně fungovat. Skupiny ...

Skvělé hydroláty pro hojení ran a zánětů

Hydroláty jsou jako součást domácí lékárničky pro mnohé opravdu nenahraditelné. Jsou skvělé například při zánětu očí. Pokud v tomto případě sáhnete po chrpě, heřmánku nebo růži damašské, můžete se obejít bez očních kapek. Na oko se přikládá ve formě obkladu, v konkrétním hydrolátu stačí namočit kosmetický tamponek. Stejně lze používat i při štípnutí hmyzem pro snížení pálení a červenání pokožky. Diabetici mohou bojovat s přítomností lokálních infekčních ložisek na kůži, snadná aplikace hydrolátu pomocí rozprašovače usnadní péči o poraněnou pokožku. Tento způsob je dobrý, protože je neinvazivní a nevyžaduje dotýkání se postiženého místa.

Kde všude je lze ještě použít?

Nekonzervované hydroláty můžete používat naprosto běžně při denních neduzích. Protože jsou poměrně citlivé na skladování, je nejlepší mít je uložené v lednici. Doporučená doba spotřeby je dva měsíce po otevření, proto si podle potřeby vyberte velikost balení. U druhu, o kterém víte, že ho budete používat denně (například pro ošetření ran), můžete zvolit větší obsah. Velkou výhodou nekonzervovaných květových vod je to, že je lze používat na více způsobů. Mnohé z nich najdou kromě lékárničky využití i v kuchyni, kosmetice.

Typicky se hydroláty používají třeba pro zklidnění pokožky spálené sluncem, ve vlasové péči místo kondicionéru, kdy se nastříkají na mokré vlasy po umytí, dále pak pro osvěžení v parném létě, jako součást pleťových masek, obkladů. Hodí se rovněž na ošetření poškozené kůže. V případě onemocnění dětí se velmi dobře hodí do ultrasonického difuzéru v případech, že jsou vaši potomci mladší šesti let. Oblíbené eukalypty ve formě hydrolátu poskytnou vašemu dítěti stejnou službu jako vysoce koncentrované esenciální oleje.

Poklad z ananasu bromelain: Prospěje pokožce i trávicímu systému diabetiků

Bromelain je úspěšně používaný v alternativní léčbě převážně jako trávicí enzym. Má rovněž pozitivní účinky při ochraně kardiovaskulárního ...

Po kterých hydrolátech sáhnout při určitých potížích?

  • Pro podpoření vyrovnané psychiky se hodí ylang-ylang, růže damašská, ale také levandule lékařská, geránium, meduňka lékařská, kadidlo či santalové dřevo, ale také hydroláty z citrusů jako sladký pomeranč, citron, mandarinka, hydrolát z květů hořkého pomeranče (neroli) nebo z listů hořkého pomeranče (petitgrain).
  • Hydroláty lze také přidat do koupele dětí a miminek, aby lépe usínaly, vhodný je heřmánek, růže damašská.
  • Při nachlazení dětí můžete sáhnout bezpečně po květové vodě tymián linalool, petitgrain, tea tree.
  • V případě, že potřebujete podpořit snížení kožního zánětu, hodí se tea tree, geránium, růže damašská, helichrysum, výborný je také měsíček lékařský.
  • Helichrysum se obecně používá také pro stimulaci krevního oběhu – například při růžovce. Pro snížení viditelnosti modřin, kde lze použít také cedr atlaský, který se v aromaterapii běžně indikuje při křečových žilách.
  • Cítíte-li se unavení, je výborná máta peprná, citrusové květové vody.
  • Máta peprná rovněž napomáhá snižovat projevy svalových křečí a nadýmání.
  • Při premenstruačním syndromu nastolí psychickou pohodu růže damašská, ylang-ylang, kadidlo nebo santalové dřevo.

Zdroje: Baseformula.com, Cdc.gov, Aromaweb.com, Diabetes.org

980

Diskuze k článku