Bis Bis

Kruhový trénink a jeho benefity (nejen) pro diabetiky

Kruhový trénink a jeho benefity (nejen) pro diabetiky
Zdroj: Shutterstock

Velice populárním cvičením v poslední době je takzvaný kruhový trénink, který obnáší soustavu několika cviků na různých stanovištích. Mezi nimi bývá zpravidla malá oddechová pauza. Tato pohybová aktivita je určená všem, kteří potřebují zlepšit fyzickou kondici, posílit svalovou soustavu nebo chtějí zhubnout přebytečná kila. I diabetici jej mohou vyzkoušet, při dodržení určitých opatření.

Provozováním kruhového tréninku mohou diabetici zlepšit citlivost na inzulín. 

Ke kruhovému tréninku se můžete odhodlat prakticky kdykoliv v roce, lze totiž cvičit jak venku, tak v tělocvičně. Pokud jste začátečník, je vhodné zahájit lekci s instruktorem. Počítat byste měli s vysoce intenzivním cvičením, proto nepodceňte jakožto diabetik adekvátní přípravu. Průběžný monitoring glykémie je základ. A co vás čeká, když se do tzv. „kruháče“ (lidově řečeno) pustíte?

Co kruhový trénink obnáší?

Chcete-li zažít poctivý kruhový trénink, vyhledejte si osvědčené fitness centrum. Jedna lekce s instruktorem trvá zpravidla hodinu a půl až dvě hodiny. Čas strávený ve „fitku“ bude velice produktivní. Zpravidla se začíná jakousi zahřívací fází neboli rozcvičkou, která má za úkol prokrvit svalstvo a připravit jej na náročnější cviky. Následně vás čeká zhruba osm až deset stanovišť, na kterých budete protahovat a posilovat různé tělesné partie. Na jednom stanovišti strávíte asi 30 až 60 vteřin. Frekvence opakování jednotlivých cviků je obvykle stanovena na 20. Mezi stanovišti máte krátký prostor (10 až 15 vteřin) na oddych. Ve stanoveném čase opakujete jednotlivé cviky na stanovištích několikrát, proto je tento druh tréninku nazýván jako kruhový. V závěrečné fázi lekce vás pak čeká protahování posilovaných svalů, které má vést k uvolnění.

Jaké cviky se nejčastěji provádí v rámci kruhového tréninku?

Ať už si na kruhový trénink zajdete do fitness centra nebo jej budete provádět samostatně doma či na zahradě, bývá v něm obsaženo hned několik cvičebních prvků:

  • skok přes švihadlo
  • dřepy s výskokem
  • sedy/lehy
  • kliky o nižší lavičku
  • skoky na lavičku a zpět na zem
  • běh na místě
  • posilování s medicinbalem/jeho přehazování (ideálně ve dvojici)
  • posilování s činkami
  • cviky u TRX závěsného systému (jedná se o dva popruhy, díky kterým posílíte celé tělo)
kruháč

Kruhový trénink lze provozovat i v parku nebo na veřejném workout hřišti. Čerstvý vzduch ostatně může přispět k vaší fyzické výkonnosti. | zdroj: Shutterstock

I s diabetem můžete „kruháč“ absolvovat. Vnímejte však své tělo

Až se rozhodnete zajít na lekci kruhového tréninku, rozhodně se vybavte pohodlným sportovním oblečením a kvalitní obuví. Také nezapomeňte na vodu k doplňování pitného režimu. Diabetici by měli současně myslet na rychlý zdroj energie například v podobě sladkého nápoje, hroznového cukru nebo energetické tyčinky. Po tělesném vypětí se totiž může záhy dostavit hypoglykémie. Proto je vhodná ona adekvátní příprava. Velice důležité je také naslouchání vlastnímu tělu. Neostýchejte se udělat si delší přestávku na doplnění tekutin či cukrů, pakliže si naměříte nízkou hladinu cukru v krvi a začněte se cítit malátní i unavení. Lidé s cukrovkou by se při sportovních aktivitách rozhodně neměli fyzicky přepínat.

Vhodné je též informovat o cukrovce lektora kruhového tréninku. Může tak lépe reagovat v případě, že by se u vás objevily zdravotní komplikace.

MMA neboli smíšená bojová umění a diabetes I. typu. Výzva, kterou lze pokořit

MMA neboli smíšená bojová umění mohou pomoct vylepšit fyzickou kondici Latinská přísloví v sobě uchovávají určitou moudrost. A jedno takové ...

 

Jaké jsou benefity kruhového tréninku?

Na závěr si ještě uveďme několik skvělých benefitů, které kruhový trénink přináší (nejen) diabetikům:

  • Zlepšíte svou svalovou sílu. To je dané tím, že jednotlivé cviky opakujete ve více sériích. Po pravidelném cvičení tak skvěle zformujete svou postavu.
  • Přispějete ke zdraví kardiovaskulárního aparátu.
  • Podpoříte redukci hmotnosti v případě nadváhy nebo obezity.
  • Zlepšíte svou náladu díky uvolňovaným endorfinům.

A jak se projeví pravidelné provozování kruhového tréninku konkrétně na zdraví diabetika? Rozhodně velice příznivě! Ubývající tuky a přibývající svaly totiž pozitivně ovlivní hladinu glykémie. Napomůžete tak celkově k lepší kompenzaci diabetu a „zatnete tipec“ jakýmkoliv nepříjemným výkyvům cukru v krvi.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Rehabilitace.info, Healthline.com, Diabetesstrong.com

773

Diskuze k článku