Král devadesátek Ivan Jonák vinu za smrt manželky nikdy nepřiznal. Zemřel bez koruny a s cukrovkou
O Ivanu Jonákovi se bude zřejmě mluvit ještě dlouho. Kontroverzní pražský podnikatel, který byl v roce 2001 usvědčen z toho, že si objednal vraždu své manželky, nedá dodnes spát mnohým. Jeho dcery jsou dodnes přesvědčeny o jeho nevině a ani on nikdy vinu za smrt manželky nepřiznal. Skonal v roce 2016, sám, nemajetný, na komplikace spojené s těžkou formou diabetu. Svou slávu z devadesátých let už po propuštění z vězení nikdy znovu nezískal. Co stálo za hořkým koncem?
Doba, ve které žil Ivan Jonák, je plejádou zločinců a kriminality. František Mrázek nebo Ivan Roubal hýbají policejními kuloáry. Ani Jonák nakonec neunikl vězeňské cele. Odseděl si osmnáct let za vraždu své manželky Ludviky. Vinu však do poslední minuty svého života popíral. Ani jeho dcery dodnes nevěří, že tomu tak skutečně bylo. Skonal sám, s cukrovkou a bez peněz. Jak je to vůbec možné?
Diabetikovi v nouzi může zachránit život vycvičený pes
Většina diabetiků to zná: závratě, pocit zmatenosti, ospalost. To jsou jasné příznaky těžké hyperglykémie i těžké hypoglykémie. Signální pes pro ...
Discoland Sylvie byl odpovědí na díru na trhu
Existuje vůbec někdo, kdo v devadesátých letech neznal Discoland Sylvie? Místo nedaleko pražské Palmovky, pojmenované po jedné z Jonákových dcer, bylo odpovědí na díru na trhu. V Praze tenkrát chybělo místo, kam by chodili ti, se kterými se chtěl fotit zkrátka každý. Celebrity. Jonák se jí stal taky, ačkoliv předtím pracoval jako popelář, taxikář nebo vyhazovač. S narůstajícím úspěchem Discolandu se z něj stávala vlivná, leč trochu kontroverzní osobnost. Porevoluční doba přinesla do společnosti tehdy nádech svobody a podle toho také vypadala večerní zábava. Perfektní podnikatelské načasovaní. Devadesátky byly plné těch, kteří se chopili šance a začali podnikat. Zdálo se, že nic není nemožné.
Přitom právě Jonák je dodnes fenoménem devadesátek, kterého zná takřka každý. Užíval si přízně žen, peněz i slávy. Působil přátelsky a bylo mnoho těch, kteří chtěli být v jeho blízkosti. Svůj podnik propagoval mimo jiné prostřednictvím nahých prostitutek, které se projížděly po Václavském náměstí v Praze v bílém kabrioletu. Často se fotil s velkými umělci a v každé společnosti byl středem pozornosti. Zahrál si dokonce v několika filmech. Co na tom, že většina z nich získala antiocenění za mizernou kvalitu…
Mrkev a cukrovka: Glykemický index závisí na tom, zda zvolíte tepelnou úpravu
Mrkev je součástí vyvážené stravy a její konzumace přináší celou řadu zdravotních výhod jak zdravým jedincům, tak diabetikům. Její výhodou je, že ...
Ženám neodolal, ale o majetek se bál?
Po kratší známosti si ještě v osmdesátých letech vzal Ludviku Pecharovou, se kterou Discoland Sylvie založil. Podíl ve výši 40 % měl také německý investor Helmuth Huger. Mělo se jednat o Ludvičina bývalého milence, někteří tvrdí, že budoucího. Přízeň žen se však úměrně zvyšovala s úspěchem Discolandu a Jonákovi už manželka nebyla dost. Zatoužil po změně a rozchod byl prý na spadnutí. Ten však vyústil v boj o Discoland, který chtěla Ludvika prodat. Jonákovi se to pochopitelně nelíbilo, dělit o majetek se nechtěl. Záhy byla 7. dubna 1994 Ludvika zavražděna. V souvislosti s její smrtí bylo obviněno hned několika mužů. Jonák byl mezi nimi. Za objednání vraždy své manželky si odseděl 18 let, definitivně odsouzen byl až v roce 2001. Do své smrti svou vinu odmítal, a to i po propuštění. Ani jedna z jeho dcer přitom dodnes nevěří, že by jejich otec vraždu skutečně objednal.
Důkazy však mluvily proti Jonákovi. Ludvika před svou smrtí sepsala se svým právním zástupcem dopis, ve kterém vylíčila, že pokud se jí někdy něco stane, může za to její manžel. Dopis se po její smrti dostal do rukou policie. Byl jedním ze stěžejních důkazů proti Jonákovi. Ludvika v něm tvrdila, že ji Jonák fyzicky týral a v souvislosti s Discolandem jí vyhrožoval. On sám přitom několikrát čelil pokusu o vraždu. Vždy však jako zázrakem přežil. Při jednom z těchto pokusů mu kulka proletěla oběma tvářemi a vyrazila mu všechny spodní zuby.
Mrkev a cukrovka: Glykemický index závisí na tom, zda zvolíte tepelnou úpravu
Mrkev je součástí vyvážené stravy a její konzumace přináší celou řadu zdravotních výhod jak zdravým jedincům, tak diabetikům. Její výhodou je, že ...
Kvůli cukrovce nemohl skoro chodit
Po svém propuštění chtěl slávu Discolandu obnovit, budova se však stala předmětem rodinného sporu. Dcery, mající čtvrtinové majetkové podíly, chtěly budovu prodat a Jonák na jejich vyplacení neměl. Svou slávu si později už neudržel, ačkoliv jeho propuštění v roce 2014 bylo obrovskou mediální událostí. Přes všechny skutečnosti, které skýtá jeho příběh, je dodnes fascinující postavou pražského podsvětí. Svého času vydělával až milion korun českých za noc. Jeho podnikání bylo ale plné podplácení a vyhrožování. Nájemné vraždy byly v jeho kruzích běžnou záležitostí.
Zemřel 24. února 2016 v Praze – bez peněz a osamocený. Příčinou smrti byly komplikace spojené s velmi těžkou formou diabetu. Nekorunovaný král devadesátých let byl po své smrti uložen do hrobu, na kterém není ani jeho jméno.
Zdroj: CNN Prima News, reflex.cz, iDNES.cz
22225