Kouření v těhotenství zvyšuje pravděpodobnost dětské obezity

Nová irská studie zjistila, že pokud ženy v těhotenství nekouří, jejich děti budou mít výrazně nižší pravděpodobnost nadváhy či rozvoje obezity.

Kouření v těhotenství zvyšuje pravděpodobnost dětské obezity
Zdroj: Shutterstock

Jak známo, dětská obezita je spojena s mnohými zdravotními komplikacemi včetně zvýšeného rizika onemocnění diabetem 2. typu či kardiovaskulárními problémy. Nový výzkum na toto téma zpracoval údaje od více než 11 100 dětí. Výsledky odhalily, že děti matek, které v těhotenství či ihned po porodu kouřily, jsou vystaveny o 30% vyššímu riziku nadváhy nebo obezity a to již ve věku jejich tří let. Vědci uvádí, že mezi další důsledky kouření patří například pravděpodobnost nízké porodní váhy dětí.

Vedoucí studie doktor Salome Sunday řekl: „Na základě výsledků studie předpokládáme, že vdechování chemikálií z tabákového kouře může dětem způsobit zhoršení metabolických a imunitních funkcí, což vede ke zvýšené pravděpodobnosti vzniku obezity u dětí. Je proto třeba posílit protikuřáckou politiku a důsledně varovat před následky kouření. Dětská obezita patří v Irsku mezi jeden z velkých zdravotních problémů.“

Zdroj: diabetes.co.uk