Bis Bis

Kouření a diabetes: Jaké hrozí nebezpečí?

Kouření a diabetes: Jaké hrozí nebezpečí?
Pokud se léčíte s cukrovkou, je rozumné odvykat cigaretám. Jejich kouření totiž významně zvyšuje riziko komplikací spojených s cukrovkou. Zdroj: Shutterstock

Pro pacienty s diabetem kouření představuje větší riziko než pro osoby bez poruchy glukózového metabolismu. Asi kvůli nedostatečné informovanosti o nebezpečí kouření pro tuto skupinu tak zůstává toto číslo stále poměrně vysoké. Co všechno může kuřákům hrozit?

To, že je kouření cigaret škodlivé pro lidské zdraví, je dobře známo. Životy kuřáků zkracuje různými mechanismy. Jako prokázaný karcinogen způsobuje cigaretový kouř celou řadu nádorových onemocnění, na prvním místě karcinom plic. Dále je zodpovědný za většinu chronických plicních onemocnění a mnoho dalších chorob jako například parodontózu nebo poruchy plodnosti.

Kouření a ateroskleróza

Kouření je jeden z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku aterosklerózy, tedy kornatění tepen, a tím významně zvyšuje riziko celé řady kardiovaskulárních onemocnění – akutního srdečního infarktu, ischemické choroby srdeční a cevní mozkové příhody.

Podstatou aterosklerózy je ukládání tuků, a to hlavně „špatného“ LDL-cholesterolu, v cévních stěnách, které na to reagují vznikem zánětu. Není to ale zánět, jaký známe u infekčních onemocnění, ale jde o reakci imunitního systému na vzniklé změny v cévní stěně. Na takto poškozených cévách pak snadněji vznikají aterosklerotická zúžení, ale i krevní sraženiny, které vedou k úplnému uzávěru cévy. Kouření k tomu přispívá různými mechanismy. Zvyšuje hladiny LDL-cholesterolu v krvi, chemicky podporuje ony zánětlivé změny a také způsobuje snadnější srážení krve a vznik trombů.

Můj příběh: “Podle manžela si můžu za jeho nevěru sama. Nevytvářím domácí pohodu a nepracuju.”

Pamatuju si tu chvíli, když si Kamil odskočil na toaletu a nechal na jídelním stole zapnutý počítač. Nedalo mi to, zkrátka jsem si něco myslela. ...

Proč je kouření u diabetiků o tolik nebezpečnější?

Nejen že kouření zvyšuje riziko vzniku diabetu, ale při již stávajícím diabetu má i výrazný vliv na průběh tohoto onemocnění. Diabetici mají již sami o sobě zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. To je způsobeno poškozením cév aterosklerózou, která se rychleji vyvine při dlouhodobě zvýšené glykémii a hladině cholesterolu v krvi.

Ale i vývoj dalších komplikací diabetu je podporováno kouřením. Například zvyšuje glykémii a způsobuje tak větší kolísání glykémie. Dále zhoršuje hojení ran, což má negativní význam především v souvislosti se syndromem diabetické nohy.

Přestaňte kouřit, zlepšete si zdraví

I u dlouholetého kuřáka se po odvykání může dlouhodobě zlepšit zdravotní stav a snížit riziko vzniku výše uvedených komplikací. Snižuje se onen zánět, normalizuje se kolísání glykemie, a hlavně se snižuje riziko onemocnění srdce a cév, a to úměrně k délce trvání nekuřáctví. Udává se, že už pět let po tom, co člověk přestane kouřit, se výrazně zmenší riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

Vzhledem k množství zdravotních rizik, které vyplývají z kouření cigaret, by každý kuřák měl zvážit, jestli v tomto zlozvyku chce pokračovat. Obzvlášť diabetici by si měli být vědomi výrazného zdravotního rizika. Rozhodnutí přestat kouřit je nejenom v této situaci velmi moudrým a život prodlužujícím odhodláním.

Proto je důležité vědět, jaké jsou možnosti pomoci. Ty zahrnují mimo jiné farmakoterapii, např. náhradní terapii nikotinem nebo různé léky snižující chuť na cigaretu nebo psychobehaviorální terapii. Pokud si přejete přestat, můžete se obrátit na svého praktického lékaře nebo na jedno z center pro závislé na tabáku, která existují po celé republice.

Léčba nikotinové závislosti je komplexní a vyžaduje hlavně čas a odhodlání, ale je významným krokem směrem ke zdravějšímu a nejspíš i delšímu životu.

Glykemie zdravých lidí: Jak se k ní přiblížit?

Člověku bez diabetu je možné naměřit hodnoty glykémie v rozmezí od 3,0 do 11,0 mmol/l. Ovšem to neznamená, že se v tomto širokém rozmezí pohybují ...

Kouření a diabetes v číslech

  • V České republice kouří téměř 30 % dospělé populace – tedy více než 2 miliony osob.

  • Dle studie EHES z roku 2013/2014 kouřilo 26,3 % diabetiků 2. typu.

  • Udává se, že v Evropě a ČR je kouření příčinou každého 6. úmrtí.

  • Vlivem kouření je riziko cévních komplikací zhruba 14krát vyšší než jen u kuřáka či jen u diabetika.

  • 60-70 % kuřáků v ČR si přeje přestat, přesto je úspěšnost bez cizí pomoci dále nízká.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Anny Procházkové

 

10904

Diskuze k článku