Královna Alžběta II. se těšila během života dobrému zdraví. Diabetes ji míjel. Z čeho se skládal její jídelníček?

Královna Alžběta II. se těšila během života dobrému zdraví. Diabetes ji míjel. Z čeho se skládal její jídelníček?
Královna Alžběta II. zesnula ve čtvrtek 8. 9. 2022. Zdroj: Shutterstock

Tento týden zasáhla celý svět tragická zpráva o smrti královny Alžběty II. Ta měla k dispozici, stejně jako celá královská rodina, osobního kuchaře, který jí splnil každé přání. Říkáte si, že někdo takový by se vám při zvládání diabetu opravdu hodil? Podívejte se, jaké požadavky na něj královna kladla a zda byla ve své stravě náročná!

Královna Alžběta II. se dožila úctyhodných 96 let. Na trůn nyní usedl její syn Charles, nově král Karel III. Veřejnost ovšem čekala, zda náhodou nepřenechá korunu svému synovi Williamovi. Přeci jen je Charles nejdéle čekajícím následníkem britského trůnu a k dnešku je mu už 73 let. Buckinghamský palác však nic takového neoznámil. Je ale jasné, že se britská monarchie změní, a s ní možná i celý svět.

Můj příběh: „Mám cukrovku a velké sny! Chtěla bych vlastní dům, ale děsí mě, že si na něj nikdy nevydělám.“

Poslední dobou se probouzím s ukrutným strachem a vlastně nevím, jak s ním mám pracovat. Vždy jsem toužila mít vlastní dům, bazén. Perfektní ...

Poslední hodiny života s nejbližšími

Zajímavé je, že veřejnost pár hodin před oznámením královniny smrti tušila, že je zle. Na zámek Balmoral nacházející se v oblasti skotského Aberdeenshire, kde to mimochodem královna milovala a často se zde snažila nabrat sil, se totiž začali sjíždět lékaři i členové britské královské rodiny. A pak přišlo smutné potvrzení pouhých předtuch – Alžběta II. zesnula 8. září v odpoledních hodinách.

Den po úmrtí britské panovnice, v pátek 9. září 2022, se poprvé objevily zprávy, že král Karel III., dosud znám zejména jako princ Charles, opustil v ranních hodinách Balmoral a odebral se do Londýna. V hlavním městě Británie poté pronesl projev k britskému lidu. Složil poklonu své milované matce a slíbil, že bude věrně, oddaně a doživotně sloužit monarchii. Oznámil také, že William získá titul prince z Walesu. Lásku a podporu vyjádřil i Harrymu a Meghan, kteří budují své životy v zámoří.

Právě při pátečním příjezdu Charlese do Londýna se ale stal pořádný skandál. Lidé ho vítali, zvolávali jeho jméno a s několika z nich si král Karel III. dokonce potřásl rukou. Jedna z žen v davu však neváhala a políbila ho na tvář. To je ovšem považováno za hrubé porušení protokolu! Dotýkat se panovníka, natož ho líbat, je zakázáno.

Postelí Elizabeth Taylor prošel senátor i dědic hotelů Hilton. Trápila ji cukrovka, nebo jsou to jen fámy?

Americká herečka se stala, podobně jako Audrey Hepburn, ženskou ikonou své doby. U filmu byla od dětství, což se také podepsalo na její psychice. ...

Královniny stravovací návyky

Nejen královna, ale i ostatní členové britské královské rodiny mají k dispozici hned několik osobních kuchařů. Před pár lety jeden z nich prozradil, co vlastně britská panovnice jedla. Darren McGrady byl v paláci zaměstnán jako kuchař od roku 1982 do roku 1993. Na začátku své zpovědi zdůraznil, že královna nikdy v jídle vybíravá nebyla a nežádala nic speciálního. Naopak jedla to, „co bylo“ a zakládala si na jednoduché britské kuchyni. I tak měla ale několik požadavků, a to:

  • Žádný česnek: jednak královně nechutnal, navíc není slušné, aby při oficiálních setkáních členům královské rodiny zapáchalo z úst.
  • Žádné škroby při večeři: královna měla dlouhá léta zvyk jíst nízkosacharidové večeře. A pokud jedla sama, nikdy nekonzumovala žádné škroby, to znamená žádné těstoviny, rýži nebo brambory v jakékoliv podobě.
  • Oblíbená žlutá plastová krabička: ačkoliv by si někteří mohli myslet, že královna se stravovala jedině ze zlatých talířů, nebylo to tak. Ve skutečnosti milovala svou žlutou plastovou krabičku, ze které jedla čerstvé ovoce.

A co dalšího o královnině jídelníčku bývalý osobní kuchař prozradil?

Alžběta II. jedla chléb jedině bez kůrky. Banán pak konzumovala na veřejnosti jedině vidličkou a nožem. Prý, aby nevypadala jako opička. Zajímavostí také je, že si ani jeden den neodpustila svůj milovaný kousek čokoládového dortu. Podle některých lidí byla doslova „čokoholička“! Dále královna milovala pokrmy, ve kterých byla smetana nebo máslo. Na kaloriích jí nezáleželo. A v neposlední řadě si libovala v tzv. gaelském steaku, který se připravuje z hovězí svíčkové! Už se vám sbíhají sliny?

Zdraví královny Alžběty II. bylo dle všeho pevné. Cukrovkou netrpěla

Možná vás také zajímá to, zda měla Alžběta II. ve své anamnéze nějaké vážnější choroby. Dostupné zdroje hovoří o tom, že královna se těšila dobrému zdravotnímu stavu po dlouhá léta, seč po jistý čas konzumovala denně až čtyři alkoholické nápoje! Údajně se léčila v průběhu svého života jen s gastroenteritidou, několika nachlazeními a také podstoupila operaci kolene.

Zdroj: Marca, Novinky, Super, AhaOnline

14683

Diskuze k článku