Které koření nesmí chybět v kuchyni diabetika? Určitě ho máte doma i vy!

Které koření nesmí chybět v kuchyni diabetika? Určitě ho máte doma i vy!
Mnoho druhů koření vyniká antioxidační aktivitou, která je výborná pro snižování zánětu u diabetiků II. stupně. Zdroj: Shutterstock

Aromatické koření ze všech možných světadílů dělá diabetický jídelníček pestřejším, chutnějším a navíc krásně provoní vaše pokrmy! Ostatně může být i zdravotním pomocníkem. Některé druhy bylin dokonce pomohou snížit riziko vysokého krevního tlaku, který je často přidruženým onemocněním diabetu II. typu.

Kouzlete v kuchyni s výběrem bylin, které dodají vašemu jídlu nový rozměr a budou chutnat i těm, kteří diabetes nemají. Podívejte se na různé kombinace, kterými můžete svou kuchyň ozvláštnit. Bude vás to bavit.

Studie ukazují, že koření udrží hyperglykémii na uzdě

Proběhlo několik studií, které se zaobíraly vlivem konkrétních druhů koření na diabetes II. typu. Zkoumány byly jednotlivé druhy a celá škála hypoglykemických (snižujících hladinu krevního cukru v krvi) rostlin. Výzkumu byly podrobeny nejen ty, které jsou obecně známé a používané v našem prostředí, ale také ty, které jsou typické třeba pro tradiční čínskou medicínu či ájurvédu. Studiemi bylo potvrzeno, že konkrétní byliny mohou opravdu pomoci při snižování hladiny krevního cukru. Objevovat je můžete níže.

Zajímavost: Bazalka dokáže snižovat vysoký krevní tlak.

Detox od těžkých kovů pomůže také diabetikům. Jak na něj, aby byl účinný?

Některé těžké kovy jsou nezbytné pro fungování lidského těla. Například bez zinku nebo mědi se prostě neobejdete. Tyto látky však musí být ...

Voňavá skořice a štiplavý česnek v diabetickém jídelníčku

Máte ve svých kuchyňských zásobách mletou nebo celou skořici? Pak jste natrefili na skutečný zázrak v diabetickém jídelníčku! Tohle koření nejenže krásně voní, ale také skvěle chutná a prospívá zdraví. Skořici se dříve říkávalo inzulín chudých. Je to však i účinný antioxidant, který prokazatelně snižuje hladinu cukru v krvi nalačno. Stejně pak působí i česnek, který je využitelný mnoha různými kulinářskými způsoby! Můžete si s ním vyrobit chutný domácí hummus, použít ho ke grilování, ochutit jím pesto, pomazánku nebo i polévku a omáčku. Protože ale patří mezi potraviny ředící krev, měli byste si na něj dávat pozor, berete-li léky na ředění krve.

Budete grilovat? Pak vsaďte na tyto druhy koření!

Ani diabetik se nemusí ochuzovat například při letním grilování o rozmanité chutě nejrůznějších druhů koření a bylinek. Čemu dát šanci?

  • Výborným antioxidačním pomocníkem je rozmarýn. Hodí se k bílému masu nebo rybám. Působí protizánětlivě. Stejnou antioxidační bombou je i tymián. Přidejte ho do omáček nebo ke grilovanému masu.
  • Kurkuma je uváděná jako účinný prostředek pro zlepšení citlivosti na inzulín a také jako schopný regulátor hladiny krevního cukru. Ochutí drůbeží maso nebo luštěniny. Můžete ji přidat do bílého jogurtu a vyrobit si pikantní dip.
  • Pískavice řecké seno se používá jako preventivní prostředek rozvoje diabetu II. typu. Díky vysokému obsahu vlákniny napomáhá snižovat hladinu krevního cukru a vstřebávání sacharidů. Používá se hlavně v exotické kuchyni.

Mořské řasy jsou nabité nejen vitamíny! Jak mohou být prospěšné diabetikům?

Mořské řasy nemusíte brát jen jako potravinové doplňky, ale můžete je velmi dobře použít i v kuchyni. Zpestříte si tak svůj jídelníček. Navíc je ...

Máte-li jakékoli pochybnosti o vhodnosti používání bylin nebo jejich možné interakci s vaší diabetickou léčbou, poraďte se s ošetřujícím lékařem. Pokud užíváte léky na diabetes, může se hladina vašeho krevního cukru v kombinaci s hypoglykemickými rostlinami snížit až moc.

Zdroj: Webmd, Scielo, Ncbi.nlm.nih

1175

Diskuze k článku