Koupání a plavání během menstruace: Nehoda ve vodě i nepravděpodobný útok žraloka

Koupání a plavání během menstruace: Nehoda ve vodě i nepravděpodobný útok žraloka
Menstruace je přirozenou součástí každé ženy Zdroj: Shutterstock

Hned na úvod je dobré ujistit se, že ačkoliv ohledně koupání během menstruace panuje velké množství mýtů, koupat se můžeme. Stačí jen zvolit vhodnou menstruační pomůcku. Samozřejmě jako u všech ostatních aktivit při menstruaci jednoznačně platí, že pokud je vám to nepříjemné, nedělejte to.

Infekce z koupání

„Nejčastějším mýtem je asi to, že během menstruace bychom se neměly koupat, abychom nedostaly infekci. Vězte tedy, že koupat se a plavat můžete i během menstruace. Pravda, nedoporučovala bych koupání v bahnitém kvetoucím rybníku, ale do moře či bazénu klidně.

Nicméně to platí pro koupání obecně, ať máte menstruaci, nebo ne. Chlór používaný na dezinfekci bazénů stejně jako sediment v moři může podráždit vaši pochvu i stydké pysky. Proto je lepší se po koupání vždy osprchovat a samozřejmě také se převléci do suchých plavek. Vlhko je nejčastějším původcem potíží,“ říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami.

Při menstruaci je sice děložní čípek více otevřený než mimo menstruaci, rozhodně si to ale nepředstavujte tak, že jím proudí voda dovnitř do dělohy. To prostě fyzikálně není možné. Pokud máte obavy z podráždění či infekce děložního čípku, pak jediná vhodná ochrana je menstruační kalíšek, který vodu k čípku nepustí. Tampony vhodnou variantou nejsou, protože se nasáknou vodou, ve které se koupete, a naopak mohou vznik zdravotních potíží podpořit.

Zanedbaný pitný režim může vést k selhání organismu

Pijte dost vody – pravidelně! Celkové množství vody, které by měl člověk denně vypít, závisí na ročním období, pohlaví a věku. „Obecně ale ...

Pokud se mi stane nehoda, všichni to uvidí

Menstruace je naprosto přirozený proces, nejedná se o nic infekčního, toxického ani o biohazard. Pokud jste ve velké mase vody a vaše menstruace přijde neplánovaně, velmi pravděpodobně se rozptýlí do vody tak, že to nebude ani viditelné. Pro ilustraci – olympijský bazén má objem kolem 2,5 mil. litrů vody, zatímco průměrná ztráta krve během celé menstruace je 80 ml (tedy 0,08 l). A nebojte se, chlór přidávaný do vody v bazénech plavce chrání před vším, co by se mohlo dostat do vody (tedy i moč, pot či fekální částečky).

Ve vodě se perioda zastaví

„V tomto případě to není tak úplně pravda. Menstruace se ve vodě nezastaví, stále dochází k odlučování sliznice i krvácení. Ale tlak vody působí tak, že menstruační krev ve vodě nevytéká, resp. vytéká minimálně. Nejedná se o žádné kouzlo, ale o fyziku – vztlak. Avšak až budete lézt z vody, gravitace zase převáží nad vztlakovou silou a krev začne vytékat. Není tedy dobrý nápad jít do vody bez menstruační pomůcky – mohla by se snadno stát nehoda,“ doporučuje Bittnerová.

Sežere mě žralok

Žraločí smysly jsou sice mocné tak, že ucítí krev, pot, moč či jiné tělesné tekutiny na stovky metrů, nicméně jak už jsme si řekli výše, ve vodě krvácíte minimálně. Žraloci navíc nepreferují „lidskou“ dietu, takže riziko sežrání žralokem se vaší menstruací nijak nezvyšuje. Navíc útoky žraloků se dle pravidelného ročního souhrnu International Shark Attack File dějí z 80 % procent mužům a jen z 20 % ženám. Je to dáno historicky tím, že muži se vždy víc věnovali aktivitám, jako je surfování, potápění, rybaření, dálkové plavání apod. Každopádně pohledem statistik doposud neexistují žádné důkazy pro to, že by menstruace byla faktorem při útoků žraloků.

Pýr plazivý: Neúprosný plevel i skvělá léčivka, která pomůže k vyrovnané glykémii

Roste na záhonech, na loukách, v trávnících, na polích, u cest i v příkopech. Je nezastavitelný a chová se stejně jako bájná Hydra, které když ...

Co si do vody při menstruaci obléknout?

I když jsou menstruační kalhotky v posledních letech stále populárnější a využívanější, nejsou uzpůsobeny na plavání a koupání ve vodě. Ve chvíli, kdy je namočíte, krev se z nich „vypere“ do vody. Na koupání během menstruace využijte vhodnější menstruační pomůcky.

„Na koupání při menstruaci je nejlepším řešením kalíšek. Dobře vybraný kalíšek, který vám sedne, je jednoznačně nejlepší volba – těsní, neprotéká a nijak ho necítíte. Pokud vám nevyhovuje kalíšek nebo se na něj nemůžete stoprocentně spolehnout, skvělou volbou jsou menstruační plavky. Některé ženy používají na koupání menstruační houbu. Tu je dobré před koupáním důkladně vymáchat a zavést co nejhlouběji. Samozřejmě je možné na koupání použít i tampon. V takovém případě doporučujeme sáhnout po těch z bio bavlny,“ doporučuje Bittnerová.

Zdroj: redakce, Ilona Bittnerová

1131

Diskuze k článku