Středověk na dia táboře Štědronín

Tradiční letní dia tábor „Štědronín 2017“ se letos nesl v duchu dávného středověku. Na výpravu za Tajemstvím rytířů vyrazilo počátkem července s Diacelem Písek 44 dětí ve věku od 7,5 do 17 let.

Středověk na dia táboře Štědronín

Pro čtyři týmy byla připravena řada tematických her, výlet autobusem do zážitkového parku „Země – ráj“ se středověkou vesnicí i plavba parníkem s následnou prohlídkou středověkého hradu Zvíkov. Tábor navštívili také šermíři ze skupiny Mělničtí rytíři. Bohatý program pro děti připravovala hlavní vedoucí Zdenka Staňková spolu s instruktory Honzou Staňkem, Hynkem Králíčkem a Vojtou Habigerem.

Frisbee, lanovka i noční bojovka

K dia táborům již tradičně patří také hodně sportu. Děti hrály fotbal, vybíjenou, přehazovanou, ringo a frisbee, vyzkoušely si softbal a přijela dokonce horolezecká stěna a lanovka od LezeTop. Všichni si užili také večer s kytarami, „čumáčkovou“ diskotéku, maškarní rej a opékání buřtů, zúčastnili se výtvarné soutěže „Pohádka o cukrovce“, a nechyběla ani noční bojovka.

Ve středověkých soutěžích byly nejúspěšnější děti z modrého týmu, kterým se v mapě podařilo získat největší území. O vítězi však rozhodla až závěrečná hra „Křížové výpravy“, ve které si nejlépe vedli zelení a stejně jako loni zvítězili. Motto celého tábora: „Středověk byla krutá doba“ se tak naplnilo.

Učili se píchnout si glukagon

Děti samozřejmě neminula ani výuka o diabetu. Napsaly test o cukrovce, diabetoložka MUDr. Eva Stoláriková z pražského IKEMu jej vyhodnotila a s dětmi rozebrala, a pak si všichni vyzkoušeli píchnout si glukagon jako první pomoc při těžké hypoglykemii. S prvním turnusem dětí jel diabetolog MUDr. David Habart, také z IKEMu, který dětem povídal o transplantacích slinivky i Langerhansových ostrůvků. Oba lékaři během tábora několikrát za den i v noci řešili s dětmi glykemie, aplikaci inzulinu i výměnné jednotky jídla za pomoci zdravotníka Dana Holuba a zdravotních sester Martiny Zajíčkové a Pavly Hýblové. Pavla si pro děti připravila také přednášku o tom, čím se zabývá pediatrie a jak se mají diabetici o své nohy starat. Pro účastníky tábora je však nesmírně důležitá také možnost popovídat si o své nemoci s kamarády, což v běžném životě často postrádají. Z tábora odjížděly děti spokojené a mnohým se domů ani nechtělo.

 

Zdenka Staňková, Diacel Písek

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x