Kritické myšlení na sociálních sítích: Proč mohou být sdílené subjektivní zkušenosti nebezpečné?

Kritické myšlení na sociálních sítích: Proč mohou být sdílené subjektivní zkušenosti nebezpečné?
Zdroj: Pixabay

Kritické myšlení je v době rozmachu sociálních sítí stále aktuálnější téma. V poslední době přibývá profilů s diabetickou tematikou, a tak je žádoucí upozornit, že i toto nese svá rizika. Vždy pečlivě vyhodnocujte informace, které přijímáte a pracujte se svým tělem. Influenceři nejsou náhražkou zdravotní péče a nikdy vám nedají univerzální návod na to, jak s diabetem bojovat.

Nepřijímejte informace na sociálních sítích jako daná fakta. Analyzujte, vyhodnocujte. Čerpejte vždy z více zdrojů.

V době, kdy je jednoduché získat jakoukoliv informaci během pár vteřin, je kritické myšlení důležitější než kdy dřív. Informací je totiž až příliš. Rozmach internetu přinesl velké možnosti pro každého jeho uživatele. Přibývá těch, kteří se rozhodnou sdílet své názory veřejně. A s profily diabetiků jako by se teď roztrhl pytel. Touha sdílet své zkušenosti a nemožnost najít ve svém okolí dostatek přátel s cukrovkou bývá často důvodem. Zkrátka si založíte profil na jedné ze sociálních sítí a napíšete, jak se zrovna cítíte. Postupně vám přibývají sledující a vy máte pocit, že na tu zrádnou cukrovku konečně nejste sami. Nebo naopak hledáte informace a obklopujete se profily, které vám dobře poradí. Proč to může být nebezpečné a jak pracovat s tím, co se na sociálních sítích sdílí?

Kontroverzní osoba podnikatele Ivana Jonáka znovu ožívá: Vinu za smrt manželky nikdy nepřiznal, sám skonal na komplikace spojené s cukrovkou

Zesnulý Jonák po sobě zanechal dcery Sylvii a Veroniku. Po dcerách také pojmenoval svůj slavný Discoland Sylvie a Bar Veronika. Od začátku ...

Co je kritické myšlení?

Kritickým myšlením se primárně označuje schopnost nepodléhat prvnímu dojmu a naivně nepřebírat tradované názory. Už to, že si danou informaci ověříte z více zdrojů, znamená nedávat prostor dezinformaci. Zní to prostě, ale uvěřit prvnímu slovu je velmi snadné. Pozor na to… Ne vše, co na sociálních sítích najdete, musí být pravda. Svoboda slova funguje v tomto ohledu perfektně. Jenže skutečnost už nikdo nekontroluje. Každý jedná na základě svých subjektivních zkušeností. Podle toho přemýšlí, uvažuje a sdílí.

Co je pravda pro jednoho, nemusí být pravda pro druhého. A co je dobrá cesta pro jednoho, může druhému ublížit.

Typicky se s tím setkávají právě nemocní nebo například těhotné ženy. Otěhotníte a rad se na vás sesype, že byste si z nich mohly postavit hrad. Jste citlivé, zranitelné a chcete vše dělat správně. A tak uvěříte. Přeci to s vámi nemůže nikdo myslet špatně?! Ať už člověk, který vám říká, že má mnohaleté zkušenosti nebo ten, kdo je vám v dané chvíli sympatický a vzbuzuje ve vás pocit důvěry. Informace si však zaslouží vždy pečlivě analyzovat a vyhodnocovat. A na sociálních sítích, kde si může kdokoliv psát téměř cokoliv, to platí dvojnásob.

Paul Langerhans: Fenomenální lékař, jenž se nedožil uznání za objevy, které měly zásadní vliv na léčbu diabetu

Beta buňky slinivky břišní (umístěné v tzv. Langerhansových ostrůvcích) produkují v těle zdravého člověka hormon inzulín. Při autoimunitním ...

Sociální sítě mohou klamat

Lidé si k těm, které sledují na sociálních sítích, tvoří blízký vztah. Mnohdy až přátelský s domněním, že to, co daná osoba sdílí, skutečně žije. Není tomu vždy tak. Jak krutá pak může být ve skutečnosti realita. Šťastné životy bez špetky starostí, perfektní partnerské vztahy i vyrovnání se s jakoukoliv překážkou jsou jen pozlátkem dobře upravených fotografií.

Představte si sami sebe. Natáčíte se v momentě, kdy je vám skutečně mizerně? Fotíte se ve chvíli, kdy máte pocit, že vám to nesluší?

Co byste si vyfotili raději? Byly by to perfektní dekorace na novém jídelním stole nebo nepořádek, který už dva dny nikdo neuklidil?

Mnozí lidé se chtějí druhým zalíbit a touží zaujmout. Mohou potřebovat obdiv, nebo jen prosté uznání. Ať už vědomě či nikoliv. Častokrát tak podlehnou touze zkreslit informace s jasným cílem – zaujmout druhé. Na sociálních sítích byste tedy u takových osob (zcela jistě) hledali jen stěží příspěvek obsahující partnerské hádky končící slovními přestřelkami, vulgarismy a urážkami. Zřejmě uvidíte poněkud „přikrášlenou“ verzi, kdy muž vybere perfektní dárek na ženiny narozeniny a koupí jí k tomu pompézní kytici. Lidé zkrátka sdílí s ostatními pouze to, co chtějí, aby viděli nebo věděli, protože někde hluboko uvnitř má každý z nás svou „třináctou komnatu“.

Mladá maminka vychovává dvouletého syna s diabetem: „Svou cestu sdílím s ostatními, je to moje terapie. Nikdo pro mě není větší hrdina, než můj syn.“

Frázi, že zdraví je nejdůležitější, oceníte nejvíce právě ve chvíli, když máte dítě. Pro Terezu jsou sociální sítě terapie, jak se s diagnózou ...

Profily o cukrovce a jejich riziko

Pokud začnete sledovat kohokoliv, kdo si prochází tím, čím momentálně vy, buďte bdělí. Nepřijímejte vše, co se dozvíte na internetu jako obecnou pravdu. Stejná diagnóza neznamená stejný postup při její léčbě. Využívejte více zdrojů a nikdy neberte druhé jako náhražku zdravotní péče a erudovaného názoru.

Nepřijímejte jako daný fakt, pokud někdo sdílí, že jí něco, co mu neškodí. Nebo pije alkohol a zdravotní stav se mu nehorší. Protančí celou noc a s hladinou cukru v krvi to ani nepohne. Nesnažte se nikomu vyrovnat, mějte své vlastní životní tempo. Naučte se znát své tělo, pracujte se svou psychikou. Inspirujte se. Ale nekopírujte ty, kteří mají podle vás perfektní život. Ten totiž nikdo nemá.

Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková

Zdroj: wikipedia.org, criticalthinking.org, skillsyouneed.org

1257

Diskuze k článku